Kultūras portāls HC.LV: Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/rcb-grizinkalna-filialbibliotekas-jaunas-telpas/?rss=1/ Izklaides un kultūras ziņas lv 2005-2024, HC.LV HC.LV 60 https://www.hc.lv/inc/baners/hclv_baner_small.gif Kultūras portāls HC.LV https://www.hc.lv/ Kultūras portāls HC.LV Sun, 19 May 2024 17:26:19 +0000 2 3 4 5 6 Arī šogad Jaungada pirmajā stundā Kalnciemā būs ugunskurs un salūts Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/kalnciema-bus-ugunskurs-un-saluts-14930/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/kalnciema-bus-ugunskurs-un-saluts-14930/ Wed, 30 Dec 2015 13:59:01 +0000 Kultūras portāls HC.LV Jau otro gadu pēc kārtras Kalnciema iedzīvotāji pēc Jaungada sagaidīšanas sanāks kopā pie ugunskura laivu piestātnē pie pagasta pārvaldes, lai kopīgi baudītu Jaunā gada pirmo stundu.

Arī šogad Jaungada pirmajā stundā Kalnciemā būs ugunskurs un salūtsBūs gan vienojošs un arī sasildošais ugunskurs, gan brīvais mikrofons novēlējumiem, bet plkst. 1.00, aizvadot Jaungada pirmo stundu, būs arī aptuveni 4 minūšu ilgs salūts.

Salūts ir veids, kā saliedēt sabiedrību, kopā sveicot Jauno gadu, veidot kopības izjūtu un izpratni par skaisto,” stāsta Kalnciema pagasta pārvaldes vadītājs Dainis Keidāns “"Jelgavas Novada Ziņās"”, vienlaicīgi pagasta pārvaldes vārdā izsakot pateicību uzņēmumiem, kas atbalstīja salūta organizēšanu.

Tradīcija Jauno gadu sagaidīt ar kopīgu sanākšanu un svētku salūtu Kalnciema pagastā tika ieviesta pērn, kad to realizēt palīdzēja SIA “"Eco Lead"”, kas plāno Kalnciema rūpnieciskajā zonā iekārtot nolietu akumulatoru pārstrādes rūpnīcu.

Šogad inciatīvu turpināja finansiāli atbalstīt gan "“Eco Lead"”, gan arī citi Kalnciema uzņēmēji, tai skaitā SIA "“Gneiss"”, SIA “"Spectre Latvia”", SIA "“ABSystems”", SIA “"Oniks"”, SIA "“WWL Houses"” un "“Dzintara" darbnīca”. Salūtam tiks izmantoti arī Kalnciema pagasta pārvaldes līdzekļi.

SIA “"Eco Lead"” valdes priekšsēdētājs Jurijs Harlamovs pauž gandarījumu par to, ka ar uzņēmuma palīdzību ir izdevies iedzīvināt jaunu tradīciju Kalnciemā. “Mēs jau iepriekš solījām, ka esam gatavi būt kā viens no dzinuļiem Kalnciema attīstībā, ka līdz ar mūsu ienākšanu Kalnciemā, aktvizēsies ne tikai citi uzņēmēji, bet arī kultūras, sporta un sabiedriskā dzīve,” atgādina Jurijs Harlamovs.

"Gluži par jaunu šo tradīciju saukt nevar, jo tā bija arī pirms vairākiem gadiem, kad iedzīvotāji sākotnēji Jaungadu sagaidīja katrs savā dzīvoklī vai privātmājā, bet tad ap 01 sanāca kopā viens otro apsveikt, un labajos laikos arī salūtu izšāvām," atceras iniciatīvas atjaunotājs - vietējais aktīvists Valentīns Toleiķis.

"Zinu, ka cituviet Latvijā iedzīvotāji sanāk kopā jau pirms pusnakts, lai kopīgi sagaidītu Jaungadu, bet pie mums Kalnciemā tā ir iesakņojies, ka gadumija tiek sagaidīta ģimenes lokā, bet pēc tam gan ir vēlme sanākt kopā plašākā lokā, saskandināt glāzes ar citiem, novēlēt viens otram laimi un citus novēlējumus Jaunajā gadā," stāsta Valentīns Toleiķis.

"Mērķis ir viscēlākais - lai iedzīvotāji sajūt, ka nav vieni, ka neesam vien katrs par sevi, ka varam paļauties viens uz otru, ka esam kopā gan bēdās, gan arī priekos un svinībās. Jo tā taču ir drošāk un ikdienā daudz patīkamāk!" uzskata Valentīns Toleiķis.

"Lai sarīkotu svētkus, kā izrādās, tas neprasa nemaz tik daudz. Jābūt pāris cilvēkiem ar iniciatīvu, un tad pieslienas arī citi. Kāds piesakās ar malku ugunskuram, vēl kāds ar svētku uzrunām, vēl kāds apņemas apstaigāt uzņēmējus, sakopēt paziņojumus un iznēsāt tos," precizē Valentīns Toleiķis.

Redzot iedzīvotāju iniciatīvu, pērn aktīvi pieslēdzās arī Kalnciema Kultūras nams un tā vadītāja Dace Dalgā, piedāvājot gan apskaņošanas tehniku, gan arī palīdzot ar organizatores pieredzi.

]]>
Jaunā Gada labo darbu tirdziņš Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/jauna-gada-labo-darbu-tirdzins-14919/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/jauna-gada-labo-darbu-tirdzins-14919/ Tue, 29 Dec 2015 16:00:34 +0000 Kultūras portāls HC.LV Katram mājās mēdz būt kas nevajadzīgs, kas citam var būt itin noderīgs! Jaunā gada labo darbu apņemšanās sagaidot, Kalnciema kvartāls un "Otra Elpa" aicina ziedot labdarībai, atbrīvojoties no nevajadzīgajām mantām, kas vēl vecajā gadā sakrājušās skapjos un plauktos.

Jaunā Gada labo darbu tirdziņšZiedotās mantas tiks nodotas labdarībā tiem, kam tas nepieciešams visvairāk. Ziedojumi tiks pieņemti 2016. gada 2. janvāra Kalnciema kvartāla tirdziņā, Kalnciema ielā 35, zilās mājas verandā no plkst. 10.00 līdz 16.00.

Ikvienai ziedotajai precei jābūt tīrai, funkcionējošai un piemērotai tālākai lietošanai.

Ko ziedot: bērniem - rotaļlietas, spēles, bērnu grāmatas; bērniem, pieaugušajiem - apģērbus, apavus; aksesuārus - bižutēriju, lietussargus, cepures, jostas, somas, utml.; grāmatas, mūzikas ierakstus, filmas (DVD, CD, plates, utt.); interjera un dizaina priekšmetus - vāzes, traukus, tekstila izstrādājumus; sporta preces, inventāru, ekipējumu.

Visas ziedotās lietas tiks sašķirotas un nonāks pie katrai lietai atbilstoša adresāta. Daļa tiks ziedota dažādu sociālo grupu atbalstam: biedrībai "Zilais krusts", Rīgas patversmei, sociālās aprūpes centram-pansionātam "Liepa", u.c. mērķorganizācijām.

Sekojiet aktuālajai informācijai: www.kalnciemaiela.lv.

]]>
Simtiem cilvēku apmeklē Brīvdabas muzeja "Gaismas spēles ziemas mijkrēslī" Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/brivdabas-muzeja-gaismas-speles-ziemas-mijkresli-14915/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/brivdabas-muzeja-gaismas-speles-ziemas-mijkresli-14915/ Tue, 29 Dec 2015 15:41:51 +0000 Kultūras portāls HC.LV Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs jau vairākus gadus pēc kārtas piedāvā saviem apmeklētājiem vakara pastaigu, izgaismojot atsevišķas muzeja eksponātēkas, piedāvājot ielūkoties pa logiem, lai redzētu, kā saimnieks ir izrotājis māju un uzklājis svētku galdu.

