Cekule - pati sprādzienbīstamākā vieta Latvijā
d2s (bildes - Jānis Altmanis), 24.01.2009., 19:07Turpinot interesantāko tuvāko vietu apskatu, šoreiz nedaudz par bijušās PSRS militāro bāzi Cekulē, kas ir pati sprādzienbīstamākā vieta Latvijā.
Cekule atrodas apmēram 15 km no Rīgas, Stopiņu novadā. Aizbraukt uz turieni var diezgan vienkārši - ar mikroautobusu "Rīga-Cekule", kurš kursē līdz Cekulei no mikroautobusu pieturas, kur atrodas netālu no centrālās stacijas. Tikai jāņem vērā, ka mikroautobuss kursē tikai 3-4 reizes dienā.
Mikriņā samaksāsiet 70 santīmus, un brauksiet līdz pašam galam. Nebrīnieties, ka šoferītis neiedos biļeti - tā tas ir jau vairākus gadus. Brauciens ilgs apmēram 40-50 minūtes, līdz tiksiet izsēdināti galapunktā, pie divstāvīgas ēkas, kuras adrese ir Cekules iela 8. Agrāk te atradās armijas daļas štābs, kā arī radiācijas patversme, taču tagad šajā ēkā atrodas dienas centrs, kur var par velti 3x nedēļā ir iespēja uzspēlēt biljardu, galda tenisu, novusu, citas spēles, paskatīties TV vai izmantot internetu. Parasti gan pie abiem datoriem sēž vietējie puiši un spēlē CS. Un nebrīnieties, ja uz vietas nav neviena, kas to visu pieskata. Cekulē tas ir normāli, jo Cekules ciems sastāv no divām divstāvu ēkām un vēl dažām privātmājām - tātad cilvēki diezgan labi zin viens otru. Tuvākais veikals atrodas 30 min gājiena attālumā Upeslejās, no turienes arī sabiedriskais transports uz Rīgu iet vismaz reizi stundā.
Tālāk jāpaietas kādi 500 m tik pa ielu uz priekšu, garām privātmājām, un drīz vien jau var nokļūt Cekules munīciju noliktavu teritorijā. Teritorija ir 240 ha liela, apjozta ar divkāršu dzeloņdrāšu žogu. Teritorijā, meža vidū atrodas 51 militārs objekts, daudzus no kuriem var apskatīt pāris stundu laikā.
Braucot no Berģiem virzienā uz Salaspili, aiz Muceniekiem, ir dzelzseļa pārbrauktuve un pirms tās ir izvietots militārais ciemats - Cekule, kas tika celts PSRS armijas militārpersonām un viņu ģimenēm.
Šosejai tuvāk ir izvietotas dzīvojamās mājas, privātmājas un aiz tām kazarmas, saimniecības mezgli, virtuve, ambulance, kafejnīca un visa pārējā infrastruktūra. Patreiz šī teritorija ir pilnībā apdzīvota.
Tālāk, cauri ciemam, ceļš ved mežā, kur agrāk atradās viena no lielākājām Baltijas reģiona munīcijas un ieroču noliktavām. Bāzes teritorijā bija pat izveidotas divas vilcienu līnijas. Patreiz par kadreizējo vilciena esamību liecina vien palikušie koka balsti zemē - sliedes ir nozagtas.
Mazliet no vēstures. Cekules munīciju noliktavās sprādzienbīstamo priekšmetu piesārņojums ir jau kopš 1920. gada, kad munīcijas noliktavas izmantoja Latvijas armija. No 1940.-1941. gadam tur saimniekoja Padomju Savienības armija, tad no 1941.-1944. gadam fašistiskās Vācijas armija, tad atkal no 1944. līdz 1993. gadam - Padomju Savienības - Krievijas armija, taču noliktavas tika izmantotas militārām vajadzībām līdz pat 1995.gadam.
Šeit atrasta arī Pirmajā un Otrajā pasaules karā izmantotā nesprāgusī munīcija, strēlnieku, lielgabalu, mīnmetēju un kaujas mašīnu munīcija. No 1940. gada iepriekš minētās noliktavas pārņēma PSRS, kas šo teritoriju turpināja izmantot kā armijas noliktavas. Kopš Otrā pasaules kara sākuma Cekules noliktavas izmantoja vācu armija. Otrā pasaules kara laikā PSRS sarkanās armijas partizāni pret šo vācu munīcijas noliktavas kompleksu veica diversijas aktus, uzspridzinot noliktavas, kā rezultātā liels skaits munīcijas vienību tika izmētāts apkārtnē. Vācu armijas karavīri neveica piesārņotās teritorijas attīrīšanu, bet padarīja to drošu uzberot 1 līdz 2 m biezu smilšu slāni.
