Informācija par Mākslas festivāla Cēsis 2007 pasākumiem

Cēsu Mākslas festivāla sabiedrisko attiecību konsultante Mairita Brice, 26.07.2007., 10:56

No 28. jūlija līdz 18. augustam pirmo reizi Cēsīs notiks Mākslas festivāls "Cēsis 2007".

Tā laikā tiks piedāvāti vairāk nekā 20 augstvērtīgi profesionālās mākslas notikumi dažādās jomās - laikmetīgajā vizuālajā mākslā, akadēmiskajā mūzikā, kino, kā arī teātrī un operā. Mākslas festivāla "Cēsis 2007" patronese ir Lr Kultūras ministre Helēna Demakova.

Festivāla atklāšana - 28.Jūlijs

Pl. 18:00 Cēsu Alus brūzī notiks Laikmetīgās mākslas programmas atklāšana. Festivāla laikmetīgās mākslas programmā iekļauta Laikmetīgās mākslas izstāde Cēsu alus brūzī, Foto / vides instalācija „Cēsnieks 2006” Cēsu pilsētvidē un Ilmāra Blumberga personālizstāde "Lūgšana par redzēšanu Ii" Cēsu izstāžu namā (kuras atklāšana notiks 11.augustā).

Mākslinieku grupas Famous 5, Ginta Māldera, Kristīnes Plūksnas, Ģirta Muižnieka, Arņa Balčus, Zentas Dzividzinskas un Viļņa Vītoliņa darbi būs dislocēti līdz šim neizmantotā un neapgūtā teritorijā, kas piemērota mākslas darbu eksponēšanas vajadzībām - Cēsu alus brūzī (kādreizējās Cēsu alus darītavas pamestajos ražošanas korpusos). Vēsturiskās rūpnieciskās teritorijas piešķiršana kultūrai ir šodienas Eiropas viena no aktuālākajām tendencēm. Šādas telpas ir ne vien demokrātiska platība, kur eksponēt mākslu; šāda vide ir artefakts pats par sevi, kura fons palīdz skatītājiem saprast laikmetīgās mākslas jēdzienu. Izstādē varēs novērtēt gan jau redzētus, starptautisku un vietēju atzinību guvušus, gan daudzus jaunus darbus. Festivālam izvēlēti tādi vizuālo mākslu projekti, kuru izteiksmes līdzekļi spēj radīt priekšstatu par šodienas latviešu mākslas attīstības tendencēm. Izstādes kuratores ir Daiga Rudzāte un Alise Tīfentāle.

Laikmetīgās mākslas programmas atklāšanā ar īpašu programmu uzstāsies Ilga Bērziņa ar savu džeza ansambli B-trio. Ilga Bērziņa ir spilgta un ļoti pieredzējusi džeza pianiste - mainstream un hardbop stila pārstāve, kura šobrīd muzikālās idejas realizē savā trio kopā ar jauniem, talantīgiem mūziķiem - Armandu Bērziņu (sitamie instrumenti) un Reinholdu Bērziņu (kontrabass).

Izstāde būs skatāma līdz 19. augustam, katru dienu (slēgta pirmdienās un otrdienās) no pl.13:00 līdz 20:00.

Zīmīga loma festivālā būs Cēsu 800 gadu jubilejas svinību laikā tapušajam melnbaltās fotogrāfijas projektam "Cēsnieks", kura centrā - paši pilsētas iedzīvotāji. Lielformāta foto izdrukas būs izvietotas pilsētvidē - Cēsu centra namu logos. Šīs ēkas atrodas vietās, kam garām iet cēsinieku ikdienas ceļi. Šī projekta vadītājs ir fotogrāfs Juris Kmins.