"Gaismas spēles ziemas mijkrēslī"Tikai pusstundas braucienā no Rīgas centra ir iespēja baudīt neparastas sajūtas – pastaigu pa izgaismotajām takām tumsā slīgstošajā priežu mežā.

Tiek izgaismota Usmas baznīca, Vidzemes sēta, Kurzemes zemnieka sēta, Darvas ceplis, dzirnavas, Usmas baznīca, Lībiešu sēta, Mauri un Kurzemes zvejinieka sēta, bērnu rotaļu laukums.

Programma pieejama no 15 līdz 20.00 katru dienu līdz nākamā gada 10. janvārim.

Aicinām apģērbies atbilstoši laika apstākļiem, uzvilkt ērtus apavus, ņemt līdzi termosu ar tēju, lukturīti.

Brīvdabas muzejs ir pieejams bez maksas bērniem pirmskolas vecumā.

Apmeklētājiem grupā (vismaz 10 cilvēki) – 1,40 EUR, pieaugušajiem standartcena ziemas sezonā 2, 00, EUR, studentiem, pensionāriem, 1,40 EUR, skolēniem 0,70, ģimenes biļete – 4,00, EUR. No 17.00 visiem apmeklētājiem, izņemot mazos, vakara biļete – 0,70 EUR. Pie muzeja darbojas bezmaksas stāvvieta.

]]>
"Gaismas spēles ziemas mijkrēslī" Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/gaismas-speles-ziemas-mijkresli-14910/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/gaismas-speles-ziemas-mijkresli-14910/ Wed, 23 Dec 2015 10:22:23 +0000 Kultūras portāls HC.LV "Gaismas spēles ziemas mijkrēslī" Latvijas Etnogrāfiskajā muzejā ir samērā jauns notikums. Tā galvenais uzdevums ir radīt muzejā gaišāku noskaņojumu tumšajos novakaros, padarīt to apmeklētājiem tīkamāku un interesantāku.

"Gaismas sSpēles ziemas mijkrēslī"Pašā ziemas viducī muzejs pārvēršas pasaku valstībā, kur ēkas un istabas tiek īpaši izgaismotas. Ielūkojoties caur lodziņiem, var redzēt, kā mūsu senči dzīvojuši un svētkus svinējuši.

26. decembrī – pirmajā pasākuma dienā būs lielākais izgaismoto objektu skaits. Papildus izgaismotas un atvērtas, būs arī Usmas baznīca, kur skanēs noskaņu mūzika. Arī Vecbornes baznīcai būs īpašs rotājums.

Svētku izgaismojums Kurzemes zvejniekciemā, Lībiešu zemnieka-zvejnieka sētā "Dēliņi", Kurzemes un Vidzemes zemnieku sētās, Nidas dūmistabai un Liepājas ostmalas noliktavai.

Danči ar folkloras kapelu "Maskačkas spēlmaņi" un maizes krāsnī cepts sivēns Priedes krogā.

Īpašs notikums – ēku un objektu izgaismošana sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas Latvijas Kultūras koledžas gaismas dizaina 1. kursa studentiem (vadītājs Egils Kupčs).

Ieeja muzejā: Brīvdabas iela 21. Muzejs atvērts katru dienu no plkst. 10.00 līdz 20.00. Ieejas biļešu cenas: pirmsskolas vecuma bērniem ieeja bezmaksas, 0.70 € skolēniem, 1.40 € pensionāriem un studentiem, 2.00 € pieaugušajiem, 4.00 € ģimenes biļete (2 pieaugušie un 1–4 bērni līdz 18 gadu vecumam vai viena daudzbērnu ģimene).

]]>
Daugavpilī var aplūkot albuma "Terra Mariana" faksimilu Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/daugavpili-var-aplukot-albuma-terra-mariana-14887/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/daugavpili-var-aplukot-albuma-terra-mariana-14887/ Fri, 18 Dec 2015 12:46:04 +0000 Kultūras portāls HC.LV Daugavpils Universitātē (DU) Vienības ielā 13, 2. stāva vestibilā tagad publiskai apskatei pastāvīgi ir pieejams Vatikāna bibliotēkas faksimils – albums "Terra Mariana", kuru 1888. gadā baltieši uzdāvināja Romas pāvestam Leo XIII priesterības 50. gadu jubilejā.

"Terra Mariana"Albums "Terra Mariana" vēsta par kristīgās ticības izplatīšanos Latvijā un Igaunijā - kādreizējā Livonijā, ko mēdz dēvēt par Marijas zemi (Terra Mariana ) vai Māras zemi. Tajā atrodams bagātīgs vizuālais un tekstuālais materiāls par Livonijas pilīm, pilsdrupām, baznīcām, senu dižciltīgu dzimtu ģerboņiem, zīmogiem, vēsturiskām personībām, kā arī seno sudraba un zelta monētu nospiedumi. Ilustrācijas paskaidro teksts latīņu valodā vecgotu baznīcas rakstā. Tā autors ir Latgales vēsturnieks Gustavs Manteifels (1832-1916). Greznais albums ir ļoti vērtīgs izziņas avots par Latgales kultūrvēsturisko mantojumu.

DU HSZI studiju centra "Latgales pētniecības institūts" vadītājs Dr. Hist. Henrihs Soms informēja, ka "ar līdz ar šo faktu ir noslēdzies vērienīgs starptautisks Latvijas – Vatikāna projekts, kurā bija iesaistīta arī DU. Universitātes pētnieki ar vēstures doktores Genovefas Barkovskas iniciatīvu 2004. gadā uzsāka projektu, kura rezultātā Modenas (Itālija) izdevniecībā tika izveidoti 10 albuma faksimili, no kuriem viens turpmāk glabāsies Daugavpilī".

Vairāk par šo projektu un izdevumu "Terra Mariana" var uzzināt arī mājas lapā: terramariana.du.lv/lv. Unikālais izdevums ievietots slēgtā vitrīnā. Tai līdzās atrodas interaktīvais kiosks, kurā elektroniski var pārlapot greznā albuma lappuses.

]]>
Mākslas izstādes/tirgus "Timbaka Taibaka" atklāšana Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/makslas-izstadestirgus-timbaka-taibaka-atklasana-14886/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/makslas-izstadestirgus-timbaka-taibaka-atklasana-14886/ Fri, 18 Dec 2015 12:42:26 +0000 Kultūras portāls HC.LV Jau ceturto gadu Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas zālē (Alejas ielā 18) Ziemassvētku priekšvakarā – 21. decembrī plkst. 17.00 tiks atklāts Ziemassvētku mākslas tirgus "Timbaka Taibaka".

Brigitas Pomerantes gleznaTā vienlaikus ir skaista izstāde, kurā šogad būs skatāmas liepājnieku un kurzemnieku gleznas, Saldus un Liepājas keramiķu darinājumi, rotas un aksesuāri no ādas, kā arī dažādi dizaina priekšmeti. "Timbaka Taibaka" darbosies divas dienas – 22. un 23. decembrī no plkst. 11.00-19.00.

21. decembrī plkst. 17.00 ikviens tiek aicināts uz Ziemassvētku mākslas izstādes/tirgus "Timbaka Taibaka" atklāšanu. Ar gardu ziemas dzērienu apmeklētājus cienās izbraukuma kafejnīca "Tāfele", kas dažādus pašceptus gardumus – smalkmaizītes, biezpiena raušu, cepumus - piedāvās arī visās pārējās "Timbaka Taibaka" darbības dienas.