Cekulē atrastā nesprāgusī munīcija (Foto: no AM arhīva)
Pēc Otrā pasaules kara beigām Cekules noliktavas turpināja izmantot PSRS armija. Līdz ar PSRS (Krievijas) armijas daļu iziešanu no Latvijas 1993. gada beigās un 1994. gada sākumā, šī teritorija tika atstāta LR Aizsardzības spēkiem ar nelielu daļu lietderīgas munīcijas, ko izmantoja NBS karavīri militārās apmācības mērķiem. Cekules munīcijas noliktavu teritoriju vidējais piesārņojums bija ļoti liels, proti, uz 1 m³ apmēram 15 - 25 dažādu sprādzienbīstamu priekšmetu. Piesārņojuma dziļums sasniedza pat četrus metrus. 1994./95.gadā tika uzsākta Cekules munīcijas noliktavas teritorijas virsmas attīrīšana, kā arī derīgās munīcijas novākšana un pārvešana uz citām noliktavām. 1994. gadā no Cekules noliktavu teritorijas virsmas tika savāktas un pārvietotas uz Ādažu militāro poligonu apmēram 18 000 munīcijas vienības, sadedzināts apmēram 3 tonnas pulvera. Uz vietas Cekulē NBS Zemessardzes bataljonu karavīri iznīcināja 600 munīcijas vienības. 1996.gada vasarā Cekules munīcijas noliktavu teritorijā tika veikta teritorijas virsmas attīrīšana no sprādzienbīstamiem priekšmetiem pilnā apjomā. Bīstamās teritorijas apzīmēšanai tika uzstādītas 240 brīdinājuma un informācijas zīmes, diemžēl vietējie iedzīvotāji arī pašlaik izrok lādiņus un demontē krāsainā metāla detaļas. Lai informētu sabiedrību par teritorijas attīrīšanas darbiem un pastāvošo bīstamību, notikušas arī vairākas preses konferences.
...
Cekulē atrastā liela kalibra nesprāgusī munīcija (Foto: no AM arhīva)
NBS personāls Latvijas teritorijā esošās nesprāgušās munīcijas neitralizē kopš 1993.gada. Darbība ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem ir sevišķi bīstama un tiek uzskatīta par kaujas uzdevumu.
Jāatzīst, ka pašlaik teritorijā nav redzama neviena no 240 brīdinājuma un informācijas zīmēm. Taču zemessardzes mājaslapā ir pieejami šādi paziņojumi:
Iedzīvotāju ievērībai:
24.septembrī no plkst. 10.00 - 17.00 šajā teritorijā tiks veikta SBP neitralizēšana ar augstas jaudas sprādziena metodi. Lūgums šajā laikā neatrasties šajā teritorijā un pakļauties karavīru drošības prasībām.
Diezgan interesanta informācija ir rodama arī Neatkarīgās Rīta Avīzes 2003.gada arhīvos:
Bīstamo teritoriju sargā simbolisks žogs, arī apsardzes bijušajam armijas poligonam nav. Aizbildinoties ar līdzekļu trūkumu, atbildīgie dienesti nesola tik drīz poligonu no spridzekļiem attīrīt.
Kā norāda laikraksts, lai gan dažādām sprāgstvielām nosēto teritoriju vairākas reizes pārmeklējuši bruņoto spēku sapieri, joprojām irdenajā zemē atrodas tūkstošiem lādiņu. Krāsainā metāla un kara trofeju mednieki bieži ir pārstaigājuši poligonu ar metāla detektoriem. Par to liecina burtiski uzartā zeme, un izkašātajās bedrēs var atrast dažādus šāviņus, kurus garnadži pēc darbošanās atstājuši.
NRA norāda, ka raksta veidošanas laikā žurnālistam izdevies pavisam netraucēti izstaigāt bīstamo poligona teritoriju, un, ja būtu vajadzība, varētu savākt tik daudz sprāgstvielu, lai uzspridzinātu kādu augstceltni.
Vietējie iedzīvotāji NRA pastāstīja, ka vecā poligona teritorijā viņi bieži sēņojot un ogojot, bet sprāgstvielas nelasot, jo tas esot bīstami. Tomēr poligona virzienā bieži dodas mīnu tūristi, bet ceļu tiem vietējie norāda nelabprāt. Pēc traģiskajiem notikumiem 2000.gadā, kad, neuzmanīgi rīkojoties ar lādiņiem, sprādzienā gāja bojā 1979.gadā dzimušais Dmitrijs I., bet 1985.gadā dzimušais Jevgeņijs Š. guva smagus miesas bojājumus, vietējo interese darboties ar šāviņiem izzudusi.
...
Savukārt kāds bijušais sapieris, kurš vēlējās saglabāt anonimitāti, NRA apgalvoja, ka Cekulē atrodamos lādiņus var izmantot arī šodien - ja no tiem izņem trotilu vai citas sprāgstvielas, tās pilnīgi pietiek jauna spridzekļa izgatavošanai.
...
Munīcijas noliktavu teritorija Cekulē aizņem 240 hektāru platību, tajā ir 51 ēka un citi infrastruktūras objekti. Pirmie atmīnēšanas darbi poligonā veikti jau 1986.gadā, taču drīz tika pārtraukti, liecina Aizsardzības ministrijas sniegtā informācija. Lielu uzmanību šī teritorija izpelnījās 1997.gadā, kad skolēni sprāgstvielas bija aiznesuši uz skolu.