800 gadu jubilejā seši fotogrāfi - Gunārs Binde, Pēteris Korsaks, Vilhelms Mihailovskis, Leonīds Tugaļevs, Varis Sants un Juris Kmins - devās uz vietām, kuras veido katra cēsnieka ikdienu: vecpilsētas ielas, tirgus laukums, baznīca, kapu svētki, stacija, lielveikali un citas publiskas vietas. Fotografēšana tika organizēta gluži kā „vecajos labajos laikos" - ar fonu, kas izkārts turpat uz ielas. Šie portreti nākamajām paaudzēm vēstīs par to, kādi tad izskatījās 21. gadsimta sākuma cēsnieki - ko valkāja, kā izturējās, un, iespējams, rosinās fantāziju tieši tāpat, kā sapņojam mēs tagad, skatoties 20. gadsimta fotogrāfijās.

Pl. 20:00 Cēsu Kultūras centrā notiks festivāla atklāšanas koncerts.

Koncerts iesāksies ar jaunā koncertflīģeļa ieskandināšanu - Frederika Šopēna "Noktirni" op. 15, nr. 1, Ferenca Lista "Ungāru rapsodija" nr. 13 (Arkādija Volodosa pārlikums klavierēm) un savu skaņdarbu ar nosaukumu "Astora Pjacollas sirdspuksti" atskaņos koncerta īpašais viesis Vestards Šimkus. Yamaha koncertflīģeli Cēsu Kultūras namam dāvina Cēsu pilsēta.

Atklāšanas koncerta turpinājumā tiks atskaņota Karla Orfa kantāte Carmina Burana. To diriģenta Andra Veismaņa vadībā atskaņos Vidzemes kamerorķestris, Valsts Akadēmiskais koris "Latvija", kamerkoris Ave Sol un solisti Asmika Grigorjana (soprāns, Lietuva), Andris Lapiņš (tenors), Laimons Pautieņus (baritons, Lietuva). A.Veismanis šo kantāti diriģēs pirmo reizi. “Carmina Burana ir ļoti populārs skaņdarbs visā pasaulē, bet Latvijā to atskaņo salīdzinoši reti. Tādēļ esmu priecīgs, ka šo lielisko skaņdarbu Cēsīs izpildīs tiks labs sastāvs,” stāsta A.Veismanis.

Carmina Burana ir skatuviska kantāte, ko komponists Karls Orfs sacerējis laikā no 1935. līdz 1936. gadam. Kantāte ir balstīta uz 24 viduslaiku dzejoļiem no krājuma ar nosaukumu Carmina Burana („Beuernas dziesmas"). Teksts ir gan latīņu, gan vidusaugšvācu valodās un aptver plašu laicīgo tematiku - veiksmes un bagātības nepastāvība, dzīves īslaicīgums, prieks par pavasara atgriešanos, dzeršanas, ēšanas, azartspēļu un iekāres baudas un posts. Carmina Burana pirmoreiz tika uzvesta Frankfurtes Operā 1937. gadā un šodien ir viens no visbiežāk atskaņotajiem un ierakstītajiem 20.gs. klasiskās mūzikas darbiem, savukārt koris O Fortuna izmantots neskaitāmās filmās un tv reklāmās, kļuvis par neatņemamu popkultūras daļu.

Biļešu cena uz atklāšanas koncertu: Ls 3 - 7.

Pl. 18:00 un 20:30 Cēsu Pils klētī notiks jaunākā latviešu kino programmas pirmie seansi.

Pl.18:00 tiks rādīta mākslas filma „Rūgtais vīns” (režisors Rolands Kalniņš). !!! Pēc filmas būs tikšanās ar režisoru Rolandu Kalniņu un aktieriem Regīnu Razumu un Kasparu Znotiņu. Bet pl.20:30 mākslas filma „Ķīlnieks” (režisore Laila Pakalniņa).