Ziemassvētku mākslas izstādei/tirgum ir pieteikušies Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas skolotāji, audzēkņi, Liepājas Bērnu mākslas skolas skolotāji, keramiķi no Liepājas un Saldus, māksliniece Liene Eltermane, Zane Eltermane, savu rotu un aksesuāru dizainu prezentēs salons "Mākslas lāde", tekstila izstrādājumus piedāvās Sandra Zāle – Zālīte un Monta Reimane, kas darina aksesuārus no automašīnu riepu kameru gumijas. Savus izstrādājumus piedāvās dažādi mākslinieki, ar kuriem ikdienā sadarbojas radošā telpa "Ideju bode". Tie ir dizaina zīmolu izstrādātāji, mākslinieki un amatnieki no Liepājas un Kurzemes novada.

Mākslas tirgus "Timbaka Taibaka" tiek organizēts ar mērķi demonstrēt radošo cilvēku prasmes, talantus un dot iespēju māksliniekiem pārdot savus darinājumus. Sadarbībā ar Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolu izstādi/tirgu "Timbaka Taibaka" organizē radošā telpa "Ideju bode", kas arī ikdienā atbalsta māksliniekus, palīdzot viņiem realizēt savus izstrādājumus un mākslas darbus.

Vairāk informācijas: www.idejubode.lv.

]]>
Vecgada vakars Saulkrastos Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/vecgada-vakars-saulkrastos-14884/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/vecgada-vakars-saulkrastos-14884/ Thu, 17 Dec 2015 15:35:42 +0000 Kultūras portāls HC.LV Jau vairākus gadus pēdējā Vecgada diena ir īpaša visiem Saulkrastu iedzīvotājiem un Saulkrastu viesiem – ikviens laipni aicināts gadu miju sagaidīt Saules laukumā!

Ziemassvētku egle Saules laukumāArī šogad Saulkrasti visus gaida – Saules laukumā būs mūzika, tiešraide no centrālās televīzijas un uzrunas, kā arī iespaidīgs salūts!

31. decembrī no plkst. 23.00 Saules laukumā (Bīriņu iela 13b) Jaunā gada sagaidīšana ar jauku kopā būšanu, muzikālu sviecienu no Aijas Andrejevas , Alex un Kristapa Krievkalna grupas, tieša pieslēgšanās Latvijas televīzijai, lai dzirdētu un redzētu valsts amatpersonu uzrunas un tūlīt pēc pusnakts (00.02) svētku salūts!

Iedzīvotāju ērtībām Saulkrastu novada teritorijā kursēs bezmaksas autobuss (maršruts: Melnsila iela (22.40) - centrs - Baltā kāpa (23.00) - centrs. Pēc sarīkojuma Saules laukumā (00.30) - atpakaļ).

Jau 2016. gada 1. janvārī, no 01.00 kultūras namā "Zvejniekciems"(Atpūtas iela 1b) tradicionālā Jaungada balle – Dj, grupa "Tutti Frutti", Olga Rajecka un Aija Andrejeva Kopā Ar K.Krievkalna Grupu priecēs ikvienu līdz pat rīta gaismai – 06.00! Iegādāties ieejas biļetes un rezervēt vietas pie galdiem iespējams kultūras namā "Zvejniekciems" pie administratoriem. Līdz 23. decembrim – ieejas maksa 10 Eur, vēlāk – 15 Eur. Ieeja ballē ar "groziņiem".

Informācija pieejama arī vietnē www.saulkrasti.lv. Gaidīsim visus Saulkrastos un būsim kopā arī 2016. gadā!

]]>
Ar radošiem pasākumiem un vijoles skaņām ieskandinās Ziemassvētkus Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/ieskandinas-ziemassvetkus-14881/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/ieskandinas-ziemassvetkus-14881/ Thu, 17 Dec 2015 11:30:17 +0000 Kultūras portāls HC.LV Straujiem soļiem ir pienākusi gada nogale, kad ik uz soļa cilvēkus priecē Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam veltīti koncerti, izstādes un citi svētku notikumi.

Ar radošiem pasākumiem un vijoles skaņām ieskandinās ZiemassvētkusArī t/c "Dole" decembrī ir sagatavojis krāšņu un interesantu svētku programmu, kurā piedalīties ir aicināts ikviens "Dole" apmeklētājs.

"Ziemassvētki ir īpašs laiks - tas ir laiks, kad mūsu straujo un aizņemto ikdienu piepilda miers, smiekli un mīļums. Lai saviem apmeklētājiem svētku laikā sniegtu vēl lielāku pozitīvo emociju devumu, t/c "Dole" kopā ar Ķengaraga kultūras un izglītības iestādēm ir sagatavojis īpašu pasākumu programmu, kurā ikviens ir aicināts piedalīties un izbaudīt svinīgo atmosfēru," par gaidāmo stāsta t/c "Dole" menedžere Liene Karpova.

Jau šo ceturtdien, 17. decembrī plkst. 16.00 Ziemassvētku ieskaņas koncertu sniegs Latgales priekšpilsētas mūzikas un mākslas skolas mazie vijolnieki jeb muzikālais kamerorķestris "Riekstkodis" kopā ar savu pedagoģi Jeļenu Savčenko un koncertmeistari Tatjanu Čikorsku. "Bērniem šādas uzstāšanās ir nepieciešamas praksei, lai iemācītos nebaidīties no publikas, noticētu paši sev un nestu prieku gan vecākiem, gan ikvienam klausītājam," par koncertu pauž studijas "Riekstkodis" vadītāja Jeļena Savčenko.

Katru dienu no 17. līdz 22. decembrim sākot no plkst. 17.00 līdz 19.00 tirdzniecības centrā darbosies Ziemassvētku darbnīcas, kurās ikviens mazais t/c "Doles" apmeklētājs varēs izveidot pats savus eglīšu rotājumus, dažādas maskas, kā arī papīra eņģelīšus. Savukārt 23. decembrī no plkst. 13.00 līdz 15.00 kopā ar princesi no pasakas "Frozen", dosimies pretī Ziemassvētku brīnumam un uzzināsim, kas Ziemassvētku vecītim paslēpts zem eglītes.

Radošie svētki T/c "Dole":

 • 17. decembrī no plkst. 16.00 līdz 17.00 – Ziemassvētku ieskaņas koncerts ar bērnu kamerorķestri "Riekstkodis";
 • Katru dienu no 17. līdz 22. decembrim no plkst. 17.00-19.00 – Ziemassvētku radošās darbnīcas;
 • 23. decembrī no plkst. 13.00 līdz 15.00 – Ziemassvētku programma ar princesi un Ziemassvētku vecīti;
 • 30. decembrī no plkst. 15.00 līdz 17.00 – Jaungada programma ar Sniegbaltīti un Ziemassvētku Minjonu.

Kā ziņots iepriekš, pagājušajā gadā t/c "Dole" aizsāka pastāvīgu sadarbību ar Ķengaraga kultūras un izglītības iestādēm - Rīgas Centrālās bibliotēkas Ķengaraga filiālbibliotēku, Latgales priekšpilsētas mūzikas un mākslas skolu, Ķengaraga skolām, kā arī ciešu sadarbību ar Rīgas Austrumu izpilddirekciju, kopā sagādājot plašu svētku programmu Ķengaraga iedzīvotājiem un citiem interesentiem.

Visas augstākminētās aktivitātes ir bez maksas.

