Vai tev tiešām ir vajadzīga televīzija?

Gvido Glāzers, 30.11.2008., 22:49

Visi zina, cik bezgaumīgi un garlaicīgi ir vairums televīzijas raidījumu.

Lielākā daļa cilvēku, kas pavada laiku pie televizora, paši saprot, ka televīzijas programmas ir radītas, lai piesaistītu zemākos gaumes, inteliģences un uzmanības ilguma līmeņus. Ne velti jau vairākas paaudzes televīzija tiek saukta par "Bezsmadzeņu izklaidi".

Bērns pie TVBet par spīti visam tam, lielākā daļa cilvēku šos iemeslus neuzskata par traucēkli, lai skatītos TV. Izklaide mūsdienās nozīmē to, ka tu atslēdz savas radošās un domājošās funkcijas un blenz ekrānā, jo domāt un radīt kaut ko taču ir tik nogurdinoši! Sabiedrībā, kas, kā izskatās, neko ārpus ražošanas un servisu profesionālās pasaules neuztver nopietni, tikai dabiski liekas, ka savu brīvo laiku pavadām vismazāk konstruktīvajā veidā, kāds ir pieejams.

Bet pārmērīgas TV skatīšanās negatīvās sekas ir daudz sarežģītākas nekā no sākuma izskatās.

Mūsu pakļāvībai TV un citām masu mēdiju manifestācijām ir dažādas ekonomikas, sociālas un personīgas sekas mums visiem. Mūsu attiecības ar šo mēdiju ir veidotas pēc novērotāja - novērojamā modeļa. Tu esi novērotājs un tie, kas ir TV, ir novērojamie un gandrīz vienmēr viņu dzīve ir vairāk piepildīta nekā tavējā - novērotāja.

Šīs novērotāja - novērojamā attiecības vislabāk ir redzamas gandrīz dieva statusā ieceltajās "zvaigznēs" un citās publiskajās figūrās. Šie cilvēki nav kaut kādā veidā atšķirīgi no mums pārējiem. Un lielākajā daļā gadījumu tikai un vienīgi viņu "statuss", nevis viņu (neeksistējošais) talants kādā jomā ir tas, kas viņus padara par derīgus ziņām. Tik liels nederīgas un bezjēdzīgas informācijas par šiem cilvēkiem tiek katru dienu izgāzts uz mums, ka bieži vien tu nespēj pretoties, un varbūt drīz tu vairāk zināsi par Britnijas jauno draugu, nekā tu zini par saviem kaimiņiem. Varbūt tu sāksi dzīvot caur Madonnu, jo mēdiji viņu parāda kā sievišķīgā šarma un riska personifikāciju, kā kādu, kas dzīvo dzīvi, kas ir daudz interesantāka par tavējo.

Vai, vēl sliktāk, daudzi cilvēki zina vairāk par izdomātiem filmu tēliem nekā par īstiem cilvēkiem. Paklausies cilvēku sarunas, un tu dzirdēsi, cik daudz laiku viņi izmet runājot par televīzijas šoviem, filmām un komiksu varoņiem. Kamēr mēs varētu pavadīt laiku, plānojot, kā uzlabot mūsu dzīves un iepazīt viens otru labāk, mēs tā vietā pavadām laiku, apmainot bezjēdzīgu informāciju, ko mēdiji ir mums iepumpējuši galvās. Un jo vairāk laika mēs pavadām, minot un prātojot, kas dabūs balvas MTV gada balvu pasniegšanā, jo mazāk mums ir laika, lai dzīvotu savu dzīvi.

Kad televīzijas kompānijas, filmu producenti un viņu radījumi pārliecina mūs, ka interesanta dzīve ir nevis kaut kas tāds, kas pastāv mums visapkārt katru dienu, bet var tikt atrasts tikai filmās un slavenību dzīvēs, viņi pārod mums mūsu pašu dzīvi.

