Kultūras portāls HC.LV: Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas_9/?rss=1 Literatūras ziņas un pasākumi lv 2005-2015, HC.LV HC.LV 60 http://www.hc.lv/inc/baners/hclv_baner_small.gif Kultūras portāls HC.LV http://www.hc.lv/ Kultūras portāls HC.LV Fri, 30 Jan 2015 15:52:48 +0200 2 3 4 5 6 Rīga 2014 sadarbībā ar Satori.lv izdod rakstu krājumu "Rīga kā vieta kultūrai" Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas/Rakstu krājums „Rīga kā vieta kultūrai”/ http://www.hc.lv/literatura/zinas/Rakstu krājums „Rīga kā vieta kultūrai”/ Tue, 13 Jan 2015 11:19:51 +0200 Kultūras portāls HC.LV Pirmdien, 12.janvārī, tika prezentēts Rīga 2014 un Satori.lv redakcijas veidotais rakstu krājums "Rīga kā vieta kultūrai", kurā plašā kontekstā aprakstīti procesi, ko Eiropas kultūras galvaspilsētas gads uzsāka Rīgā.

"Rīga kā vieta kultūrai""Šis rakstu krājums turpina diskusiju par to, kā saglabāt Eiropas kultūras galvaspilsētas gada efektu un tālāk attīstīt iestrādes, kurām pamati veiksmīgi likti Rīga 2014 programmas kontekstā. Prieks, ka rakstu krājuma prezentācija notiek laikā, kad Rīga 2014 galvenais partneris Lattelecom skatītājiem piedāvā kultūrai veltīto pop-up kanālu, apliecinot ieinteresētību paplašināt kultūras pieejamību arī turpmāk," pauž Rīga 2014 vadītāja Diāna Čivle.

Aptverot visdažādākos kultūras notikumus Rīgā, rakstu krājumā "Rīga kā vieta kultūrai" autori apskata tēmas, kas ir svarīgas Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas efekta saglabāšanai. Eiropas kultūras galvaspilsētas gads ir kalpojis kā pagrieziena punkts un mobilizācija kultūrai, jēgpilni un saturīgi izceļot mūsu kultūras identitāti, talantus un izcilības Eiropas kopainā, stiprinot ikvienā cilvēkā apziņu par viņa radošumu un īpašo nozīmi. Šis ir tas kvalitatīvais lēciens, lai kultūras klātbūtne cilvēku ikdienā būtu dienišķa vajadzība, nevis neregulāra, spontāna izvēle.

Sarunā ar nodibinājuma Rīga 2014 Māksliniecisko padomi tiek skaidrots, ko Rīga šogad ir iemācījusies un ko tā par sevi ir pastāstījusi citiem. Esejās un rakstos ir uzdoti arī citi svarīgi jautājumi. Ko Rīgā var meklēt iebraucēji – ne tikai no ārzemēm, bet arī no Latvijas reģioniem. Ko Rīgai nozīmīgu devuši mūzikas festivāli? Kādu jaunu skatupunktu uz Rīgu mums ir devusi jaunā Gaismas pils ēka? Kāda ir kultūras nozīme bērna izaugsmē? Kā pilsēta var kļūt par iedvesmas avotu topogrāfiskai dzejai? Kā latviešu 20.gadsimta mākslu redz kritiķis no Sanktpēterburgas? Kā mākslas akcijas saliedē Rīgas pamatiedzīvotājus? Vai Rīga ir kinoteātru pilsēta? Vai pastāv Rīgas kultūras virtuālā telpa? Kāda nozīme ir tukšajām pilsētas vietām un pamestām ēkām?

"Uz pilnīgi visiem jautājumiem atbildēt vienā šādā izdevumā nebija iespējams, taču mēs ceram, ka tajā paustais ļaus uzdot jaunus jautājumus un turpināt sarunu par Rīgu kā vietu kultūrai," pauž izdevuma redaktors Ilmārs Šlāpins.

Nodibinājuma Rīga 2014 un interneta žurnāla Satori.lv kopīgi veidotā rakstu rājuma "Rīga kā vieta kultūrai" redakcija: Ilmārs Šlāpins, Antonija Skopa-Šlāpina, Dace Bargā, Elizabete Lukšo. Vāka foto Ģirts Raģelis. Avīze veidošanā piedalījušies: Armands Znotiņš, Ilmārs Šlāpins, Pauls Bankovskis, Anda Baklāne, Santa Remere, Kārlis Vērdiņš, Pāvels Arseņjevs, Daniela Zacmane, Krista Burāne, Zane Radzobe, Ilva Skulte, Jānis Taurens u.c.