]]>
Lekcija "Rērihs un Baltija" Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/lekcija-rerihs-un-baltija-14879/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/lekcija-rerihs-un-baltija-14879/ Wed, 16 Dec 2015 13:24:58 +0000 Kultūras portāls HC.LV Ceturtdien, 2015. gada 17. decembrī, plkst. 17.00 Mākslas muzejs "Rīgas Birža" aicina uz Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta direktora vietnieka zinātniskajā darbā Vladimira Meļņikova (Krievija) lekciju "Rērihs un Baltija".

otogrāfijas no Nikolaja Rēriha ģimenes albumaPasākuma norises vieta: Mākslas muzeja "Rīgas Birža" Konferenču zāle (3. stāvā; Doma laukumā 6, Vecrīgā).

Mūžizglītības programmas ietvaros Mākslas muzejs "Rīgas Birža" sadarbībā ar mākslinieku biedrību "Sidegunde" nodarbību ciklā "Telpa, Tērps un Tēls" piedāvā sezonu noslēdzošo pasākumu – tikšanos ar Krievijas kulturologu, Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta direktora vietnieku zinātniskajā darbā Vladimiru Meļņikovu (Владимир Леонидович Мельников). Lekcijā, kas norisināsies izstādes "Nikolajs Rērihs un Latvija" sakarā, pētnieks plašāk pastāstīs par Rērihu dzimtu Baltijā, izgaismojot nozīmīgas mākslinieka biogrāfijas lappuses.

Nikolajs Rērihs (Николай Константинович Рерих, 1874–1947) un viņa mantojums ir Baltijas kultūras neatņemama sastāvdaļa. Kā zināms, izcilā krievu mākslinieka senči apmetās Latvijas teritorijā, bet vecāku muiža "Izvara" atradās Ižoras augstienē, kādreizējā Ingrijā. Starp viņa radiniekiem, draugiem un paziņām bija tādi slavenie vācbaltiešu dzimtu pārstāvji kā baroni Taube, Tolli, Tīzenhauzeni, Rozeni un citi. Pats Rērihs ilgstoši dzīvoja un strādāja Pēterburgas guberņā, Karēlijā, Somijā, Zviedrijā, Dānijā, Vācijā, Igaunijā, Lietuvā un Latvijā.

Baltijas tēmai Nikolajs Rērihs veltījis veselu sēriju mākslas darbu. Starp tiem ir "Milzeņu ceļš" (1910), "Vecrīga" (1903), "Varjagu jūra" (1909) un citi. Visu mūžu Rērihs sirdī saglabājis zināmu piederību Baltijai. Par to arī būs vakara saruna.

Nodarbība notiks krievu valodā bez tulkojuma. Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,85; skolēniem, studentiem, senioriem – EUR 1,42. Vietu skaits ierobežots! Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš pie pasākuma kuratores Vitas Ozoliņas, zvanot pa tālruni (+371) 67 225209 vai rakstot uz e-pastu Vita.Ozolina@lnmm.lv.

Vladimirs Meļņikovs ir Krievijas kultorologs, dzejnieks. Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta direktora vietnieks zinātniskajā darbā, Sanktpēterburgas Valsts universitātes Rēriha centra vadītāja vietnieks. Starptautiskā labdarības fonda "Rēriha mantojums" Aizbildnieciskās padomes priekšsēdētājs. 2010. gada Sanktpēterburgas valdības prēmijas laureāts mākslas, literatūras un arhitektūras jomā.

Strādājis par jaunāko pētnieku Nikolaja Rēriha muižā Izvarā, bijis zinātniskais pētnieks Tosno Novadpētniecības muzejā. Ļeņingradas apgabalā Muzeja aģentūrā strādāja kā vecākais zinātniskais pētnieks Šliselburgas aģentūras filiālē – Šliselburgas Vēstures muzejā.

Par galveno savas dzīves notikumu Vladimirs Meļņikovs uzskata satikšanos un sadarbību ar Ludmilu Mitusovu (Людмила Степановна Митусова, 1910–2004), kura faktiski kļuvusi par Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta dibinātāju. Vladimirs 12 gadus bija viņas personīgais sekretārs un nodeva muzeja-institūta apgādībā visu kolekciju, ko saņēmis mantojumā. 2001. gadā Vladimirs Meļņikovs piedalījās Rēriha muzeja-institūta dibināšanā (2007. gadā muzejam-institūtam piešķirts Sanktpēterburgas valsts kultūras iestādes statuss).

Otro augstāko izglītību Vladimirs Meļņikovs ieguvis 2006. gadā Sanktpēterburgas Valsts universitātē Filozofijas un politoloģijas fakultātē. Aizstāvējis disertāciju zinātniskajā pakāpē kultūras pētniecības specialitātē "Muzeoloģija, kultūrvēsturisko objektu saglabāšana un restaurācija". No 1994. gada līdz 2013. gadam piedalījās ekspedīcijās un ceļojumos uz Krievijas ziemeļrietumiem un dienvidiem, Urālu un Kaukāzu, Igauniju, Mongoliju, Indiju, ASV, Ukrainu un citām valstīm.

Vladimirs Meļņikovs ir daudzu zinātnisku pārskatu un publikāciju autors, viens no elektroniskā arhīva un datubāzes "Rērihu lielvara" ("Держава Рерихов") izstrādātājiem, līdzorganizators starptautiski zinātniskām konferencēm, semināriem, izstādēm, kā arī grāmatu redaktors. Dzīvo Sanktpēterburgā.

Cikls "Telpa, Tērps un Tēls" ir veidots sadarbībā ar mākslinieku biedrību "Sidegunde" un katru sezonu piedāvā apmeklētājiem četrus pasākumus. Lai veicinātu paaudžu sadarbību un nodrošinātu tradīciju pārmantojamību, nodarbības vada radošo profesiju pārstāvji. Mākslas speciālistu, mākslas vēsturnieku, arhitektu vadītu lekciju, diskusiju un sarunu veidā dalībnieki tiek iepazīstināti ar vēsturiskajiem stiliem, to izpausmēm tēlotājmākslā, arhitektūrā un modē. Latvijas kultūras mantojums tiek aplūkots pasaules kultūrmantojuma kontekstā, akcentējot paralēles un atšķirības. Cikla ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un jaunākās izstādes. Nodarbības bagātina oriģināls vizuālais, foto un kino materiāls. Lekcijas notiek reizi mēnesī, ceturtdienā.

]]>
Bluķa vakars Vecrīgā Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/bluka-vakars-vecriga-14875/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/bluka-vakars-vecriga-14875/ Wed, 16 Dec 2015 13:10:44 +0000 Kultūras portāls HC.LV Ziemas saulgriežos, 21. decembrī, plkst. 18.00 notiks Bluķa vilkšana.

BluķisZiemas Saulgrieži ir tas īpašais laiks, kad vistumšākajā gada brīdī atgriežas gaisma – Saule. Tā kliedē tumsu un ar katru nākamo dienu ceļas Pasaules kalnā augšup. Svētkus, kurus mēs saucam par Bluķa vakaru, atzīmējušas un svētījušas tautas visā pasaulē.

Ar Bluķa vakaru beidzas iepriekšējais un sākas jaunais Saules gads. Aicinām būt vienotiem šajā vakarā un kopīgi gan domās, gan velkot bluķi, nest gaismu katra sirdī, mājā, novadā, valstī!