Kill Your TVKad tu pavadi vairāk laika, skatoties TV nekā ceļojot vai iemīloties, vai spēlējot futbolu, tu sāc ticēt, ka lielākā intriga, ko tu vari piedzīvot, ir ceļojumu šova, ziepju operas vai futbola spēles noskatīšanās. Un jo vairāk tu skaties šīs lietas pa TV, jo vairāk tu aizmirsti, ka tu varētu šīs lietas patiesi darīt, nevis tikai skatīties uz šīm lietām caur ekrānu. Tevi pārsteigtu, cik daudz interesantāk būtu pašam radīt mūziku, nevis skatīties konveijera lentes produktus pa MTV (par mūziku to tiešām grūti nosaukt), cik piepildošāk pašam būtu mīlēties, nevis skatīties kādus svešiniekus to darot pornogrāfiskā filmā, cik aizraujošāk būtu pašam cīnīties ar kādu šķērsli, nevis skatīties kādu piedzīvojumu filmu. Bet jo retāk tu pamet TV ekrānu, lai darītu šīs lietas, jo tukšāka tava īstā dzīve ir un jo vairāk tev vajag TV šovus, lai aizpildītu šo tukšumu.

Un šeit tavā dzīvē ienāk mēdiji. Tie ar prieku tev piedāvā dzīves aizvietotāju - par noteiktu cenu. Protams, viņi pārdos tev otršķirīgu seksu un vardarbību, aizraujošus kadrus un piedzīvojumus, bet tev par to būs jāmaksā. Jāmaksā par kabeļtelevīziju, satelītu šķīvjiem, moderniem televizoriem, interneta pieslēgumiem, biļetēm uz filmām. Un, protams, tev jānopērk ir arī jaunākais modes vai mūzikas žurnāls, lai neatpaliktu no pārējiem zināšanās par izdomātajiem TV personāžiem. Un vēl pa virsu tam visam, tev ir jāklausās viņu reklāmas pa radio, jālasa tās žurnālos vai jāskatās tās starp televīzijas raidījumiem. Šīs reklāmas ir uzmanīgi radītas, lai tu tērētu naudu produktiem, kas tajās tiek reklamēti.

Reklāmas firmas to vien dara, kā domā, kā pārdot cilvēkiem produktus, kas ir cilvēkiem pilnībā nevajadzīgi, bieži vien pat kaitīgi, bet cilvēki tāpat šos produktus pērk tikai tāpēc, ka tie ir tik daudz reklamēti. Labs piemērs ir Coca-Cola. Bet kad tu tērē naudu šiem produktiem, kas tiek reklamēti mēdijos, tev vajag strādāt ilgāk un grūtāk savā darbā, lai nopelnītu vairāk naudas. Pie tam, ļoti ticams, ka tavs darbs tev īpaši nepatīk, un, tā vietā, lai liktu tev justies tik dzīvam, ka tev nevajag TV, televīzija salīdzinājumā ar tavu darbu droši vien liekas ļoti aizraujoša. Vai arī kad tu pabeidz darba dienu, tev vairs nav enerģijas nekam citam, kā vien lai ieslēgtu TV. Un varbūt tu saisti kaut kā darīšanu ar darbu, kas tev liek justies nogurušam un neapmierinātam, un kaut kā skatīšanos ar brīvību un relaksāciju. Tad beigās sanāk, ka tu attopies, meklējot dzīves jēgu ekrānā, nevis savā dzīvē.

Un tas viss būtu smieklīgi, ja tas nebūtu tik traģiski. Tu strādā vienu daļu savas dzīves, lai varētu nopirkt otru daļu savas dzīves, kas nemaz nav īsta, ko tu pavadi pie TV ekrāniem. Tādējādi tu atbalsti sistēmu, kas izšķiež tavu laiku līdz tu nomirsti. Un neviens nedzīvo mūžīgi - visi kādreiz nomirst.

Vai tu gribi atskatīties uz savu dzīvi, ko tu pavadīji, skatoties un runājot par kādu lētu TV seriālu, vai arī uz dzīvi, kas bija pilna ar sāpēm un baudu, romanci un cīņu, mīlestību un naidu?

Vai tu esi apmierināts ar to, ka tu skaties, kā cilvēki dara kaut ko, ko tu pats varētu darīt, ja tu neiztērētu tik daudz laika skatoties, tik daudz laika strādājot darbu, ko tu ienīsti, lai varētu nopirkt lietas, ko tev nevajag... lai varētu patērēt vēl savu laiku skatoties?