Cēsu mākslas festivāla ietvaros notiekošajos kino seansos Pils klētī tiks demonstrētas Latvijas režisoru pēdējo divu gadu laikā tapušās sešas mākslas filmas - R.Kalniņa "Rūgtais vīns", J.Poškus "Monotonija", V.Kairiša "Tumšie brieži", L.Pakalniņas "Ķīlnieks", J.Kalēja, G.Šmita, J.Putniņa, A.Vidulejas Vogelfrei, U.Celmas "Nerunā par to"), kā arī jaunāko dokumentālo filmu programmas, kuru ietvaros tiks izrādītas sekojošas filmas - "Gatavs", režisore Inese Kļava; "Vai citi", režisore Antra Cilinska; "Teodors", režisore Laila Pakalniņa; "Zīmētājs", režisors Dāvis Sīmanis jr.; "Mans vīrs Andrejs Saharovs", režisore Ināra Kolmane. Uz kino seansiem ieeja pa brīvu!

Nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ Festivāla atklāšanas balle pl. 23:00 notiks Cēsu Kultūras centrā. Tajā spēlēs Laimis Rācenājs un viņa orķestris. Ieejas biļete ballē - Ls 3.

Bet uguņošanas uzvedums pl. 24:00 notiks Cēsu centrā, Vienības laukumā.

29. Jūlijs

Pl.16 Izstāžu namā notiks tradicionālais Jauno Talantu Koncerts, kurā piedalīsies Vidzemes mūzikas skolu audzēkņi un Vidzemes kamerorķestris Andra Veismaņa vadībā.

Pl.18:00 Pils klētī tiks demonstrēta Dokumentālo filmu izlase - režisore Ineses Kļavas d/f "Gatavs" un režisore Antras Cilinskas d/f "Vai citi?", bet pl.20:30 - Viestura Kairiša m/f "Tumšie brieži".

1.Augusts

Pl.18:00 Pils klētī tiks demonstrēta Dokumentālo filmu izlase - Lailas Pakalniņas d/f "Teodors", Dāvja Sīmaņa jr. d/f "Zīmētājs", Ināras Kolmanes d/f "Mans vīrs Andrejs Saharovs", bet pl.20:30 - Jāņa Kalēja, Gata Šmita, Jāņa Putniņa un Annas Vidulejas m/f Vogelfrei.

3.Augusts

Pl.18:00 Pils klētī tiks demonstrēta U.Celmas m/f ''Nerunā par to'', bet pl.20:30 - J.Poškus m/f "Monotonija".

Pl. 20:00 Izstāžu namā notiks Pētera Plakida Autorkoncerts, kurā pie klavierēm sēdēs pats autors Pēteris Plakidis. Koncertā piedalīsies Vidzemes kamerorķestris un solisti Ivars Bezprozvanovs (čells), Dzintars Beitāns (vijole), Andris Pauls (vijole).

Koncertā tiks atskaņoti Pētera Plakida skaņdarbi - Musica Jubilate, "Koncerts-balāde" divām vijolēm, klavierēm un stīgu orķestrim, Pasticcio a la Rossini un Jozefa Haidna Koncerts vijolei, klavierēm un stīgu orķestrim. Diriģents Andris Veismanis.

Pēteris Plakidis ir viens no nozīmīgākajiem latviešu mūsdienu komponistiem. Šogad komponists svin 60 gadu jubileju.

Latvijas Valsts konservatorijas kompozīcijas nodaļu viņš absolvējis 1970. gadā. 20. gadsimta 60. gadu beigās un 70. gadu sākumā Pēteris Plakidis sevi pieteica ļoti pārliecinoši - jau 1969. gadā par skaņdarbu Mūzika klavierēm, stīgu orķestrim un timpāniem tika iegūts diploms tolaik prestižajā Vissavienības jauno komponistu skatē. 1996. gadā komponists kļuva par Lielās mūzikas balvas laureātu.

Pētera Plakida daiļrade aptver plašu dažādas ievirzes skaņdarbu klāstu gandrīz visos mūzikas žanros.