Vecrīgā Bluķa vakars notiks pirmdien, 21. decembrī plkst. 18.00. Bluķa vilkšana Rīgā sāksies Rātslaukumā, turpināsies pa Vecrīgas ielām un laukumiem, noslēgsies ar bluķu ugunskuru un Ziemassvētku svinēšanu Rātslaukumā. Svētku norises vadīs Rīgas folkloras kopas "Grodi", "Garataka", "Berendejka", "Budēļi", "Rija", "Ceidari", "Vilcenes", "Dandari", "Lāns", "Krulla", "Vilkači" un "Skandinieki", "Rīgas Danču klubs", "Katlakalna Rāmupe", "Bārbeles Tīrums" un "Līvānu Ceiruleits".

aicinām arī Tevi un Tavus domubiedrus nepalikt malā un pievienoties! Šogad Bluķa vakara galvenā ievirze būs saistīta ar bungām un bungošanu. Bungas ir sens rituālais instruments, ar kuras skaņām dziedēja cilvēkus, paziņoja svarīgus notikumus, cīnījās pret ienaidnieku, svinēja svētkus. Šogad Bluķa vakarā ar bungu skaņām kliedēsim tumsu un ienaidu, iesim saulei līdzi tās gadskārtu gājumā!

Svētkus atbalsta Rīgas dome. Organizē Latvijas Folkloras biedrība.

Informācija: www.folklorasbiedriba.lv.

]]>
500 māla zvaniņi rotā Ziemassvētku egli Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/500-mala-zvanini-rota-ziemassvetku-egli-14872/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/500-mala-zvanini-rota-ziemassvetku-egli-14872/ Wed, 16 Dec 2015 12:52:49 +0000 Kultūras portāls HC.LV Šogad Līvānos, Latgales mākslas un amatniecības centrā svētku laikā skatāma egle, kurā rotājas 500 veidoti un apgleznoti māla zvaniņi.

Ziemassvētku egleLatgales mākslas un amatniecības centrs kopā ar Līvānu novada iedzīvotājiem visu novembra mēnesi darināja īpašu Ziemassvētku egles rotu – māla zvaniņus. Zvaniņu darināšanas prasmes ierādīja Līvānos zināmā, un bērnu vidū, visiem tik iemīļotā veidošanas skolotāja, profesionālā keramiķe Eleonora Pastare. Darbnīcas ieguva tik lielu popularitāti, ka no paredzētajām 4, kopumā norisinājās 11 radošās darbnīcas, kurās piedalījās gandrīz 200 dalībnieku. Darbnīcās piedalījās Līvānu novada skolēnu un interešu grupas, vietējās ģimenes ar bērniem kā arī vienkārši radoši un darboties alkstoši vietējie iedzīvotāji. Darbnīcu rezultātā tika izveidoti un apgleznoti 500 māla zvaniņi, kuri no šī gada 15. decembra līdz nākošā gada janvāra vidum priecēs visus Latgales mākslas un amatniecības centra apmeklētājus.

Svētkiem noslēdzoties visi māla zvaniņi tiks dāvināti Līvānu novadā esošajam Alternatīvās aprūpes centram "Rožlejas," tā telpu dekorēšanai. Māla zvaniņu veidošanas radošajās darbnīcās valdīja īpaša rosība, centība un radoša gaisotne, kā rezultātā arī zvaniņi izstaro lielu mīlestību uz paveikto darbu. Tāpēc Latgales mākslas un amatniecības centra kolektīvs, keramiķe Eleonora Pastare un visi radošo darbnīcu dalībnieki cer, ka zvaniņi AAC "Rožleju" iedzīvotājiem dāvinās sirds siltumu un mīlestību ar kādu arī tapa šī īpašā Ziemassvētku rota.

Tāpat Latgales mākslas un amatniecības centra kolektīvs vēlas izteikt vislielāko pateicību VAS "Latvijas valsts meži" Dienvidlatgales mežsaimniecības kolektīvam par ikgadējo atsaucību egles sagādē, Līvānu novada domes saimniecības daļai un Līvānu dzīvokļu un komunālas saimniecības brigādei par egles atvešanu un uzstādīšanu.

Ziemassvētku egle visiem interesentiem skatāma Latgales mākslas un amatniecības centra izstāžu zālē no šī gada 15. decembra līdz nākošā gada janvāra vidum līdzās Eleonoras Pastares keramikas izstādei "Vakara meditācijas".

]]>
Norisināsies Ziemas saulgriežu svētki un Bluķa vakars Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/norisinasies-ziemas-saulgriezu-svetki-14868/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/norisinasies-ziemas-saulgriezu-svetki-14868/ Tue, 15 Dec 2015 13:22:12 +0000 Kultūras portāls HC.LV Šo svētdien, 20. decembrī, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00 norisināsies Ziemas saulgriežu svētki un Bluķa vakars.

Norisināsies Ziemas saulgriežu svētki un Bluķa vakarsZiemas saulgriežu un Bluķa vakara tradīcijas mūsu tautai ir bijuši vieni no gaidītākajiem un jautrākajiem notikumiem. Ciemos iešana, vizināšanās ar kamanām (ja ir attiecīgi laika apstākļi), masku darināšana un "maskoto" gājieni no sētas uz sētu, spēles un rotaļas, arī citas jautrības un, protams, kārtīga mielošanās. Savukārt bluķa vilkšana pāri laukiem un cauri sētām un tā sadedzināšana ir auglības un labklājības simbols.

Rotaļas un maskošanās ar folkloras kopām "Grodi" (no plkst. 12.00 līdz plkst. 13.00), "Garataka" (no plkst. 13.15 līdz plkst. 14.15), "Krulla", "Zvīgzna" (no plkst. 14.30 līdz plkst. 15.30). Lielā Bluķa sadedzināšana pļavā pie priedes kroga plkst. 15.30.

Sveču darināšanas darbnīcas Nidas dūmistabā, Maskošanās Kurzemes zemnieka laidarā, Ķistu meistarošanas darbnīca Kurzemes sētas pretistabā, Kurzemes sētā – Senās spēles ar Aldoni Baldiņu; Laimes liešana Mērsraga smēdē. Uz ceļa no Kurzemes zemnieka sētas līdz smēdei Ziemas svētku tirdziņš, kā arī izjādes ar zirgu.

Vidējās paaudzes deju kolektīva "Saime" koncerts plkst. 15.00 Kurzemes sētā. Ēdināšanu nodrošinās "Priedes krogs" un "Smart Koffe".

Ieeja muzejā: Brīvdabas iela 21. Muzejs atvērts katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ieejas biļešu cenas: pirmsskolas vecuma bērniem ieeja bezmaksas, 0.70 € skolēniem, 1.40 € pensionāriem un studentiem, 2.00 € pieaugušajiem, 4.00 € ģimenes biļete (2 pieaugušie un 1–4 bērni līdz 18 gadu vecumam vai viena daudzbērnu ģimene). Automašīnu stāvvieta pie Galvenās ieejas un Rietumu vārtiem.

]]>
Ziemassvētku radošās darbnīcas Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/ziemassvetku-radosas-darbnicas-14866/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/ziemassvetku-radosas-darbnicas-14866/ Tue, 15 Dec 2015 13:15:14 +0000 Kultūras portāls HC.LV Tuvojas vieni no gada gaidītākajiem un brīnumainākajiem svētkiem – Ziemassvētki. Tukuma muzejs ir parūpējies par Ziemassvētku radošajām darbnīcām un pasākumiem visai ģimenei.

Ziemassvētku radošās darbnīcasIespēja izveidot Ziemassvētku kartiņas un dāvanas sev, radiem un draugiem, tikties ar Ziemassvētku rūķiem un Rīgas Jauniešu Leļļu teātri "I-ā", piedalīties Ziemas saulgriežu svinībās latviskās noskaņās.