Rakstu krājums būs bezmaksas pieejams Latvijas kultūras iestādēs, galvaspilsētas radošajās kafejnīcās, kā arī tiks iekļauts bibliotēku krājumos visā Latvijā. Ikviens interesents to var saņemt Rīga 2014 Preses centrā (Rīgas Kongresu namā, K.Valdemāra ielā 5). Rakstu krājums tiks izdots arī angļu valodā un to saņems Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē viesi un Latvijas vēstniecības ārvalstīs. Rakstu krājums "Rīga kā vieta kultūrai" ir daļa no Rīga 2014 informatīvo izdevumu sērijas, dažādos aspektos stāstot par Rīga 2014 programmu. Kopš 2013.gada pavasara kopumā rīdzinieki un pilsētas viesi saņēmuši vairāk nekā 600 tūkstoši bezmaksas Rīga 2014 informatīvās avīzes.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu organizē nodibinājums Rīga 2014 sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. Rīga 2014 programmas partneris ir Lattelecom, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.

 

]]>
Ērika Bērziņa. "Mans dzejas ceļojums Pārdaugavā" Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas/Ērika Bērziņa/ http://www.hc.lv/literatura/zinas/Ērika Bērziņa/ Mon, 12 Jan 2015 15:05:46 +0200 Kultūras portāls HC.LV 27. janvārī plkst. 17.00 projekta "Grāmatu putni jeb Pārdaugavas stāstu medības" ietvaros Jāņa Akuratera muzejā, O. Vācieša ielā 6a, notiks jau septītā nodarbība – "Mans dzejas ceļojums Pārdaugavā".

Ērika Bērziņa

Dzejniece Ērika Bērziņa stāstīs par poētisku ekskursiju "Ceļojums ar dzejniekiem" pa Arkādiju, Torņakalnu, Āgenskalnu un Dzegužkalnu, kurā piedalījušies zināmākie jaunās paaudzes (un ne tikai) dzejnieki, kā arī dalīsies iespaidos par Ineses Zanderes organizētajiem dzejas kapusvētkiem Mārtiņa kapos, kuros ar dzejas un prozas lasījumiem piedalījās Daugavas kreisajā krastā dzīvojošie literāti. Autore lasīs savus dzejoļus, kas sacerēti, iedvesmojoties no Pārdaugavas vides un cilvēkiem.

Dzejniece Ērika Bērziņa (1977) studējusi Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātē, strādājusi par redaktori "Latvijas enciklopēdijā", izdevniecībā "Valters un Rapa", žurnālā "Cosmopolitan", kopš 2010. gada – galvenās redaktores vietniece žurnālā "Mans Mazais".

Ērika Bērziņa publicējas kopš 2001. gada, pirmais dzejoļu krājums "Ziemeļu lapsa" iznācis 2006. gadā. Piedalījusies vairākos starptautiskos dzejas festivālos Austrijā un Itālijā, dzeja publicēta angļu valodā jauno autoru dzejas antoloģijā "Bridges". Organizējusi vairākus starpdisciplinārus kultūras pasākumus, iesaistās kultūras projektu īstenošanā. Kopš 2004. gada – Dzejas dienu pasākuma "Ceļojums ar dzejniekiem" kuratore.

Ieeja bez maksas.

Projektu atbalsta VKKF, Rakstnieku muzeju biedrība PILS, izdevniecība "Neputns", radošā apvienība "W-2 art" un multimediju mākslinieks Vitālijs Vinogradovs.

Projekta kuratore Elvīra Bloma.

]]>
"Dzejas dienas 2012" kļūst laikmetīgākas Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Wed, 22 Aug 2012 22:00:12 +0300 Kultūras portāls HC.LV Sekojot iepriekšējo gadu tradīcijām, septembri Latvijā saucam par dzejas mēnesi. Arī šogad viens no Latvijas vecākajiem festivāliem – "Dzejas dienas" piedāvās plašu programmu ar pašmāju un ārvalstu dzejnieku piedalīšanos. Laikā no 6. līdz 16. septembrim Rīgā un tās apkārtnē notiks gandrīz trīsdesmit pasākumi.

Ar mainīgu intensitāti gadu gaitā, dzejas svētki Latvijā šogad tiks svinēti jau 48. reizi. Oficiālajā "Dzejas dienu 2012" programmā iekļauti gan tradicionālie pasākumi, gan vairāki jauninājumi, liekot uzsvaru uz jaunām sadarbības formām.