TVRisinājums ir vienkāršs, tev tikai ir jābūt gribasspēkam. TV ir viegli izslēgt, vai vēl labāk - izmest pa desmitā stāva logu, iziet ārā arī ir viegli. Beidz interesēties par to, ko dara Bekhema sieva un sāc interesēties par to, ko dara tavi draugi un ienaidnieki, ģimene un paziņas. Izej no ofisu bloka ārā saulē un iemācies iztikt bez tām dārgajām, krutajām drēbēm vai jaunās stereo sistēmas, lai tu būtu brīvs dzīvot dzīvi, kas pilna ar izaicinājumiem un elpu aizraujošiem piedzīvojumiem, dzīvi, kas pilna ar jaunām izjūtām - dzīvi, kur tu pats esi sava likteņa valdnieks, nevis garlaicīga darba un reklāmas kampaņu upuris. Ja tu izmantotu to enerģiju, ko tu iznieko, pārdodot apavus vai rēķinot ciparus pie datora, tu varētu atrast veidu, kā pelnīt vairāk kā pietiekami naudas izdzīvošanai vai, vēl labāk, sadarbotos ar citiem, lai tuvotos pasaulei, kur izdzīvošana nav atkarīga no naudas.

Rīkojies tagad vai klusē mūžīgi. Un, lūdzu, nerunā par to, cik tev ir garlaicīgi, cik ļoti tu ienīsti savu darbu vai cik bezjēdzīga šķiet tava dzīve, ja tu neesi gatavs sevi atbrīvot.


12 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
rxx, 01.12.2008. 18:02:27
Komentāra reitings: 0.732

Un?

MTV neesot mūzikas - kas tas vispār par apgalvojumu? Es zinu, ir stilīgi tā teikt. Kas tad tas ir un kas tādā gadījumā ir mūzika? Kaut kādi čaļi, kas safūzē giču, nopērk kardānu un taisa viena kvadrāta brēcošo revolūciju ar atslēgas vādu "Dāāāj"? Ļoti šaubos, ļoti šaubos... Arī man nebūt nepatīk viss MTV piedāvājums (skatos VH1), bet teikt, ka tā nav mūzika, ir stulbi.

TV programma esot slikta un zemākajiem slāņiem. Ne tik skaļi! Protams, pieci bezmaksas kanāli dod to, ko vajag vairākumam, bet tas ir normāli, un ja gribas ko vairāk, ir jāmaksā. Neviens taču veikalā tev nedos gardas pusdienas par konservu bundžas cenu. Un teikt, ka visi kanāli (tātad arī Discovery Science, BBC World News vai teiksim National Geographic) ir bezsmadzeņu izklaide, arī ir stulbi.

Viss ir atkarīgs no cilvēka, nevis tv. Un tas, ka tv ir jāmet ārā, lai spētu to neskatīties, ir vājuma pazīme. Tas ir no sērijas - nerādiet man alkoholu, jo es nespēju to nedzert. Un cilvēku, kurš saprot, ko skatās un kāpēc skatās, uzskatīt par atkarīgo bez smadzenēm, ir tas pats, kas vīnu zinātāju uzreiz saukt par alkoholiķi.

muļķe, 01.12.2008. 18:51:23
Komentāra reitings: -1.38

Izklausās pēc anonīmo tv-holiķu biedrības dalībniekiem un mietpilsonieskiem ananāsiem veltīta raksta;
manifests mazajiem, atkarīgajiem draugiem. Apburoši.
Ar pāris rindkopām tomēr nevienam smadzenes neizaudzēsi.

He. Kopš mans lielais, ļaunais tv kaut kad pavasrī nokūpēja (vārda tiešākajā nozīmē), nav pat domāts par jauna iegādi. Par to, kas man apkārt notiek, esmu pietiekami labi informēta, tātad, jā, bez televīzijas var itin labi iztikt. Nevar nepiekrist - viss ir gribas jautājums.