Radošā Ziemassvētku dāvanu darbnīca Pils tornī

19. decembrī no plkst. 11.00 līdz 14.00 aicinām uz Ziemassvētku dāvanu veidošanas un saiņošanas darbnīcu Tukuma pilsētas vēstures muzejā "Pils tornis". Maziem un lieliem būs iespēja pagatavot sev un saviem tuvajiem dāvaniņas no Tukuma ražotāju izejmateriāliem un skaisti tās iesaiņot. Gatavosim koka krūzīšu paliktņus un lupatu lellītes. Produktu degustāciju piedāvās SIA "Tukuma piens" un SIA "Tukuma kafija".

Dalība ar muzeja biļeti: pirmsskolas vecuma bērniem un Tukuma novada invalīdiem– bezmaksas; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem - 1.00 EUR, pieaugušajiem - 1.50 EUR; ģimenes biļete - 3.00 EUR (1 - 2 pieaugušie un 2 vai vairāk bērni līdz 18 gadiem). Informācija pa tālr. 631 24348, 25622131.

Pasākumu atbalsta: SIA "Tukuma piens", SIA "Sakta", SIA "Tukuma kafija", SIA "MP Socs".

Ziemassvētku vakars kopā ar rūķi Džūkstes Pasaku muzejā

19. decembrī plkst. 13.00 Ziemassvētku vakars "Lai baltā ziemā - baltas domas" Džūkstes Pasaku muzejā. Aicinām mazākos apmeklētājus tikties ar Ziemassvētku rūķi, kopā gatavot eglīšu rotājumus, liet laimes un zīlēt, būs arī citas jautras Ziemassvētku aktivitātes un mūzika.

Dalība – bez maksas. Ierašanās ar groziņiem un labu noskaņojumu. Informācija pa tālr. 26513314.

Ziemas saulgriežu svinības Pastariņa muzejā

19. decembrī no plkst. 10.00 līdz 16.00 aicinām uz Ziemas saulgriežu skoliņu Pastariņa muzejā. No dabas materiāliem darināsim eglīšu un telpu rotājumus, gatavosim ķekatu maskas, cepsim un rotāsim piparkūkas, spēlēsim rakstnieka Ernesta Birznieka-Upīša bērnības spēles un rotaļas, mēģināsim atpazīt priekšmetus, kurus kādreiz lauku sētā izmantoja ziemas saulgriežu periodā. Savukārt 20. decembrī 13.00 aicinām latviskās tradīcijās svinēt Ziemas saulgriežus – uzkrāsim pozitīvas emocijas un baudīsim lauku mieru. Apmeklētāji aicināti piedalīties tradicionālās saulgriežu izklaidēs. Lai nākošais gads būtu veiksmes pilns, vilksim arī bluķi. Ja būs sniegoti saulgrieži, vizināsimies zirga kamanās.

Dalība ar muzeja biļeti: pirmsskolas vecuma bērniem un Tukuma novada invalīdiem– bezmaksas; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem - 1.00 EUR; pieaugušajiem - 1.50 EUR; ģimenes biļete - 3.00 EUR (1 - 2 pieaugušie un 2 vai vairāk bērni līdz 18 gadiem). Informācija pa tālr. 63154518, 28651091.

Radošās darbnīcas bērniem - eglīšu rotājumu un Ziemassvētku kartiņu cepšana

22. un 23. decembrī no plkst. 11.00 līdz 14.00 radošās darbnīcas bērniem "Eglīšu rotājumu un Ziemassvētku kartiņu cepšana" Audēju darbnīcā. No dabas materiāliem gatavosim eglīšu rotājumus un īpašā tehnikā darināsim skaistākās Ziemassvētku kartiņas. Nodarbības vada muzejpedagoģe Aija Krūmiņa un Audēju darbnīcas vadītāja Zane Neilande-Sieradzka.

Vienas nodarbības maksa 3.00 EUR. Iepriekš pieteikties pa tālr. 63125539, 25622267.

Baltie Ziemassvētki kopā ar Rīgas Jauniešu Leļļu teātris "I-ā" Durbes pilī

27. decembrī plkst. 13.00 sākumskolas un pirmās klases skolēniem pasākums "Baltie Ziemassvētki" Durbes pilī. Karsto dzērienu un piparkūku smaržās sagaidīsim Rīgas Jauniešu Leļļu teātri "I-ā" un Ziemassvētku rūķi, no parafīna liesim laimes, sacentīsimies gudrībā un veiklībā, minot mīklas un ejot jautrās rotaļās un spēlēs.

Ieeja ar muzeja biļeti: pirmsskolas vecuma bērniem un Tukuma novada invalīdiem – bezmaksas; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem - 1.50 EUR; pieaugušajiem - 2.50 EUR; ģimenes biļete - 5.00 EUR (1 - 2 pieaugušie un 2 vai vairāk bērni līdz 18 gadiem). Informācija pa tālr. 631 22633; 631 22744, 26305946.

]]>
Dailes teātra "Zinību stundas" turpinās Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/dailes-teatra-zinibu-stundas-turpinas-14860/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/dailes-teatra-zinibu-stundas-turpinas-14860/ Tue, 15 Dec 2015 12:48:01 +0000 Kultūras portāls HC.LV Dailes teātris savā 95 gadu jubilejas sezonā turpina projektu "Dailes teātra Zinību stundas. Pieredze un pārdomas lekcijas formā".

Dailes teātra "Zinību stundas" turpinās21. decembrī lekciju "Skatuves telpa – audekls mākslai" piedāvās mākslas zinātniece Sarmīte Sīle.

Skatuve ir audekls kolektīvam mākslas darbam. Tajā strādā dramaturgs, režisors, scenogrāfs un vēl gaismu mākslinieks, arī komponists. Un kā vainagojums visam ir aktieru spēle. Bet šoreiz galveno lomu spēlēs mākslinieks – skatuves gleznotājs, dekorators, scenogrāfs.

Sarmīte Sīle apskatīs tālāku laiku personības - Eduardu Smiļģi un viņa gleznoto mākslas darbu kopā ar uzticamiem domubiedriem Jāni Munci, Otto Skulmi, Ģirtu Vilku. Caur Kurta Fridrihsona un Ilmāra Blumberga skatu pievērsīsimies jaunam telpas redzējumam pēc Meistara aiziešanas mūžībā. Par šodienas "audeklu" būs izvēlēta Mārtiņa Vilkārša krāsu palete.

Lekcija notiks pirmdien, 21. decembrī, plkst. 18.30 Dailes teātra Kamerzālē. Bezmaksas ielūgumus uz to var saņemt visās "Biļešu Paradīzes" kasēs. Vietu skaits ierobežots, tāpēc viens interesents var saņemt divus ielūgumus. Lekcijas aptuvenais ilgums būs 1,5h.

]]>
"Kalendārs 2016. Dievam, dabai, atelpai" Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/kalendars-2016-dievam-dabai-atelpai-14853/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/kalendars-2016-dievam-dabai-atelpai-14853/ Fri, 11 Dec 2015 13:28:28 +0000 Kultūras portāls HC.LV Gada nogalē ir nācis klajā neparasts izdevums "Kalendārs 2016. Dievam, dabai, atelpai".

"Kalendārs 2016. Dievam, dabai, atelpai"Izdevuma autore ir Aīda Rancāne, kas vienotā laika skaitīšanas sistēmā apvienojusi Saules un Mēness kalendārus. Šādu laika skaitīšanas sistēmu lietojuši mūsu senči, kuri savu dzīves ritmu ir saskaņojuši ar dabas norisēm. Kalendārs ir kārtots pa savaitēm, kas ir senākās mēneša 9 dienu nedēļas. Līdz ar to katrā mēnesī ir trīs savaites un trīs tukšās dienas. Līdztekus redzama arī mūsdienās lietojamā kalendāra laika josla, kas ļauj viegli orientēties abās laika skaitīšanas sistēmās un salāgot tās.