Dzejas dienas 2012

Kā pirmie, atklājot festivālu 6. septembrī, gaidāmi metafiziskās dzejas lasījumi "Svētceļojums" saieta namā "Vijoļšķūnis", kam sekos "Dzejas meditācija" Krišjāņa Barona muzejā. Ar Latvijas dzejas gada jaunumiem būs iespējams iepazīties 7. septembrī Ojāra Vācieša memoriālajā muzejā pasākumā "Atvērt nevar aizvērt", kur notiks jaunākās publicētās dzejas lasījumi. Dzejas krājumi kopš 2011. gada "Dzejas dienām" iznākuši Rutai Štelmaherei, Ingai Gailei, Arvim Vigulam, Dainai Sirmajai, Leonam Briedim, Ingmārai Balodei un Annai Fomai. Sadarbībā ar apgādu "Mansards" festivāla laikā tiks atvērti vēl divi dzejas krājumi – Annas Fomas "Jaunā Vāgnera klusēšana" 10. septembrī un Ingmāras Balodes "alba" 15. septembrī.

"Dzejas dienas" sadarbosies ar citiem šajā laikā notiekošiem festivāliem. Kopā ar mūsdienu kultūras forumu "Baltā nakts" 8. septembrī Esplanādē būs atrodama "Baltās nakts dzejas un mūzikas skatuve", kur uzstāsies atpazīstami un mazāk zināmi dzejnieki un mūzikas grupas. Savukārt, "Teātra bāra" jaunajā zālē tekstgrupa "Orbīta" piedāvās performanci "Slow Show FM".

Ar "Rīga 2014" atbalstu Esplanādē no 7. līdz 9. septembrim atkal darbosies grāmatu maiņas telts, uz kuru cilvēki aicināti nest savas jau izlasītās grāmatas un iemainīt tās pret citām. "Baltās nakts" laikā telts būs pieejama līdz pat plkst. 4 rītā. Savukārt, sadarbībā ar festivālu "Survival Kit", tiks prezentēts tekstgrupas "Orbīta" projekts "Dzejas kartogrāfija. Rīgas dzejas karte".

Festivāla programmu šogad iezīmē jaunu ideju un formu meklējumi. Jau minētajos tekstgrupas Orbīta pasākumos dzeja tiks savīta ar video projekcijām, vizualizācijām, skaņām, sasaistot formu ar pilsētas ģeogrāfiju. Otrs jauninājums Latvijas dzejas ainā ir divdzejas audiovizuālais projekts "Dzejaslode. Krāsas" . Astoņpadsmit Latvijas dzejnieki ir aicināti gatavot sadarbības dzeju, kas tiks prezentēta 12. septembrī. Tā ir īpaša dzejas tehnika, kurā vairāki autori kopīgi gatavo vienotu dzejoli. Pasākumā Pēterbaznīcā piedalīsies arī jau pieredzējuši sadarbības dzejas autori – japāņu dzejniece Joko Danno (Yoko Danno) un amerikānis Džeimss Hopkinss (James C. Hopkins).

Arī "Dzejas dienu" aktīvajā sadaļā – poētiskajās orientēšanās sacīkstēs "Medusmaizes stāsts" tiks izmantotas jaunas izpausmes formas. Sacensībās, sekojot audiostāstam, būs jāmeklē latviešu dzejnieku atdusas vietas Rīgas kapsētās. Ar šo pasākumu, kas notiks 9. septembrī, festivāla organizatori vēlas atgādināt par nemirstīgajām vērtībām Latvijas dzejā.

Netiks piemirsti arī tradicionālie festivāla pasākumi. Klasisks dzejas vakars, kam dots nosaukums "Ziedi Daugavai", norisināsies uz Daugavas dambja starp krogu "Meidrops" un laivu piestātni Ikšķilē. Ārpus pilsētas izies arī "Ceļojums ar dzejniekiem" – šogad literārie klejojumiem notiks Rāmavā.

Pēc divu gadu pauzes, Raiņa dzimšanas dienā 11. septembrī dzejnieki un dzejas mīļotāji pulcēsies Esplanādē. Pasākumā "Latviešu dzejas maratons" piedalīsies , Aivars Eipurs, Jānis Rokpelnis, Kārlis Vērdiņš, Jānis Elsbergs, Leons Briedis, Ingmāra Balode, Anna Auziņa un Uldus Bērziņš.

Visa festivāla garumā dažādos pasākumos piedalīsies ārvalstu viesi – Krievijas dzejnieki Staņislavs Ļvovskis (Станислав Львовский) un Nastja Deņisova (Настя Денисова), Sabina Mesega (Sabina Messeg) no Izraēlas, Samira Negruše (Samira Negrouche) no Alžīrijas un katalāniešu dzejnieks Ilari de Kara (Hilari de Cara).

Ar pilnu pasākumu programmu Rīgā iespējams iepazīties "Dzejas dienu 2012" mājaslapā www.dzejasdienas.lv. Drīzumā lapā tiks publicēta apkopotā informācija par "Dzejas dienu" satelītpasākumiem visā Latvijā.