Komponists ir arī atzīts pianists. 1991.gadā Pēteris Plakidis kopā ar čellistu Ivaru Bezprozvanovu un klarnetistu Eriku Mandatu (Asv) izveidoja The Transatlantic Trio. Trio ir uzstājies koncertos Latvijā, Lielbritānijā un Asv. Kā ansambļa mūziķis Pēteris Plakidis joprojām sadarbojas ar daudziem dažādu paaudžu latviešu atskaņotājmāksliniekiem.

4.Augusts

4.augusts Cēsu mākslas festivālā nodēvēta par teātra dienu. Paredzētas ne vien izrādes, kuras interesenti varēs noskatīties brīvdabā, bet arī virkne citu pasākumu dienas garumā, īpaši ģimenēm ar bērniem, kā arī teātra mūzikas koncerti un teātra kostīmu izstāde ar iespēju nofotografēties kādā no tērpiem. Šogad Teātra dienu organizē Dailes teātris.

No pl.12:00 līdz pl.18:00 Maija parkā Dailes teātra "Fototelts", kur Dailes teātris visas dienas garumā piedāvā iespēju nofotografēties visdažādāko izrāžu tērpos.

No pl.12:00 līdz pl.17:00 Maija parka bērnu rotaļu laikumā būs Jautrību placis, kurā krāšņi pasaku tēli aicinās visus ķiparus kopā dziedāt, dejot, zīmēt uz asfalta, rotaļāties un skriet stafetes.

Pl.12:00 Maija parkā Cēsu teātra izrāde bērniem "Klauns Loreti un smaids".

Stāsts par patiesu uzticēšanos un draudzību. Neizpaliks arī smiekli un draiskulīgi brīži.

Pl.14:00 Maija parkā radošās apvienības "Mo" leļļu izrāde "Zaķpasakas" - trīs jautri stāstiņi par viltīgo un gudro zaķi, kurš atrod izeju pat visbīstamākajās situācijās. Izrādē izmantoti latviešu, vjetnamiešu un āfrikāņu pasaku motīvi.

Pl.15:00 Maija parkā notiks Teātra dziesmu koncerts, kurā dziesmas no Dailes teātra izrādēm bērniem izdziedās Cēsu 1. pamatskolas zēnu koris diriģentes Annas Būres vadībā.

Pl.16:00 Dailes teātra kamerizrāde - Jāņa Jurkāna "Dzīvīte, Dzīvīte..." tiks izspēlēta neierastā vietā - brīvā dabā, mājas pagalmā starp Cēsu Pils parku un Alus brūzi.

“Dzīvīte, dzīvīte...” ir komēdija 2 daļās, kuras režisors ir Juris Rijnieks, bet scenogrāfe un kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone. Aktieri Olga Dreģe, Leons Krivāns, Esmeralda Ermale, Andris Makovskis, Gunārs Placēns, Venta Vecumniece izspēlēs stāstu par Debestiņu ģimenes nedienām un kašķiem.

(Pl.12:00 Papildizrāde Cēsu maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, uzrādot Cēsu Domes ielūgumus.)

Pl.18:00 Cēsu Kultūras centrā notiks Artura Maskata Teātra Mūzikas Koncerts.

Koncertā dziedās aktieris Ivars Kalniņš, Lno soliste Ilona Bagele, dziedātājs Jānis Šipkēvics, grupa Cosmos, bet pats autors, Arturs Maskats būs pie klavierēm.

“Koncertā būs teātra mūzika, kas 25 gadu garumā tapusi dažādām teātra izrādēm. Gan dziesmas ar Aleksandra Čaka un Ojāra Vācieša, gan ar Rabindranata Tagores vārdiem, kā arī būs pirmatskaņojums dažām dziesmām ar Jāņa Šipkēvica vārdiem,” stāsta A.Maskats. Šis koncerts sasaucas ar savulaik tradicionālajiem un populārajiem teātra dziesmu koncertiem, ko 1982.gadā aizsāka Arturs Maksats un aktieris Ivars Kalniņš. Tādēļ arī 4.augustā Artura Maskata teātra dziesmu koncerta sākumā skanēs tieši tās dziesmas, kas tika izpildītas astoņdesmitajos gados. Savukārt, koncerta turpinājumā grupa Cosmos izpildīs jaunu dziesmu ciklu ar Ineses Zanderes vārdiem.