Kalendārs ir papildināts ar tradicionālo svētku un svinamo dienu aprakstiem, kā arī ieteikumiem veiksmīgai darba un atpūtas brīžu organizēšanai. Izdevuma vizuālo risinājumu smalki un niansēti veidojusi dizaina un akvareļu autore Dārta Hofmane.

Kalendāra 2016 "Dievam, dabai, atelpai" atvēršanas svētki notiks pirmdien 14. decembrī Rīgas Centrālajā bibliotēkā Brīvības ielā 49/53 2. stāvā. Sākums plkst. 17.30. Piedalās mūzikas grupa "Tautumeitas".

Kalendāru izdod Latvijas Folkloras biedrība. Atbalsta – SIA "Medilink", alus darītava "Labietis", radošā apvienība "Dzīvotprieks", AS Antalis, Autentiskās mūzikas un mākslas centrs.

]]>
Gatavojoties Ziemassvētkiem, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs rīko Ģimenes dienas Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/makslas-muzejs-riko-gimenes-dienas-14847/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/makslas-muzejs-riko-gimenes-dienas-14847/ Fri, 11 Dec 2015 12:34:34 +0000 Kultūras portāls HC.LV Ziemassvētkus gaidot, sestdien, 2015. gada 12. decembrī, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20) un Mākslas muzejā "Rīgas Birža" (Doma laukumā 6) norisināsies Ģimenes dienas pasākumi.

Ģimenes dienasDalībniekiem būs iespēja darboties dažādās radošajās darbnīcās, piedalīties konkursos un loterijās, minēt mīklas, kā arī apskatīt izstādes un pastāvīgās ekspozīcijas.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā bērniem, ģimenēm un draugiem iespēju interesanti un radoši pavadīt brīvo laiku divās sestdienās, apmeklējot Ģimenes dienas "Ziemassvētku logi" pasākumus, kas ir tematiski saistīti ar izstādēm "Somijas stikla māksla. 2005–2010" un "Iittala – aktuāls dizains kopš 1881. gada".

12. decembris plkst. 12.00–16.00:

 • Izstāžu un pastāvīgās ekspozīcijas apskate;
 • Mīklu minēšana, dažādi konkursi;
 • "Saruna par stiklu un logiem". Runāsim par to, kas katram ir logs. Kas namam. Kas dažādām tautām. Kāds izskatās Ziemassvētku logs? Kā uzposts un rotāts? Kā izgaismots? Somija, Ziemeļi, Rīga, citas pilsētas, lauku mājas;
 • Radošās darbnīcas – piparkūku darbnīcā strādāsim ar vairāk nekā desmit unikālām koka formām, kuru vidū ir arī divas jaunas formas ar logu un slaveno "Iittala" putnu motīviem. Meklēsim krāsas un iedvesmu ceļojošā Somijas stikla mākslas izstādē. Pagatavosim piparkūkas, iepazīstot senu piparkūku cepšanas tehnoloģiju. Stikla burtiņkreļļu darbnīca kopā ar stikla mākslinieci Martu Ģibieti. Stikla gabaliņus autortehnikā izgatavojusi pati meistare (ledene.lv);
 • "Iittala darba lapas" kopā ar stikla mākslinieci Lauru Osi;
 • Iespēja piedalīties loterijā un saņemt pārsteiguma dāvaniņas.

19. decembris plkst. 12.00–16.00:

 • Izstāžu un pastāvīgās ekspozīcijas apskate;
 • Mīklu minēšana, dažādi konkursi;
 • "Saruna par stiklu un logiem". Runāsim par to, kas katram ir logs. Kas namam. Kas dažādām tautām. Kāds izskatās Ziemassvētku logs? Kā uzposts un rotāts? Kā izgaismots? Somija, Ziemeļi, Rīga, citas pilsētas, lauku mājas;
 • Radošās darbnīcas – piparkūku darbnīcā strādāsim ar vairāk nekā desmit unikālām koka formām, kuru vidū ir arī divas jaunas formas ar logu un slaveno "Iittala" putnu motīviem. Meklēsim krāsas un iedvesmu ceļojošā Somijas stikla mākslas izstādē. Pagatavosim piparkūkas, iepazīstot senu piparkūku cepšanas tehnoloģiju. Stikla apgleznošanas darbnīca kopā ar stikla mākslinieci Liānu Loginu. Vecāki, skolēni, studenti aicināti iepazīt zemstikla glezniecības tehniku un savām rokām radīt dekoratīvu stikla paliktnīti vai rotājumu. Kaleidoskopu darbnīca;
 • "Iittala darba lapas" kopā ar stikla mākslinieci Lauru Osi;
 • Iespēja piedalīties loterijā un saņemt pārsteiguma dāvaniņas.

Uz Ģimenes dienām Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā laipni aicinātas ģimenes ar bērniem, draugi un visi interesenti!

Dalības maksa: EUR 4,27 no personas (cenā iekļauta dalība visās darbnīcās un ekspozīciju apskate).
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

]]>
Ikgadējais dejas vakars "Viss baltā" Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/ikgadejais-dejas-vakars-viss-balta-14841/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/ikgadejais-dejas-vakars-viss-balta-14841/ Thu, 10 Dec 2015 12:53:06 +0000 Kultūras portāls HC.LV Olga Žitluhina un dejas kompānija "Ārā" aicina uz ikgadējo pirmssvētku pasākumu "Viss baltā", kas 20. decembrī plkst. 19.30 notiks LKA Zirgu pastā (Dzirnavu ielā 46).

"Viss baltā" "Viss baltā" kopš 2010. gada katru decembri ļauj atskatīties uz Olgas Žitluhinas un viņas domubiedru aizvadītajā gadā paveikto, iezīmē skatu nākotnē un sirsnīgā atmosfērā ļauj noskaņoties gada visbaltākajiem svētkiem. Šogad gaidāma īpaša programma īpašam skatītājam, ko sagatavojuši triju paaudžu dejas kompānijas "Ārā" dejotāji un horeogrāfi. Vakara gaitā skatītāji varēs redzēt tikai jaunus darbus, kā arī jaunu versiju par leģendāro Olgas Žitluhinas deju "Sniegpārsliņa pensijā". Tāpat būs iespēja kopā ar horeogrāfi un dejotāju Evu Kronbergu un īpašajiem viesiem – mūziķi Juri Kaukuli un mākslinieku Gintu Gabrānu – iesaistīties Olgas Žitluhinas jaunās izrādes tapšanā.

Pirmssvētku vakars ļaus sirsnīgā, mīlestības pilnā un baltā atmosfērā būt kopā ar deju, mākslu un mūziku. Dejas kompānijas "Ārā" mākslinieki par "Viss baltā":

"Viss baltā" ir prieks, pozitīvisms un svētki.

/ Modris Opelts /

 

Par jaunu sākumu, kas izdodas, tikai pateicoties visam, kas bijis pirms tam. Tāpēc savā ziņā tas ir turpinājums, nevis sākums.

/ Rūta Pūce /

 

Mēs visi esam kaut kā meklējumos. Tiecamies būt laimīgāki, garīgāki, godīgāki, kārtīgāki. Meklējam mieru, sirsnību, drošību. Viss ir tik balts, cik vien balts katrs var un grib būt. Lai tad 20. decembra vakars katram ir savs meklējums un atradums, ar ko dalīties, priecāties, smieties, sajust, ieraudzīt. Lai ir pa īstam!