Ieeja visos pasākumos bez maksas.

]]>
Lasītāju klubā Toma Kreicberga grāmata Dubultnieki un citi stāsti Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Wed, 04 Apr 2012 22:31:11 +0300 Kultūras portāls HC.LV Sestdien, 14. aprīlī, plkst. 12:00 Rakstniecības un mūzikas muzejā (Rīgā, Pils laukumā 2) notiks Lasītāju kluba tikšanās, kurā ikviens aicināts apspriest Toma Kreicberga grāmatu Dubultnieki un citi stāsti (izdevniecība Zvaigzne ABC).

Lasītāju klubs

Toma Kreicberga stāsti ir aizraujošas vīzijas par cilvēces nākotni tehnoloģisko sasniegumu laikmetā. Krājumā sastopams gan robots, kura sapnis ir kļūt par komponistu, gan latvietis, kurš ceļo laikā ar Rīgas metro starpniecību, gan vecītis, kurš skumst par zombiju izmiršanu un tāpēc rūpīgi kopj vienīgo pārpalikušo eksemplāru.

Latvijā dzimušais un augušais Toms Kreicbergs stāstus raksta angļu valodā, parakstoties kā Tom Crosshill. Viņa stāsts Dubultnieki 2009. gadā ieguvis pirmo vietu prestižajā ASV fantastikas rakstnieku konkursā Writers of the Future, savukārt stāsts Mammu, te rakstām Žeņa, tavs dēls nominēts 2011. gada Nebula balvai – pasaulē prestižākajam literārajam apbalvojumam, kuru piešķir zinātniskās fantastikas un fantāzijas žanros rakstītiem darbiem. Rakstnieka stāsti angļu valodā bijuši publicēti dažādos atzītos literārajos žurnālos, taču viņa pirmā grāmata Dubultnieki un citi stāsti izdota Latvijā Ingus Josta tulkojumā. Stāstus augstu novērtējuši gan pazīstami ASV rakstnieki, gan latviešu autori un kritiķi.

Literatūrkritiķis Guntis Berelis: "Kreicberga stāsti – tā nav tradicionālā fantastika, ko mēdz ieklasificēt atbilstošā plauktiņā, papildinot ar vārdu "zinātniskā"; autors drīzāk darbojas ar mazliet skumīgām, mazliet groteskām, mazliet ironiskām, bet visādā ziņā emocionāli piesātinātām metaforām. Veidojas pasaule, kurā pūķi sapņo lidot uz Parīzi, padomju laika Rīgā uzbūvēts metro, ar kuru var braukāt šurpu turpu uz mūslaikiem, lāgiem pazibinās kāda mazliet baisa, mazliet ironiska postapokaliptiska ainava."

Katru mēnesi Rakstniecības un mūzikas muzejs izvēlas grāmatu, kas izpelnījusies īpašu lasītāju interesi un tāpēc kļūst par Lasītāju kluba diskusijas objektu. Katra mēneša otrajā sestdienā lasītāji tiek aicināti tikties pie kafijas tases, lai nepiespiestā atmosfērā apmainītos ar viedokļiem, kas radušies, lasot grāmatu, lai diskutētu savā starpā, iegūtu jaunus domubiedrus vai oponentus un intelektuāli aktīvi pavadītu sestdienas pusdienlaiku. Uz Lasītāju klubu netiek aicināti grāmatu autori, izdevniecību pārstāvji vai tēmas eksperti, lai lasītāji varētu brīvi izteikt viedokli un iespaidus, autoritāšu viedokļa neietekmēti.

Lasītāju klubs notiek sadarbībā ar Rīgas Centrālo bibliotēku.

Dalība Lasītāju klubā – bez maksas.

]]>
Randiņš ar jaunajiem rakstniekiem Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Thu, 02 Feb 2012 11:38:52 +0200 Kultūras portāls HC.LV Trešdien, 8. februārī, plkst. 17:30 Rakstniecības un mūzikas muzejā notiks jau otrais Ātrais randiņš, kurā spēles formā varēs iepazīties ar jaunajiem rakstniekiem.

Randiņš ar jaunajiem rakstniekiem

Uz randiņu aicināti Arvis Viguls, Artis Ostups, Marts Pujāts un Gundars Ignats. Rakstniekus varēs iepazīt nelielās intervijās, tekstu lasījumos, fotosesijā, ekspresizstādē un citās aktivitātēs. Randiņa iecere ir apmeklētāju un muzeja darbinieku iepazīšanās ar garā un gados jauniem autoriem, kā arī rakstnieku un apmeklētāju iepazīšanās ar muzeju. Vai autori, kuru literārā darbība ir samērā neilga, spēj iztēloties, ka reiz viņu rokraksti un personīgās lietas var kļūt par muzeja krājuma sastāvdaļu? Vai daiļrades process ir atkarīgs un izzināms no materiālām lietām vai arī lielāka nozīme ir netveramām matērijām?