tv set (tv@tv.ru), 03.12.2008. 21:18:31 (ip:91.201.12.10)
Komentāra reitings: -0.425

http://haralds.hhradio.lv

Cinītis, 05.12.2008. 16:06:33 (ip:83.99.198.106)
Komentāra reitings: 6.617

Caurmērā piekrītu, varbūt nevajadzēja tik daudz ieciklēties uz televizoru - to visu drazu mums piegādā arī caur internetu un drukāto presi, pie tam internets jau kļūst dominējošais TV vietā (lietojiet FireFox + ad block plus!).
TV ir tikai līdzeklis, tehnoloģija... TV neskatos jau pāris gadus, bet tas tā.
Šo tēmu vajadzētu paturpināt. Es arī negribu dzīvot tādu dzīvi, kur dienu strādā garlaicīgu darbu lai vakarā vienkārši nebūtu spēka nekam citam. Un tā tā dzīvīte paiet. Bet kur ir izeja?

gvideo, 07.12.2008. 18:57:14 (ip:80.232.251.122)
Komentāra reitings: 1.38

Hmm, es gan šo rakstu uz hc.lv nesūtīju, bet nu labi, nav īpašu pretenziju, ka viņš te ir pārpublicēts, hehe.

Cinītis - Internets salīdzinot ar TV ir demokrātisks mēdijs, bet TV lielākā daļa kanālu pieder dažām lielām korporācijām. Inernetā tu vari saņemt dažādus viedokļus un izdarīt secinājumus, caur tv tu saņem vienu viedokli un tev tas jāpieņem kā patiesība.

rxx - žēl, ka tev liekas ka vienīgā mūzika ko nerāda pa MTV ir tāda, ko tu tur aprakstīji. Un vispār labāk pārlasi rakstu vēlreiz, jo no tā, ko tu uzrakstīji par kanāliem, var secināt ka tu īsti nesaproti par ko šis raksts ir.

deni2s, 08.12.2008. 10:47:29
Komentāra reitings: 2.38

"Hmm, es gan šo rakstu uz hc.lv nesūtīju, bet nu labi, nav īpašu pretenziju, ka viņš te ir pārpublicēts, hehe. "

gvideo, raksts ir pārpublicēts no www.za.lv, kurš pašlaik ir ciet, un pirms tā slēgšanas mums atļāva pārpublicēt tos rakstus, kurus vēlamies. Tā kā nekur nebija norādīta autoru kontaktinformācija, tad nevarējām sazināties personīgi, taču priecājos, ka tev nav pretenziju pret pārpublicēšanu.

Gmorg, 10.12.2008. 15:44:12 (ip:89.111.1.250)
Komentāra reitings: 0.057

TV ir tikai vēl viena opcija, kā dažkārt izklaidējoši vai informatīvi nedarīt neko!

Nesaskatu šajā lietā it nekādu problēmu. Pie tam ir tur gan nestulbi, gan pat ļoti labi raidījumi un kanāli.

Un tā nopietni runājot, nepazīstu it nevienu, kam TV būtu problēma.

Darela (tigerite-ly@inbox.lv), 08.01.2009. 20:30:41 (ip:89.207.246.162)
Komentāra reitings: 2.852

Jau 5 gadus dzīvoju bez TV un jūtos brīnišķīgi, man nav vairs "lomku" tūlīt sāksies ziepene, tūlīt tas un tas un karš par to kas ko skatīsies. Es nepeļu nevienu kas skatās, bet ja godīgi tur vairs nekā nav - pokemoni, piedodiet par izteicienu, bet idiotiskas multenes(dažas), vardarbība, kari un strīdi - ar tiem jau pietiek arī realitātē. Nenoliedzu, ka ir mājās TV, jo, ja es neskatos, man nav tiesību to liegt skatīties citiem ģimenes locekļiem, vienīgais ko es liedzu tas ir bērniem skatīties visu kas saistās ar vardarbību(domāju filmas un dažas tizlās multenes, kas pat nav multenes vārda cienīgas). Raksts jau nav par to ka nu tagad stāsimies rindiņa un nesīsim TV uz izgāstuvi!!! Vienkārši mūsu dzīves paiet pie TV mēs saskatamies kaut kādus blefainos ziepju burbuļus un gribam lai mums tāpat notiktu. Mēs pamazām sākam aizmirst pašu galveno, patieso dzīves jēgu...
anonīmo tv-holiķu biedrības dalībnieki tikpat jau varētu pateikt anonīmo atkarīgo-tv-dauņu biedrības dalībnieki. Tā ka nebuksēsim augumā nedz kuriem TV liekas lieks ne tiem kuri bez tā nespēj dzīvot. Visiem ir zem šīs saules vieta un neviens nav īpašāks par otru!!!