/ Eva Kronberga /

Biļetes: "Biļešu paradīzes" kasēs un www.bilesuparadize.lv.

]]>
Aicina uz radošajām Ziemassvētku darbnīcām Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/aicina-uz-radosajam-ziemassvetku-darbnicam-14832/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/aicina-uz-radosajam-ziemassvetku-darbnicam-14832/ Thu, 10 Dec 2015 12:01:02 +0000 Kultūras portāls HC.LV Šī gada 13. decembrī, Kultūras un tautas mākslas centra "Ritums" filiālē Laimdotas ielā 42 (Ieeja no Ieriķu ielas) no plkst. 11.00 notiks Ziemassvētku radošās darbnīcas "Manā dāvanu maisā".

Aicina uz radošajām Ziemassvētku darbnīcāmPasākuma laikā apmeklētājiem piedāvāsim iespēju izgatavot pārsteigumu sev un dāvanas draugiem, kā arī neformālā vidē uzzināt daudz jaunu par tradicionālā un modernā apvienojuma iespējām.

Šajās radošajās darbnīcās varēs piedalīties gan bērni, gan jaunieši, gan viņu vecāki un vecvecāki. Kopumā tiks piedāvātas 12 radošās darbnīcas, un tās vadīs KTMC "Ritums" tautas lietišķās mākslas studiju vadītāji. Apmeklētājiem būs iespēja izgatavot apsveikuma kartiņas ar zīda elementiem, eglīšu mantiņas no dabīgiem materiāliem, rotājumus kā senlatviešu zīmes, atstarotājus, papīra zvaigznītes, mazus puzurus, atslēgu piekariņus, auskarus, gaismas laternas, filcētas piespraudes ar Ziemassvētku tematiku un gleznot eļļas un citās tehnikās. Visas izgatavotās dāvanas būs iespējams paņemt līdzi un pēc tam dāvināt saviem tuviniekiem vai draugiem. Pēc savas radošās dāvanas izgatavošanas tiks piedāvāta iespēja apmeklēt pēdējo darbnīcu – dāvanu iesaiņošanas darbnīcu!

Apmeklētāju dalība radošajās darbnīcās būs bez ieejas maksas.

Pasākumu atbalsta Rīgas dome.

]]>
Alķīmiska performance "Vitrum. Transmutatio" Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/alkimiska-performance-vitrum-transmutatio-14820/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/alkimiska-performance-vitrum-transmutatio-14820/ Mon, 07 Dec 2015 17:03:07 +0000 Kultūras portāls HC.LV Otrdien, 2015. gada 8. decembrī, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) izstādes "Somijas stikla māksla. 2005–2010" ietvaros norisināsies starpdisciplināro mākslu grupas "Ideagnosis" alķīmiska performance "Vitrum. Transmutatio". Seansi notiks plkst. 18.00 un 19.15.

"Vitrum. Transmutatio"Performance radīta, iedvesmojoties no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā pašlaik apskatamās izstādes, kas veltīta Somijas laikmetīgajai stikla mākslai. Stikla (latīņu valodā "vitrum") pārvērtību process ir maģisks, un uz to var raudzīties kā uz alķīmisku parādību. Alķīmiskā transformācija ir ne vien ķīmiski metaforiska norise, kas dzimusi viduslaikos, meklējot Gudrības akmeni, zeltu un Dzīvības eliksīru, bet arī simbols cilvēka garīgajai izaugsmei līdz pat šodienai.

Starpdisciplināro mākslu grupas "Ideagnosis" performance "Vitrum. Transmutatio" ikvienam piedāvā kļūt par liecinieku aizraujošam procesam, kopā ar Pavadoni ceļojot cauri trīs metamorfozes stadijām. Izrāde norisināsies trīs dažādās vietās muzejā, ļaujot klātesošiem izbaudīt trīs atsevišķus, taču savstarpēji saistītus notikumus. Katrā no tiem skatītāju sagaidīs cita veida atmosfēra, skaņa, vizuāli tēli un kustības.

Pirmā telpa būs "alķīmiskā mašīna" jeb sagatavošanās etaps – izejvielu attīrīšana, destilācija un koncentrācija. Otrā telpa aicinās uz "alķīmisko laboratoriju", atklājot dabas, cilvēk-zvēru, homunkulu un citu būtņu transformācijas eksperimentālo raksturu. Trešā stadija jeb "alķīmiskais zelts" atainos šī mistiskā procesa rezultātu – pretstatu savienību, četru stihiju darbību, jaunā elementa radīšanu un dzimšanu.

Izrādei paredzēti divi 45 minūšu gari seansi plkst. 18.00 un plkst. 19.15. Uz alķīmisku performanci laipni aicināts ikviens! Ieeja pasākumā brīva.

Vietu skaits ir ierobežots (50 dalībnieki katrā seansā). Skatītāji lūgti pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917 vai rakstot uz e-pastu dmdm@lnmm.lv. Piesakoties, lūdzam norādīt laiku, kurā vēlētos apmeklēt izrādi.

Performanci atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Kultūras departaments.

]]>
Latgalē atdzimst "suprātku" tradīcija Izklaide un kultūra Ziņas https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/latgale-atdzimst-supratku-tradicija-14812/ https://www.hc.lv/izklaide-kultura/zinas/latgale-atdzimst-supratku-tradicija-14812/ Mon, 07 Dec 2015 16:36:27 +0000 Kultūras portāls HC.LV 13. decembrī plkst. 11.00 Kārsavas novada Malnavas ciema maiznīcā "Dzīles" tiek rīkotas "suprātkys", kas veltītas Ziemas saulgriežu tradīcijām. Kopā ar saimnieci Ainu ciemiņi meistaros puzurus un gatavos garšīgas piparkūkas svētku galdam.

Latgalē atdzimst "suprātku" tradīcijaKultūras zīmes "Latviskais mantojums" nesēja maiznīca "Dzīles" Ziemas saulgriežu gaidīšanas laikā saviem apmeklētājiem piedāvā izzināt mitoloģisko puzuru veidošanas noslēpumus, kā arī to spēka stāstu un nozīmi Latvijas kultūrvēsturiskajā mantojumā. Lai telpu piepildītu ne tikai ar latviskās dzīvesdziņas stāstījumu, bet arī ar Ziemassvētku aromātu un garšu, suprātku laikā kopīgi tiks ceptas un rotātas piparkūkas.

Lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs" 27. novembrī maiznīcai "Dzīles" piešķīra kultūras zīmi "Latviskais mantojums". Latviskā mantojuma zīme tiek pasniegta Latvijas tūrisma uzņēmējiem, kuri saglabā un daudzina latvisko kultūras mantojumu, rādot to apmeklētājiem. Pēc šīs zīmes var atpazīt vietas, kur saimnieki apmeklētājiem ir gatavi rādīt un stāstīt, cienāt ar latviskiem ēdieniem, mācīt amatus un prasmes, svinēt latviskos svētkus.

Dalība pieaugušajiem ir 7 eiro un bērniem ir bez maksas. Vairāk informācijas un pieteikšanās pa tālr. 26538016 (Aina Barsukova).

"Suprātkys" jeb vakarēšana ir sena latviešu tautas sadzīves tradīcija, kad ļaudis ziemas vakaros sanāca vienkop, lai pulkā gan pastrādātu, gan papriecātos. Darbs te mijās ar dziesmām, mīklu minēšanu, jautrām rotaļām un dejām.

]]>