Ginters Grass "Kaķis un pele"

Rolands Virks, 06.07.2009., 12:47

Neapšaubāmi, mans pēdējā laika vērtīgākais pirkums un literāri garšīgākais kumoss manām lasītāja smadzenēm, proti, tika izlasīta slavenā rakstnieka un Nobela prēmijas laureāta Gintera Grasa sarakstītā, "Dancigas triloģijas" otrā daļa - novele "Kaķis un pele".

Ginters Grass "Kaķis un pele"Īsumā par rakstnieku var bilst, ka Ginters Grass literatūras pasaulē iesoļoja un tapa pasaulslavens jau ar savu pirmo romānu "Skārda bungas" ("Die Blechtrommel", 1959), kas spēja kļūt par vienu no izcilākajiem un novērtētākajiem 20. gs literārajiem darbiem, un, arīdzan, pateicoties kuram, 1999. gadā, G. Grass tika apbalvots ar godpilno Nobela prēmiju. Bet, šoreiz vēlos parunāt par kādu citu viņa darbu, kuru lasot, bija neiespējami, kārtējo reizi, neapbrīnot šī rakstnieka izcilo prasmi rakstīt un izteikties tik krāšņi, ka, lasot G. Grasa uzburtos teikumus un šifrējot katra burta nozīmi, bija iespējams atvērt acu priekšā tieši to ainavu, kādu redzēja pats rakstnieks, komponējot attiecīgo, literāro darbu. Ginters Grass pārsteidza ar saviem kodolīgajiem, metaforām un citiem tēlainās izteiksmes līdzekļiem piesātinātajiem teikumiem, vietām pilnīgi nesaprotamām frāzēm un izteicieniem, kā arī drosmīgajiem salīdzinājumiem un alegorijām. Jā, iepriekš, zinādams tikai šī rakstnieka vārdu un lasījis tikai pāris rindiņas no viņa Nobela lekcijas, iegādājos un izlasīju viņa otro romānu "Kaķis un pele" , kas ierindojas "Dancigas triloģijas" otrajā vietā, tūlīt aiz "Skārda bungām".

Ginters Grass "Kaķis un pele"Romāna darbība norisinās otrā pasaules kara laikā un vēsta par kādu zēnu (Joahimu Mālki), kuru daba apveltījusi ar paliela izmēra gāmuru, kas simboliski tiek salīdzināts ar peli, jo reiz kāds sētas kaķis to tā bija noturējis un iecirtis tajā savus nagus. Tātad rupji sakot, romānā attēlota J. Mālkes dzīve, raksturs, mērķi un dīvainības un tam visam rezumējoties ar traģisko zēna likteni G. Grass ir radījis izcilu mākslasdarbu, liekot apbrīnot gan tā struktūru un rakstības stilu, gan izsmalcināto leksiku un sarežģīto teikumu uzbūvi.

Interesanti likās tas, ka stāstā gandrīz vispār nebija parādīta joahima Mālkes iekšējā pasaule un emocijas, vismaz, viņa paša vārdiem nē, jo galvenais stāstītājs romānā bija viņa klasesbiedrs un draugs, kā rezultātā bija lasāms tikai viņa viedoklis un redzams viņa subjektīvais skatupunkts. Pats Mālke, ļoti noslēgta un savdabīga personība, kam padodas viss, izņemot attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem, bet šķiet tas viņu īpaši nesatrauc un sabiedrības domas nav viņa lielākā rūpala. Kopumā ļoti spilgta un oriģināla personība. Cilvēks no malas. Varētu teikt pat rožukroņa nesējs.

Jāteic, ka romāns nav no vienkāršajiem un viegli lasāmajiem darbiem, jo teikumu uzbūve un vārdu izvēle dažbrīd liek apstāties un uzmanīgi ierakties tekstā, pārlasot katru lapaspusi vēlreiz un vēlreiz, līdz kļūst skaidrs, ko autors ir vēlējies pateikt.
Personīgi man šī romāna izlasīšana prasīja vairāk nekā nedēļu, neskatoties uz grāmatas pieticīgo, 120 lapaspušu biezumu, bet tas skaidrojams ar to, ka vairāk par desmit lapaspusēm dienā nebija iespējams izlasīt, jo teksta tēlainais biezums lika acīm un smadzenēm ņirbēt kā karuselī. Pēc manām domām, ļoti smaga un literāri bagāta grāmata, kas ar savu filozofiju un vēstījumu spēj uz brīdi sagraut cilvēka iekšējo harmoniju un tās vietā ielikt dīvainu tukšuma un bezspēcības sajūtu.

Izlasījis grāmatu jutos ļoti atvieglots emocionālā ziņā, bet nenoslēpjams bija mans prieks un gandarījums, par iegādāto grāmatu un zemē nenosviesto laiku. Bija sajūta, ka izlasot "Kaķis un pele" ieguvu daudz vairāk nekā izlasot kādu 600 lappušu biezu bestselleru vai romānu. "Kaķis un pele ir mākslasdarbs, tā nav izklaide, tas ir darbs erudītiem un ar izsmalcinātu gaumi apveltītiem cilvēkiem. Tā būtu jāiekļauj vidusskolas obligātās literatūras sarakstos, jo tas ir spilgts piemērs rakstnieka meistarībai teikumu būvē, tēlainās izteiksmes līdzekļu pielietojumā un atmosfēras radīšanā. Noliecu galvu šī rakstnieka priekšā un ņemu sev kā vienu no galvenajiem piemēriem rakstniecībā.
 


1 komentārs Komentēšana pieejama visiem.
Evija (harizzma@inbox.lv), 17.07.2009. 12:12:36 (ip:195.234.144.4)
Komentāra reitings: 1.362

ļoti labs grāmatas apraksts, kas nenoliedzami liek meklēt Kritolda Šterna personīgo bibliotēku ;)

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā

Tommyzem

ElmerWes

ElmerPlonsienāktreģistrēties