Pasākuma mērķis nav atrast pareizās atbildes un rezultātu, bet gan uzdot jautājumus un priecāties par procesu. Ne visi randiņi beidzas ar laulībām, ne visi "jaunie, daudzsološie" kļūst par klasiķiem un atrod vietu muzejā.

Plkst. 19:00 notiks Jāņa Indāna fotogrāfiju izstādes Laikabiedri. Septiņpadsmit literātu fotomirkļi atklāšana. Laikabiedri ir pirmā Jāņa Indāna (1981) fotoizstāde, kurā apkopoti septiņpadsmit latviešu literātu dokumentāli portreti. Indāns savulaik pats nodarbojies ar literatūru, 2003. gadā iznācis viņa dzejas krājums Mīla saraus mūs gabalos. Ar laiku pievērsies dokumentālajai fotogrāfijai, it īpaši portretiem.

Izstādē redzamās melnbaltās fotogrāfijas tapušas dažādos apstākļos laikaposmā no 2007. līdz 2011. gadam, tajās dokumentētie literāti lielākoties pieder Jāņa Indāna paaudzei. Izstādē portretēti: Ērika Bērziņa, Henriks Eliass Zēgners, Kārlis Vērdiņš, Ulvis Zirnis, Agnese Krivade, Andris Ogriņš, Krišjānis Zeļģis, Andra Manfelde, Rimands Ceplis, Gaiķu Māris, Anna Auziņa, Arvis Viguls, Daina Tabūna, Iveta Ratinīka, Pēteris Draguns, Rihards Bargais un Rūta Mežavilka.
Pasākuma noslēgumā – grupas Maukas uzstāšanās.

Pasākumi Rakstniecības un mūzikas muzejā (Rīgā, Pils laukumā 2) notiek katru trešdienu plkst. 17:30. Sarīkojuma laikā (no plkst. 17:30 līdz 19:00) bērniem būs iespēja piedalīties muzeja nodarbībā Kas muzejam vēderā?. Ieejas maksa sarīkojumā – Ls 1,50; pensionāriem, studentiem un skolēniem – Ls 1 (cenā iekļauts izstāžu apmeklējums); maksa par nodarbību bērniem – Ls 1.

]]>
"Un es tieši gāju vārdu meklēt" Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas/Jānis Rokpelnis/ http://www.hc.lv/literatura/zinas/Jānis Rokpelnis/ Wed, 25 Jan 2012 14:12:22 +0200 Kultūras portāls HC.LV Ojāra Vācieša memoriālais muzejs arī jaunajā, 2012. gadā, turpina sadarbību ar Latviešu valodas aģentūru un katra mēneša pēdējā trešdienā rīko valodas vakarus ciklā "Un es tieši gāju vārdu meklēt".

Jānis Rokpelnis

Šī gada pirmā tikšanās 25. janvārī plkst. 18.00. Ar dzejnieku Jāni Rokpelni sarunāsies Liāna Langa.

Šogad valodas vakaros vēl tiksimies ar Jāni Elsbergu, Sergeju Moreino, Mairu Asari, Gunti Bereli, Jāni Streiču u.c.

Ieeja pasākumā bez maksas.

Muzejs atvērts: 10.00–17.00, slēgts – svētdienās, pirmdienās

Tuvāka informācija pa tālruni 67619905, 67614015vai e-pastu: vacietis@memorialiemuzeji.lv, kā arī www.vaciesamuzejs.lv un www.memorialiemuzeji.lv.

]]>
Egilam Lukjanskim veltīts pasākums un grāmatas atvēršanas svētki Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas/Egils Lukjanskis/ http://www.hc.lv/literatura/zinas/Egils Lukjanskis/ Thu, 12 Jan 2012 23:32:37 +0200 Kultūras portāls HC.LV Trešdien, 18. janvārī, plkst. 17:30 Rakstniecības un mūzikas muzejā notiks sarīkojums "Lata romāna karalis", kas veltīts rakstniekam un publicistam Egilam Lukjanskim.

Pasākums turpina šobrīd muzejā skatāmās izstādes Latvijas detektīvs tematiku un ir saistīts ar vairākām aktualitātēm – Egila Lukjanska 75. dzimšanas dienu un divu viņa romānu atkārtotu izdevumu Lauku Avīzes izdevniecībā.

