Starptautiskā Animācijas diena Rīgā

Uldis Mākulis, 25.10.2006., 17:34

Ar filmas "Prinča Ahmeda piedzīvojumi" pirmizrādi Rīgā 27. oktobrī sāksies Starptautiskās Animācijas dienas svinības.

"Prinča Ahmeda piedzīvojumi"Starptautisko Animācijas dienu pasaulē svin kopš 2002. gada 28. oktobra. To iedibināja Starptautiskās Animācijas asociācijas (ASIFA) Francijas nodaļa, atzīmējot Emīla Reino optiskā teātra demonstrācijas simtgadi. Šis viņa atklājums uzskatāms par zīmētās animācijas tehnikas stūrakmeni.
Starptautiskā Animācijas diena Latvijā tiek organizēta no 2004. gada.

2006. gada 27. un 28. oktobrī Rīgā notiks divu Latvijas un Eiropas kultūrvēsturē nozīmīgu gadskārtu kontekstā. Šogad aprit 40 gadi pirmajai Latvijas leļļu animācijas filmai "KI-KE-RI-GŪ" un 80 gadi pirmajai pasaules un Vācijas pilnmetrāžas animācijas filmai "Prinča Ahmeda piedzīvojumi".

Š.g. 27. oktobrī pirmo reizi Latvijā filma "Prinča Ahmeda piedzīvojumi" tiks demonstrēta ar orķestra pavadījumu. To atskaņos J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Simfoniskais orķestris diriģenta Andra Pogas vadībā kinoteātrī Rīga Lielajā zālē. Savukārt Latvijas animācijas četrdesmitgade tiks svinēta ar Latvijas animācijas filmu programmu bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem š.g. 28. oktobrī kinoteātra Rīga Mazajā zālē.

Pēc Latvijas animācijas filmu seansiem tiks organizētas tikšanās ar filmu veidotājiem.

"Prinča Ahmeda piedzīvojumi""Filmas Prinča Ahmeda piedzīvojumi" (Die Abendteuer des Prinzen Achmed, Vācija, 66 min.) režisore un māksliniece ir Lote Reinigere (Lotte Reiniger, 1899 – 1981), kura kādā sarunā atzīst, ka „pasakām tic vairāk kā avīzēm”. No 1923. līdz 1926. gadam tapusī siluetfilma ir L. Reinigeres versija par Tūkstoš un vienas nakts pasakām. Šis melnbalto un filigrāno izgriezumu (šķērgriezumu) tehnikā veidotais jutekliskais mīlas stāsts ir pirmā pasaules pilnmetrāžas animācijas filma. Tā nav kāda astoņdesmitgadīga kuriozitāte. Filma ir dinamiski pārsteidzoša. To caurstrāvo smalks poētisms un austrumu maģijas inspirēta vizuālā estētika. Filma stāsta par prinča Ahmeda ceļojumu un dēkām uz Vak Vak salu. Par viņa nolaupīto mīlestību princesi Pari Banu. L. Reinigeres filmā atdzīvojas dēmoni un briesmoņi, ļauns burvis un labā ragana. Arī Aladina burvju lampas brīnumiem ir sava vieta samezglotajā sižetā.

Lote Reinigere ar nelielu šķērīšu palīdzību no melna kartona izgriezusi visus filmas tēlus. Lai veiktu animēšanas procesu, to locekļi savienoti ar nelielām stieplītēm. Tā trīs gadu laikā uzfilmēti 250 000 kadri no 96 000 uzstādījumiem (vienas sekundes animēšanai jānofilmē 24 attēli). Kadru fonu izveidei tika izmantoti vairāki slāņi transparentpapīra. Pateicoties temperatūras maiņai, filmas attīstības laikā tā iekrāsota.

Loti Reinigeri, filmu veidojot, atbalstīja vācu animācijas pionieri Karls Kohs (operators) un Valters Rutmans, Bertolds Bartošs un Aleksandrs Kardans. Ciešā sadarbībā ar Volfgangu Celleru tapa filmas mūzika.

Svinot Latvijas animācijas četrdesmitgadi, š. g. 28. oktobrī interesentiem būs iespēja iepazīt divas Latvijas animācijas filmu programmas – bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem. Vienviet būs redzamas gan Rīgas Kinostudijā veidotās Arnolda Burova (1915 – 2006) animācijas filmas, gan pašlaik aktīvi strādājošo Latvijas animācijas filmu studiju filmas. Īpašais šīs dienas notikums būs Jāņa Cimermaņa jaunākās filmas "Rezgalības II" pirmizrāde (studija AB, 2006, 10 min).


"Prinča Ahmeda piedzīvojumi"Bērniem domātajā programmā 28. oktobrī plkst. 11:00 tiks demonstrētas sekojošas filmas:
 • Ki-ke-ri-gū (Rež. Arnolds Burovs, Rīgas Kinostudija, 1966),
 • Rezgalības II (Rež. J. Cimermaņis, studija AB, 2006),
 • Miega rūķi (Rež. Dace Rīdūze, studija AB, 2006),
 • Raganas poga (Rež. Nils Skapāns, J. Podnieka studija, 2006)
 • Si-si-dra (Rež. Arnolds Burovs, Rīgas Kinostudija, 1977),
 • Lidojam?! (Rež. Nils Skapāns, studija AB, 2001)
 • Desas piedzīvojumi (Rež. Roze Stiebra, studija Dauka, 2002)

Jauniešiem un pieaugušajiem domātajā programmā 28. oktobrī plkst. 13:00 tiks demonstrētas sekojošas filmas:
 • Vanadziņš (Rež. Arnolds Burovs, Rīgas Kinostudija, 1978),
 • Piemineklis (Rež. Jānis Cimermanis, studija AB, 1991)
 • Bezmiegs (Rež. Vladimirs Leščovs , studija Rija, 2004
 • Saldās kūciņas (Rež. Roze Stiebra, studija Dauka, 2001)
 • Pasaka par pili (Rež. Inga Prauliņa, studija Rija, 2002)
 • Šķērgriezis (Rež. Edmunds Jansons, studija ATOM ART, 2006)
 • Melnā kaste (Rež. Jurģis Krāsons, studija Rija, 2006)
Šogad SAD rīko biedrība Animācija sadarbībā ar animācijas filmu studiju Animācijas Brigāde.

1 komentārs Komentēšana pieejama visiem.
pizda, 18.01.2007. 18:25:45 (ip:195.114.63.122)
Komentāra reitings: 0

pashol nahuy

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Попробуйте обратиться к Mihaylov digital, их основная сфера это seo в гугл, а также контекстная реклама...

Davidmup

All time cool 000*** hc.lv

yjapoGgZdk

হাই, আমি আপনার মূল্য জানতে চেয়েছিলাম.

LeoSax


ienāktreģistrēties