Ričijs Robertsons "Kafka"

Rolands Virks, 30.10.2009., 18:14

Sērijā "Ļoti saistošs ievads" iekļautā un Izdevniecības "Satori" izdotā grāmata "Kafka".

Ričijs Robertsons "Kafka"Lieliski atminos, kā pirms vairākiem gadiem, ja nemaldos četriem vai pieciem, bibliotēkā lepni izņēmu Kafkas "Stāsti" un ar neviltotu aizrautību un apbrīnu ņēmos to lasīt. Tā šķiet bija mana pirmā pieredze ar šādu,sirreālisma piesātinātu literatūru un īsstāstiem, kuri jālasa aktīvi darbinot savas smadzenes un pielietojot savu interpretāciju un izpratni. Pēc Kafkas savā pasaulē mani ieveda Antons Čehovs, Jānis Einfelds utt., bet kā faktu vēlos minēt to, ka tieši Francam es pateicos, ka viņš palīdzēja man un ļāva vairāk vai mazāk atklāt manu iekšējo pasauli un tieši Kafka ir vainīgs par maniem personīgajiem īsstāstiem, kurus es šad tad mēdzu rakstīt, bet par to stāstīšu citreiz, jo šodien vēlējos pieminēt Ričija Robertsona, varētu teikt, biogrāfisko darbu "Kafka" un arīdzan vēlos pateikties izdevniecībai "Satori" par sērijas "Ļoti saistošs ievads" tulkošanu un izdošanu arī latviešu valodā.

Tātad šajā darbā, sistemātiski pa nodaļām ir apskatīta gan Franca Kafkas dzīve un biogrāfiskie dati, gan sīki iztirzāti viņa darbi un veiktas smalkas interpretācijas attiecībā pret Kafkas darbiem un viņa dzīvi. Tieši Kafkas darbu, rakstura un dzīves dažādo katalizatoru, attiecību un ietekmju kopsaucēju un paralēļu savilkšana ir šī darba galvenais mērķis un dažviet gan nedaudz pārspīlēti, bet tiešām ļoti saaistoši un vienkāršoti mums šie kopsaucēji tiek atklāti.

Jāatzīst, lasot šo darbu, nemitīgi uzmācās tāda melanholiska un baisa sajūta, kas būtu skaidrojama ar mistisko noslēpumainības auru, kura apņem Franca Kafkas dzīvi un viņa iekšējo pasauli. Nedaudzās melnbaltās un miglainās bildes, kas izkliedētas visa darba garumā tikai pastiprināja šo sajūtu un kārtējo reizi lika aizdomāties par mūsdienu tehnoloģiju un zinātnes blakusefektiem, kuri kliedē jebkuru mistikas un noslēpumainības miglāju. Piemēram, ja kādreiz zemes iedzīvotāji "sadraudzēsies" ar ārpuszemes iemītniekiem pateicoties zemes tehnoloģijām, teleskopiem, kosmosa kuģiem utt, tad noslēpumainības aura, protams, zudīs un mēs vairs nevarēsim lasīt dažādas sazvērestības teorijas vai nostāstus par citplanētiešiem un tādējādi apmierināt savas cilvēciskās dziņas pēc sencācijas. Varbūt diezgan neprecīzs piemērs, bet Kafkam un lielākoties visiem 20. un uz leju, gadsimta rakstniekiem, māksliniekiem, zinātniekiem, lieliski kalpo tas, ka tik brīvi nebija pieejams fotoaparāts, sarakste bija iespējama tikai ar vēstuļu un pasta palīdzību utt.

Bet runājot par pašu darba kontekstu, jāatzīst, ka uzzināju ļoti daudz jauna par Franca Kafkas dzīvi, attiecībām, darbiem, tāpēc noteikti skatīšos uz viņa darbiem ar nedaudz citām acīm.
Arīdzan vēlos piebilst par šīs sērijas izdevumu ļoti praktisko formātu un gaumīgo vizuālo noformējumu, kā arī par demokrātisko, man, kā studentam pieejamo cenu. Paldies!


 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā

Tommyzem

ElmerWes

ElmerPlonsienāktreģistrēties