Egils Lukjanskis

Pasākumā Lata romāna redaktore Eva Mārtuža iepazīstinās ar populārās sērijas koncepciju un Egila Lukjanska darbu īpašo vietu tajā. Publicists un rakstnieks Ēriks Hānbergs atskatīsies uz laikrakstā Neatkarīgā Cīņa kopīgi pavadītajiem darba gadiem, kad Egils Lukjanskis rakstīja plašus analītiskus rakstus par kriminālām tēmām, daudz laika pavadīdams tiesas zālē un krimināllietu studijās. Ilggadējais rakstnieka redaktors Valdis Veilands iepazīstinās ar izdevniecībā Lauku Avīze nupat izdoto grāmatu un raksturos Lukjanska darbu stila īpatnības un vietu Latvijas literatūrā. Rīgas Centrālās bibliotēkas Juglas filiālbibliotēkas vadītāja Sandra Kokina stāstīs par rindām, kas bibliotēkās veidojas pēc populārajām grāmatām, kā arī par rakstnieka ciešo sadarbību ar bibliotēku. Izstādes Latvijas detektīvs autore Ilze Knoka dalīsies pārdomās par Egila Lukjanska vietu šajā izstādē.

Vienlaikus pasākums būs arī jaunās grāmatas Sieviete visam mūžam, kurā atkārtoti izdoti divi Egila Lukjanska romāni (Atliktais laiks un Sieviete visam mūžam), atvēršanas svētki.

Pasākumu vadīs Māra Eņģele, RMM.

Latvijas Avīze visiem apmeklētājiem dāvina biļetes uz pasākumu!

Pasākumi Rakstniecības un mūzikas muzejā (Pils laukumā 2) notiek katru trešdienu plkst. 17:30.

]]>
Lasītāju klubā bibliotēkās pieprasītais Māras Svīres romāns Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas/Māras Svīres romāns "Audums kāzu kleitai"/ http://www.hc.lv/literatura/zinas/Māras Svīres romāns "Audums kāzu kleitai"/ Sat, 07 Jan 2012 03:54:01 +0200 Kultūras portāls HC.LV Sestdien, 14. janvārī, plkst. 12:00 Rakstniecības un mūzikas muzejā notiks Lasītāju kluba tikšanās, kurā ikviens aicināts apspriest rakstnieces Māras Svīres jaunāko romānu "Audums kāzu kleitai" (izdevniecība "Lauku Avīze").

Māras Svīres romāns "Audums kāzu kleitai"

Katru mēnesi Rakstniecības un mūzikas muzejs nosaka grāmatu, kas izpelnījusies īpašu lasītāju interesi un tāpēc kļūst par Lasītāju kluba diskusijas objektu. Katra mēneša otrajā sestdienā lasītāji tiek aicināti tikties pie kafijas tases, lai nepiespiestā atmosfērā apmainītos ar viedokļiem, kas radušies, lasot grāmatu, lai diskutētu savā starpā, iegūtu jaunus domubiedrus vai oponentus un intelektuāli aktīvi pavadītu sestdienas pusdienlaiku. Uz Lasītāju klubu netiek aicināti grāmatu autori, izdevniecību pārstāvji vai tēmas eksperti, lai lasītāji varētu brīvi izteikt viedokli un iespaidus, autoritāšu viedokļa neietekmēti.

Rakstniece Māra Svīre raksturo romāna Audums kāzu kleitai tematiku: "Šis ir romāns par varu un mīlestību. Laužot cilvēka mūžu, vara ievainoja arī mīlestību, tomēr tā spēja lidot pat ar aizlauztiem spārniem. Piecdesmito gadu pirmajā pusē, staļinisma laikā, aiz dzeloņdrātīm, ieslodzītajiem vienīgi mīlestība un spīts deva spēku dzīvot. Es zinu to, jo tāds bija arī mans liktenis, un līdzās atradās cilvēki, kuri sabruka tādēļ, ka mīlestība viņus pievīla."

Māra Svīre literāro karjeru sākusi ar stāstu Grēksūdze (1972). Vairāki viņas darbi ir ekranizēti, piemēram, garstāsts Limuzīns Jāņu nakts krāsā. Māra Svīre ir arī populārā televīzijas seriāla Likteņa līdumnieki scenārija autore.

Lasītāju klubs notiek sadarbībā ar Rīgas Centrālo bibliotēku.

Dalība Lasītāju klubā – bez maksas.

]]>
Izdots jaunās rakstnieces Lauras Dreižes fantastikas romāns Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas/Laura Dreiže - “Laimes monitorings”/ http://www.hc.lv/literatura/zinas/Laura Dreiže - “Laimes monitorings”/ Mon, 26 Sep 2011 15:15:10 +0300 Kultūras portāls HC.LV Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā ikgadējā bērnu un jaunatnes oriģinālliteratūras konkursa "Zvaigznes grāmata" trīskāršās laureātes Lauras Dreižes romānu "Laimes monitorings", kas ir jau trešais jaunās rakstnieces darbs.