dzēsts lietotājs, 09.02.2009. 13:40:53
Komentāra reitings: 2.852

jā, nav taču obligāti jāskatās ziepenes - var jau arī ko izglītojošu un noderīgu.
vēl kāds TV pluss - tas ietaupa laiku - var paralēli darīt ko citu un tik un tā uzzināt ko jaunu, jo ne vienmēr avīzēm ir laiks.

kampy, 10.03.2009. 09:11:09
Komentāra reitings: -1.426

un kas vainas, ja lietas, ko nav iespējams realizēt dzīvē- varam izbaudīt vismaz tv ekrānā??? kas vainas, ja filmas paplašina tavu redzesloku un lauj tev aizmirsties/pasmieties/izraudāties utt? kas vainas, ja vienam tv sniedz to pašu baudu, ko citam mīlestība vai futbols?? un kas vainas, ja mūsdienās, kad, jo vairāk cilvēku apkārt, jo vientuļāks tu jūties, ir iespēja nokļūt citā realitātē? un kas vainas ja omīte laukos ziepju operu uzskata par vienīgo dienas prieku?

"Rīkojies tagad vai klusē mūžīgi. Un, lūdzu, nerunā par to, cik tev ir garlaicīgi, cik ļoti tu ienīsti savu darbu vai cik bezjēdzīga šķiet tava dzīve, ja tu neesi gatavs sevi atbrīvot" psc ierunājās into the wild. paskaties cik reāli ir mūsdienās izdarīt to, ko tu sludini. varu derēt, ka raksta autors ir viens no tiem, kurš pusdieno maķītī ar naikiem kājās. īpaši tagad, kad katrs cīnās, lai vispār dabūtu darbu un pabarotu ģimeni, likt iet pretī kādiem ideāliem. kāda brīvība, kāda izvēle- paskaties apkārt. tikai izredzētajiem ir lemts dzīvot kā viņi vēlas, paarējie vienkārši pielāgojas drasistiskajiem noteikumiem, lai netiktu sabradāti pūlī. pasties apkārt- cik ir tādu kas necjīkst par apkārtējiem apstākļiem? cik nav tādu, kas gadiem cenšās iet pretī saviem ideāliem un atsitas ar pieri sienā, cik ir laimīgu cilvēku?? cik ir iespējas ko mainīt? tu runā kā filmā. dzīve nav filma, kur kaprio vinnē biļeti uz titanika, kur pat pēc 50 gadiem jaunībā iemīlētā dūdiņa tevi mīl kā 1945ajā zem tanka, kur pēc miljons neveiksmīgiem mēģinājumiem dabū savu sapņu ideālo darbu utt. dzīve biezji vien spārda un spārdīs tevi vēl vairāk nekā tavs tv. sorī, nav domāts ar dusmu, tikai mazliet uzsit asinis teikumi par dzīves īdēšanu un necenšanos ko mainīt, ja apstākļi patlaban katru otro ir piespieduši pie zemes..

Ritvars, 21.04.2009. 14:49:19 (ip:85.254.142.175)
Komentāra reitings: 2.426

nu jau 2gadus dziivoju bez televizora :)
pariit eju uz konci,
maija beigaas lidoju uz berliini,
dziive ir skaista

bezliesmas.uguns, 22.06.2009. 17:56:42
Komentāra reitings: 0

...un tiem, kam nav naudas lai ietu uz to konci, to vismaz var noskatīties TV.

man vispār liekas muļķīgi censties uzspiest citiem savu viedokli par televīzijas nnevajadzību vai vajadzību. tā jau mēs katrs varētu veidot enonīmo-mikroviņu kršns lietotāju, anonīmo sulas spiežu lietotāju, anonīmo-pulksteņu-lietotāju un tam līdzīgus rakstus.
katram pašam ir izvēle un taisnība ir tiem, kas saka - viss atkarīgs no cilvēka. katrs pats izlemj ko, cik daudz un vai vispār skatīties televīziju.

kampy - perfekti pateikts.

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Theme site super 000*** ru.hc.lv

nzdYQslMYW

Theme site super 000*** hc.lv

NnuTImbDpd

Theme site super 000*** lv.hc.lv

ERFmdQXOGw


ienāktreģistrēties