Satriecošs fakts: "Plag.lv" sistēma atklājusi plaģiātu valsts zinātniskajos darbos

Arturas Vinckevicius, 12.03.2015., 09:25

Plaģiāta noteikšanas sistēmas "Plag.lv" izstrādātāju veiktā pētījuma rezultātā noskaidrojās, ka ne tikai studenti savos darbos izmanto kopētu saturu, bet grēko arī zinātnisko pētījumu autori, kuri izstrādā valsts pasūtītus darbus.

Veicot testēšanu, "Plag.lv" sistēmas izstrādātāji pārbaudīja zinātniskos pētījumus, metodoloģijas un citus dokumentus, kas izstrādāti pēc Latvijas valsts iestāžu pasūtījuma. Tika pārbaudīti visu ministriju, 5 dažādu aģentūru un valsts iestāžu zinātniskie dokumenti – kopā 45 dokumenti par pagājušo un aizpagājušo gadu.

Pārbaudes rezultāti bija šokējoši – 12 dokumentos tika atklāti vidēji 24% plaģiāta.

Sanāk, ka pasūtītāji vai nu piever acis uz faktu, ka viņiem piedāvā norakstītus darbus, vai arī vienkārši nenojauš, ka tik vērtīgos dokumentos var būt fragmenti no grāmatām, ziņu portālu rakstiem un pat studentu darbiem, turklāt bez teksta autorības norādīšanas.

Ņemot vērā, ka valsts pasūtījumi maksā lielu naudu, šāda autortiesību pārkāpšana var izraisīt nepatikšanas gan darbu autoriem, gan arī pasūtītājiem.

"Plag.lv" programmas pārstāvis Arturas Vinkevičus ir pārliecināts, ka plaģiāts ir ne tikai studentu dzīves problēma. Pabeidzot universitāti, studenti, kas ir pieraduši nesodīti kopēt, turpinās to darīt arī ikdienas dzīvē un darbā. Plaģiāts zinātniskos valsts darbos – tā ir viena no šīs sabiedrībai kaitīgās prakses sekām. Lai gan "Plag.lv" sistēmas pārstāvji aktīvi apspriež tās ieviešanu universitāšu administratīvajā līmenī, šobrīd liela daļa cīņas ar plaģiātu gulstas uz vienkāršu universitāšu un koledžu pasniedzēju pleciem, jo tieši viņi pēc savas iniciatīvas aktīvi pārbauda studentu darbus.

Šobrīd var teikt, ka cīņa ar plaģiātu akadēmiskos darbos tikai uzņem apgriezienus, jo bezmaksas sistēma "Plag.lv" Latvijā sāka darboties tikai šī gada sākumā.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Article Post Permanent thestarnewstoday.com thesunnewstoday.com thetelegraphnewstoday.com thetorontosunnewstoday.com timesofnetherland.com timesofspanish.com Dont hesiate to contact us

Lonniemuh

All time cool 000*** ru.hc.lv

IrqskOAuxb

All time cool 000*** hc.lv

YImPiDkfSE


ienāktreģistrēties