Laura Dreiže - "Laimes monitorings"

Līdz šim publicētie apjomīgie jauniešiem adresētie romāni "Pūķa dziesma" un "Nepabeigtais skūpsts" latviešu oriģinālliteratūrā aizsākuši ārzemēs tik populārā literārās fantāzijas žanra tradīciju un izpelnījušies gan lasītāju, gan literatūrkritiķu ievērību. 

"Laimes monitorings" ir sarakstīts šobrīd jauniešu vidū īpaši iecienītajā kiberpanka (cyberpunk) žanrā un attēlo vīziju par mūsu planētas nākotni jau citā – digitālajā laikmetā. Atbilstoši žanra specifikai šī vīzija nav īpaši optimistiska: gadsimtu tālā nākotnē antihumāna politiskā režīma pārvaldītā pilsētā nelegāli mitinās dumpīgi jaunieši – tā sauktā "ģimene". Viņi aizrāvušies ar savdabīgu sacensību, mēģinot notvert noslēpumainu autobusiņu – tas neizskaidrojami parādās un atkal pazūd tajās pilsētas vietās, kur cilvēki jūtas nelaimīgi. Taču sacensība ir tikai iegansts, lai jaunieši arvien skaidrāk aptvertu pastāvošās iekārtas netaisnību. Sākas aizraujoši piedzīvojumi, kurus pavada neapslāpējama cerība izmainīt pastāvošo...

Neraugoties uz to, ka autorei ir tikai divdesmit gadu, romāns pārsteidz ne vien ar oriģinālo ideju, intriģējošu, daudzpusīgi izstrādātu sižetu un lieliski tēlotām cilvēku attiecībām ekstrēmos apstākļos, bet arī ar bagātu valodu, dabiskiem un dzīviem dialogiem, asprātīgiem salīdzinājumiem. Šī grāmata garantē aizraujoši pavadītu laiku ne tikai jauniešiem, bet arī pieaugušajiem lasītājiem.

"Lasītājs romānu "Laimes monitorings" minēs kā krustvārdu mīklu – vārdu pa vārdam, līniju pēc līnijas. Un nebūs tāda, kurš izlasījis sacīs: "Man viss bija skaidrs jau 50. lappusē!" Noslēpumainības savaldzināta, joņoju autores fantāzijas ceļos, kas met cilpas laikā un telpā." Tā par jaunās autores darbu izsakās rakstniece Māra Svīre.

]]>
"[Ērm]riteņa Īpašnieka Rokasgrāmata" Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Thu, 22 Sep 2011 14:41:04 +0300 Kultūras portāls HC.LV Sveicot visus Mobilitātes nedēļā, biedrība "Radi Vidi Pats" ar prieku ziņo, ka beidzot izdevniecībā iespiesta un jebkuram lasītājam arī elektroniskā formātā pieejama biedrības "Radi Vidi Pats" izveidotā "[Ērm]riteņa Īpašnieka Rokasgrāmata".

[Ērm]riteņa Īpašnieka Rokasgrāmata

"[Ērm]riteņa Īpašnieka Rokasgrāmata" [EIR] ir redzamais rezultāts velokultūras popularizēšanas projektam "BOLTIK BAIK", ko 2011. gadā Liepājā īstenoja biedrība Radi Vidi Pats.

Katrs [ērm]riteņa īpašnieks agri vai vēlu nonāk situācijā, kad ir nepieciešams pielabot savu meistardarbu: nomainīt riteni, pieregulēt bremzes, sametināt rāmi vai pagarināt ķēdi. Lai negaidītu kārtējo ērmriteņu vorkšopu, jebkurš [ērm]riteņa īpašnieks to varētu izdarīt pats, izmantojot padomus un paņēmienus, kas aprakstīti šajā izdevumā.

Rokasgrāmatā arī ir aprakstīta velosipēdu vēsture, lai jebkuram būtu skaidrs, kā cilvēce nonāca līdz tādam brīnumam, kā ērmritenis. Kā arī iekļauti oficiālie Ceļa Satiksmes noteikumi (kas attiecās uz velosipēdistiem) un dažādi padomi drošai un bez-konfliktu pārvietošanai pa pilsētu. Grāmatas beigās var atrast projekta BOLTIK BAIK aprakstu un dienasgrāmatu, kā arī pārdomas par velokultūras attīstību Liepājā.

