Lekcija "Rērihs un Baltija"

Vita Ozoliņa, 16.12.2015., 13:24

Ceturtdien, 2015. gada 17. decembrī, plkst. 17.00 Mākslas muzejs "Rīgas Birža" aicina uz Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta direktora vietnieka zinātniskajā darbā Vladimira Meļņikova (Krievija) lekciju "Rērihs un Baltija".

otogrāfijas no Nikolaja Rēriha ģimenes albumaPasākuma norises vieta: Mākslas muzeja "Rīgas Birža" Konferenču zāle (3. stāvā; Doma laukumā 6, Vecrīgā).

Mūžizglītības programmas ietvaros Mākslas muzejs "Rīgas Birža" sadarbībā ar mākslinieku biedrību "Sidegunde" nodarbību ciklā "Telpa, Tērps un Tēls" piedāvā sezonu noslēdzošo pasākumu – tikšanos ar Krievijas kulturologu, Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta direktora vietnieku zinātniskajā darbā Vladimiru Meļņikovu (Владимир Леонидович Мельников). Lekcijā, kas norisināsies izstādes "Nikolajs Rērihs un Latvija" sakarā, pētnieks plašāk pastāstīs par Rērihu dzimtu Baltijā, izgaismojot nozīmīgas mākslinieka biogrāfijas lappuses.

Nikolajs Rērihs (Николай Константинович Рерих, 1874–1947) un viņa mantojums ir Baltijas kultūras neatņemama sastāvdaļa. Kā zināms, izcilā krievu mākslinieka senči apmetās Latvijas teritorijā, bet vecāku muiža "Izvara" atradās Ižoras augstienē, kādreizējā Ingrijā. Starp viņa radiniekiem, draugiem un paziņām bija tādi slavenie vācbaltiešu dzimtu pārstāvji kā baroni Taube, Tolli, Tīzenhauzeni, Rozeni un citi. Pats Rērihs ilgstoši dzīvoja un strādāja Pēterburgas guberņā, Karēlijā, Somijā, Zviedrijā, Dānijā, Vācijā, Igaunijā, Lietuvā un Latvijā.

Baltijas tēmai Nikolajs Rērihs veltījis veselu sēriju mākslas darbu. Starp tiem ir "Milzeņu ceļš" (1910), "Vecrīga" (1903), "Varjagu jūra" (1909) un citi. Visu mūžu Rērihs sirdī saglabājis zināmu piederību Baltijai. Par to arī būs vakara saruna.

Nodarbība notiks krievu valodā bez tulkojuma. Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,85; skolēniem, studentiem, senioriem – EUR 1,42. Vietu skaits ierobežots! Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš pie pasākuma kuratores Vitas Ozoliņas, zvanot pa tālruni (+371) 67 225209 vai rakstot uz e-pastu Vita.Ozolina@lnmm.lv.

Vladimirs Meļņikovs ir Krievijas kultorologs, dzejnieks. Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta direktora vietnieks zinātniskajā darbā, Sanktpēterburgas Valsts universitātes Rēriha centra vadītāja vietnieks. Starptautiskā labdarības fonda "Rēriha mantojums" Aizbildnieciskās padomes priekšsēdētājs. 2010. gada Sanktpēterburgas valdības prēmijas laureāts mākslas, literatūras un arhitektūras jomā.

Strādājis par jaunāko pētnieku Nikolaja Rēriha muižā Izvarā, bijis zinātniskais pētnieks Tosno Novadpētniecības muzejā. Ļeņingradas apgabalā Muzeja aģentūrā strādāja kā vecākais zinātniskais pētnieks Šliselburgas aģentūras filiālē – Šliselburgas Vēstures muzejā.

Par galveno savas dzīves notikumu Vladimirs Meļņikovs uzskata satikšanos un sadarbību ar Ludmilu Mitusovu (Людмила Степановна Митусова, 1910–2004), kura faktiski kļuvusi par Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta dibinātāju. Vladimirs 12 gadus bija viņas personīgais sekretārs un nodeva muzeja-institūta apgādībā visu kolekciju, ko saņēmis mantojumā. 2001. gadā Vladimirs Meļņikovs piedalījās Rēriha muzeja-institūta dibināšanā (2007. gadā muzejam-institūtam piešķirts Sanktpēterburgas valsts kultūras iestādes statuss).

Otro augstāko izglītību Vladimirs Meļņikovs ieguvis 2006. gadā Sanktpēterburgas Valsts universitātē Filozofijas un politoloģijas fakultātē. Aizstāvējis disertāciju zinātniskajā pakāpē kultūras pētniecības specialitātē "Muzeoloģija, kultūrvēsturisko objektu saglabāšana un restaurācija". No 1994. gada līdz 2013. gadam piedalījās ekspedīcijās un ceļojumos uz Krievijas ziemeļrietumiem un dienvidiem, Urālu un Kaukāzu, Igauniju, Mongoliju, Indiju, ASV, Ukrainu un citām valstīm.

Vladimirs Meļņikovs ir daudzu zinātnisku pārskatu un publikāciju autors, viens no elektroniskā arhīva un datubāzes "Rērihu lielvara" ("Держава Рерихов") izstrādātājiem, līdzorganizators starptautiski zinātniskām konferencēm, semināriem, izstādēm, kā arī grāmatu redaktors. Dzīvo Sanktpēterburgā.

Cikls "Telpa, Tērps un Tēls" ir veidots sadarbībā ar mākslinieku biedrību "Sidegunde" un katru sezonu piedāvā apmeklētājiem četrus pasākumus. Lai veicinātu paaudžu sadarbību un nodrošinātu tradīciju pārmantojamību, nodarbības vada radošo profesiju pārstāvji. Mākslas speciālistu, mākslas vēsturnieku, arhitektu vadītu lekciju, diskusiju un sarunu veidā dalībnieki tiek iepazīstināti ar vēsturiskajiem stiliem, to izpausmēm tēlotājmākslā, arhitektūrā un modē. Latvijas kultūras mantojums tiek aplūkots pasaules kultūrmantojuma kontekstā, akcentējot paralēles un atšķirības. Cikla ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un jaunākās izstādes. Nodarbības bagātina oriģināls vizuālais, foto un kino materiāls. Lekcijas notiek reizi mēnesī, ceturtdienā.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Попробуйте обратиться к Mihaylov digital, их основная сфера это seo в гугл, а также контекстная реклама...

Davidmup

All time cool 000*** hc.lv

yjapoGgZdk

হাই, আমি আপনার মূল্য জানতে চেয়েছিলাম.

LeoSax


ienāktreģistrēties