Drīz pēc tam teritoriju pārbaudīja sapieri, kuri dienas laikā savāca 127 aviobumbas, vairāk nekā 300 artilērijas lādiņu un ap 18 000 patronu. Ap 300 hektāru platībā atrodas artilērijas lādiņi, mīnmetēju mīnas un aviācijas bumbas, kas ir gan amerikāņu, gan angļu, gan vācu un krievu ražotas. Bijušajā munīcijas noliktavu teritorijā vienā kubikmetrā zemes vidēji ir ap 15 dažādu sprādzienbīstamu priekšmetu, un, lai iztīrītu visu teritoriju, būtu jāizsijā 3,5 miljoni kubikmetru zemes, raksta NRA.
Zemāk neliela tabula, par atrastajiem un neitralizētajiem sprādzienbīstamajamiem priekšmetiem Cekulē:
Gads |
Skaits |
1994 | ~18600 + 3 t pulvera |
1995 | nav datu |
1996 | nav datu |
1997 | 348 (pēc NRA informācijas vismaz 18 427) |
1998 | 378 |
1999 | 2 668 |
2000 | nav datu |
2001 | nav datu |
2002 | nav datu |
2003 | nav datu |
2004 | nav datu |
2005 | 2 027 |
2006 | vismaz 100 |
2007 | 862 |
2008 | nav datu |
Tik liels nesprāgušo munīciju daudzums ir izskaidrojams ar to, ka sākotnēji - Latvijas armijas saimniekošanas laikā, vienā no noliktavām izcēlās ugunsgrēks, kas izraisīja noliktavā esošās munīcijas detonēšanu, bet kara gados, kad noliktavā saimniekoja vācu armija, to tīšuprāt uzspridzināja krievu partizāni. Sprādziena rezultātā daļa no noliktavā esošās munīcijas neuzsprāga, bet tika izkaisīta blakus esošā teritorijā, dažu kilometru radiusā.
Zemessardzes 54. Inženiertehniskā bataljona Nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas (NMN) rotas specialisti agādina - jebkura munīcija, kas kaut kādu iemeslu dēļ nav nostrādājusi, IR BĪSTAMA, jo tās mehānismi ir kaujas stāvoklī, un nav zināms, kāds ir vajadzīgs iemesls, lai tie detonētu. Pat neliela statiskā strāva, ko rada jūsu apģērbs, var to iedarbināt.
Lūgums visiem iedzīvotājiem, kuri dzīvo līdzās minētajai "pulvermucai" un visiem pārējiem, kas turp dodas sēņot - Jūsu pašu drošībai - atturieties no šīs teritorijas apmeklēšanas! Ja tomēr esat turp devušies - neko neaiztieciet un nespārdiet, jo šajā apkaimē jau ir notikuši vairāki nelaimes gadījumi, kas prasījuši vairāku pārgalvīgu cilvēku dzīvības. Neatņemiet sevi saviem mīļajiem.
Jāatzīst, ka mēs arī nevienam neiesakām apmeklēt šo teritoriju, jo tas tiešām var izrādīties ļoti bīstami. Vēl pavisam nesen daži pusaudži tika sakropļoti sēņošanas laikā. Ja nu tomēr izlemjat riskēt, tad noteikti ieteiktu ņemt vērā brīdinājuma zīmes (ja tādas ieraugat), ka teritoriju apsargā suņi, jo aiz vienīgā piesietā suņa, patiesībā, ir vismaz 5 nikni nepiesieti suņi. Militārās bāzes teritorijā nav retums arī dažādi meža dzīvnieki - stirnas, lapsas un citi.
Zemessardze atgādina, ka sprādzienbīstamu priekšmetu atrašanas gadījumā tos nekādā gadījumā neaiztikt un nepārvietot. Vieta, kurā minētie priekšmeti atrasti, iespēju robežās jānorobežo, jāiezīmē un par atradumu jāziņo tuvākajā policijas nodaļā vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa telefonu 112. Pēc informācijas saņemšanas, uz notikuma vietu dosies NMN rotas speciālisti, kas atrastos priekšmetus neitralizēs.
Bijušās PSRS militārās bāzes Cekulē teritorijas karti var aplūkot te, bet bildes te.
Publikācijas sagatavošanā izmantotās saites:
- Rīgas pievārtē atrodas mīnu lauks
- Ar nesprāgušu munīciju visvairāk piesārņotā teritorija
- Cekulē zemes virskārtu attīrīs no mīnām
- Cekulē atrasti 620 sprādzienbīstami priekšmeti
- Cekulē ir par 242 sprādzienbīstamiem priekšemtiem mazāk
- Piesārņoto teritoriju apzināšana un aizsardzība
- Cekulē notiks zemes virskārtas attīrīšana no sprādzienbīstamiem priekšmetiem
- Cekules munīcijas noliktavas (te var aplūkot vēl dažas bildes)
- Uz Cekules mežu pēc sprāgstošām sēnēm
Lucille
электрокарниз москва [url=elektrokarniz98.ru]электрокарниз москва[/url] .elektrokarniz_onoa
капельница от запоя стоимость [url=www.my.forum2.net/viewtopic.php?id=180]капельница от запоя стоимость[/url] .kapelnica ot zapoya kolomna_uaSr