Pl.21:00 Cēsu Pils parkā teātra dienas izskaņā būs iespēja noskatīties pēdējo reizi Dailes teātra izrādi, Māras Zālītes Un Ulda Marhilēviča Dziesmuspēli "Tobāgo!".

Izrādes režisors ir Valdis Liepiņš, lomās: Artūrs Skrastiņš, Aija Dzērve vai Ieva Pļavniece, Harijs Spanovskis, Katrīne Pasternaka, Juris Frinbergs, Indra Briķe, Jānis Paukštello, Olga Dreģe, Andris Bērziņš vai Valdis Liepiņš , Rēzija Kalniņa u. c.

Dailes teātra izrāde „Tobāgo!" ir iestudējums ar ilgu un krāsainu vēsturi kopš tā pirmizrādes 2001. gada 23. oktobrī. Reti kurai izrādei Latvijas dramatiskajos teātros izdodas tik ilgi noturēties repertuārā, turklāt allaž piepildot pilnas skatītāju zāles un aizvien izsaucot publikas sajūsmu - uz Dailes teātra skatuves piedzīvotas vairāk nekā 100 izrādes.

Pēdējā šī iestudējuma izrāde būs īpaša arī tāpēc, ka tā būs veltīta komponista Ulda Marhilēviča 50. dzimšanas dienai un pirmo un vienīgo reizi tās muzikālā pavadījuma atskaņošanā piedalīsies pats komponists. Izrādē dziedās arī koris Wenden Marikas Slotinas-brantes vadībā.

5.Augusts

Pl. 18:00 Pils klētī tiks demonstrēta Rolanda Kalniņa m/f "Rūgtais vīns", pl.20:30 - Lailas Pakalniņas m/f "Ķīlnieks".

Pl. 19:00 Ungurmuižā notiks Kamermūzikas Koncerts "ŠŪbertiāde".

Ikgadējie "Šūbertiādes" koncerti Cēsīs notiek jau daudzus gadus un kļuvuši par klausītāju iemīļotu kamermūzikas notikumu. Kopš 2004.gada "Šūbertiādes" tiek rīkotas tieši Ungurmuižā, kur jau pati vieta klausītājus iedomās aizved uz to laiku, kad muzicēja pats Šūberts un viņa laikabiedri. Šogad seno laiku sajūtas mēģinās radīt Vidzemes kamerorķestris, Pēteris Plakidis (klavieres), Aldis Liepiņš (klavieres), Ivars Bezprozvanovs (čells), Agnese Kanniņa - Liepiņa (vijole), solisti Viesturs Jansons, Krišjānis Norvelis, Evija Martinsone, Ieva Parša, Evita Zālīte - Raituma un Jānis Misiņš.

“Šogad tiek atzīmēta “Šubertiādes” desmitgade, tādēļ centīsimies skatītajiem parādīt visu to labāko, kas šajos gados bijis. Jaunu akcentu šogad ienesīs ģitārista Ivara Hermaņa piedalīšanās “Šubertiādē”,” stāsta šī kamermūzikas notikuma dalībnieks Aldis Liepiņš. “Saviem skatītājiem varam būt ļoti pateicīgi par to lielo ieinteresētību, ko viņi mums ir izrādījuši. Tādu Šūberta cienītāju kā Cēsu pusē nav nekur!”

Informācija: www.cesufestivals.lv  

Biļetes: www.bilesuparadize.lv , „Biļešu paradīzes” un Cēsu Kultūras centra kasēs


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
Стоимость восстановления с сегментом «ИСКАНДЕР»

RusselFoelt

Ola, quería saber o seu prezo.

TedSax

Hallo, ek wou jou prys ken.

NoahSax


ienāktreģistrēties