Notiks prof. em. Dr. Jirgena Krica vieslekcija un grāmatas "Saprotot komplekso pasauli" atvēršanas svētki

Dārta Rundele, 05.10.2015., 11:54

Š. g. 6. oktobrī, plkst. 15.00, Latvijas Universitātes Bibliotēkā (Kalpaka bulv. 4, Rīgā) notiks Osnabrikas Universitātes emeritētā profesora Dr. Jirgena Krica (Jürgen Kriz) vieslekcija un grāmatas "Saprotot komplekso pasauli" atvēršanas svētki.

Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāds laidis klajā Osnabrikas Universitātes emeritētā profesora Dr. Jirgena Krica (Jürgen Kriz), viena no izcilākajiem humānistiskās psiholoģijas un uz personu centrētās sistēmteorijas pārstāvjiem pasaulē, grāmatu "Saprotot komplekso pasauli". Grāmatu tulkojis, un pēcvārdu rakstījis Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes asoc. prof. Raivis Bičevskis.

Šī ir jau otrā prof. em. Dr. Krica grāmata latviski – 2010. gadā latviešu valodā tika izdota grāmata "Haoss un kārtība. Zinātne – sabiedrība – psihe". Prof. em. Dr. Krica refleksiju sākumpunkts ir jautājums: kā cilvēks transformē un sakārto netverami kompleksu (fizikālu) iespaidu pasauli tveramā, jēgpilnā pasaulē? Eiropā uz šo jautājumu pirms 500 gadiem tika dota viena, ļoti ietekmīga un panākumiem bagāta atbilde jaunlaiku zinātņu formā. To mehānistiska input-output tipa analīze ļauj mums visai efektīvi tehniski pārvaldīt pasauli. Šī pieeja tomēr izrādījusies nederīga bioloģiskās dzīvības, sociālās un psihiskās dzīves tvērumam. Sistēmteorijas attīstība pēdējās desmitgadēs ir pavērusi pienācīgāku pieeju dzīvības un mūsu dzīvespasaules jautājumiem un fenomeniem.

Grāmata sniedz ievadu interdisciplināras sistēmteorijas (sinerģētikas) pamatjautājumos un principos un parāda tās iespējas sākotnēji dabaszinātņu pētījumiem veidotu konceptu kultūrzinātniskā interpretācijā. Uzmanības centrā ir jēgas struktūru radīšana, stabilizācija un transformācija. Šis pētījumu virziens pazīstams kā Osnabrikas skola, kuras pamatlicējs ir prof. em. Dr. Krics.

Pasākuma programmā:

  • Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes Starptautiskās sadarbības koordinatora Arta Sveces uzruna;
  • Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes asoc. prof. Raivja Bičevska uzruna;
  • Latvijas Universitātes Akadēmiskā apgāda direktores Annas Šmites uzruna;
  • Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja vadītājas Ievas Prankas uzruna;
  • Prof. em. Dr. Jirgena Krica vieslekcija "Saprotot komplekso pasauli. Kārtība un haoss pasaules ainas veidošanā";
  • Grāmatas prezentācija.

Profesors, filozofijas doktors Jirgens Krics studējis psiholoģiju un sociālo pedagoģiju. Ar laiku šīm studijām pievienojušās šai studiju izvēlei visai neierastas disciplīnas – astronomija un astrofizika. Promocijas darbu par izvēles teoriju J. Kircs aizstāvējis Vīnes Universitātē. 1968. gadā aizsākās akadēmiskais dzīves ceļš – vispirms pildot asistenta pienākumus Vīnes Universitātes "Advanced Studies" institūtā, bet kopš 1972. gada, stājoties statistikas profesora amatā Bīlefeldes Universitātes socioloģijas fakultātē. Darba gaitas 1974. gadā aizveda uz Osnabrikas Universitāti, kur profesors pavada ilgus un ražīgus gadus, darbojoties psiholoģijas, psihoterapijas un klīniskās psiholoģijas nozarēs un attīstot humānistiskās psiholoģijas pieeju. Šajā laikā vairākkārt iepazīts viesprofesora darbs ASV, Šveicē, Austrijā, Krievijā, Latvijā, tostarp darbs internacionālās "Paula Lacarsfelda viesprofesūras" ietvaros Vīnē 2003. gadā. Viņš ir Vīnes pilsētas goda pilsonis. Kopš 2010. gada J. Krics ir Osnabrikas Universitātes emeritus profesors.

Pasākums notiks angļu valodā. Dalība bezmaksas.

Plašāka informācija: www.hochschulkontor.lv.

Pasākumu organizē Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāte un Latvijas Universitātes Bibliotēka.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Попробуйте обратиться к Mihaylov digital, их основная сфера это seo в гугл, а также контекстная реклама...

Davidmup

All time cool 000*** hc.lv

yjapoGgZdk

হাই, আমি আপনার মূল্য জানতে চেয়েছিলাম.

LeoSax


ienāktreģistrēties