Šī rokasgramāta paredzēta ne tikai [ērm]riteņa īpašniekiem, bet arī jebkuram esošam vai potenciālajam velosipēdistam, kas vēlas uzzināt vairāk par velosipēda uzbūvi un vēsturi, un pamēģināt savus spēkus velosipēda labošanā vai pat sava sapņu [ērm]riteņa izveidošanā. [EIR] domāta izmantošanai ikdienā, ņemot to līdzi izbraucienā ar savu [ērm]riteni. Vai arī izmantošanai nekomerciālos nolūkos velodarbnīcās un veloprojektos. To droši var pavairot un izdalīt visiem saviem draugiem un paziņām, lai tie iedvesmotos un sāktu/turpinātu izmantot velosipēdus katru dienu, braucot uz skolu, darbu vai veikalu, vai vienkārši pavadot laiku kopā ar ģimeni un draugiem.

Veidojot šo izdevumu, ļoti iedvesmojāmies no Šilijas Džeksones un Etāna Klarka velogrāmatas "Chainbreaker!" ("Chainbreaker Bike Book: A Rough Guide to Bicycle Maintenance" by Shelley Jackson & Ethan Clark ), ko pie mums uz Liepāju atveda velomeistars Hessu (Heikki Monkkonen) no Somijas nevalstiskas organizācijas Uusi Tuuli. Tā kā velogrāmatā ļoti veiksmīgi un saprotami aprakstīta labošanas secība jebkurai velodetaļai, izmantojām dažus aprakstus priekš EIR, pārtulkojot tos un pielāgojot Liepājas realitātei. Ļoti ceram, ka Šilijai un Etānam nekas nav iebilstams, jo viņu darbu izmantojam nekomerciāliem izglītojošiem nolūkiem, lai vairotu apzinīgo velosipēdistu pulku visā pasaulē.

Grāmatas elektroniskā versija pieejama biedrības mājas lapā www.radividipats.lv vai arī http://www.failiem.lv/list.php?i=vjqxqcv&grid=1

Grāmatas iespiestā versija vēl atrodas Rīgā, bet drīzumā aicināsim interesentus uz iepazīšanos ar to.

Līdz gada beigām plānots arī izdot līdzīgu rokasgrāmatu angļu valodā.

]]>
Apgāds Zvaigzne ABC laiž klajā Džona Neiharta grāmatu "Runā Melnais Briedis" Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas/Grāmata “Runā Melnais Briedis”/ http://www.hc.lv/literatura/zinas/Grāmata “Runā Melnais Briedis”/ Wed, 14 Sep 2011 13:51:40 +0300 Kultūras portāls HC.LV ]]> Apgāds Zvaigzne ABC laiž klajā pasaules bestselleru - Džona Neiharta grāmatu "Runā Melnais Briedis" un aicina uz grāmatas atvēršanas svētkiem 21. septembrī pulksten 17.30 Saules muzejā, Vaļņu ielā 30, Rīgā.

Grāmata "Runā Melnais Briedis"

Grāmata "Runā Melnais Briedis" tiek izdota latviešu valodā, jo ir viens no pasaules garīgās klasikas darbiem, turklāt indiāņu pasaules redzējums un vērtību sistēma ir radniecīga latviešu tautasdziesmās ietvertajai dzīvesziņai un izpratnei par pasaules struktūru un kārtību.

"Runā Melnais Briedis" ir visvairāk lasītā grāmata par Ziemeļamerikas indiāņiem. Uzrakstīta vienkāršā un saistošā valodā, tā atklāj latviešu lasītājam maz zināmas vēstures lappuses un vienlaikus ir bagāts izziņas materiāls ikvienam, kas interesējas par Līdzenumu indiāņu pasaules uztveri un kultūru, par antropoloģiju, reliģiju un psiholoģiju. Šī grāmata nes pasaulei pārlaicīgu un savu nozīmi nezaudējošu garīgu vēsti un ir īpaši aktuāla šobrīd, kad meklējam ceļu uz iespēju rast vienojošu garīgu pamatu savas tautas, valsts un kultūras pastāvēšanai un attīstībai.

Grāmatas autors Džons G. Neiharts (1881–1973) ir pazīstams amerikāņu dzejnieks, rakstnieks un kritiķis. 1930. gada augustā viņš ceļoja pa Nebrasku, vākdams informāciju savai episkajai poēmai par Amerikas Rietumu vēsturi. Painridžas rezervātā Dienviddakotā Neiharts sastapa ļoti vecu un gandrīz aklu indiāni, vārdā Melnais Briedis (1863–1950). Kaut arī iepriekš abi nekad nebija tikušies, Melnais Briedis "zināja", ka Neihartam kādudien jāierodas, un bija gatavs pavēstīt viņam savu stāstu. Neiharts uzklausīja un publicēja indiāņu svētā vīra, karotāja, dziednieka un pareģotāja vēstījumu. Grāmata "Runā Melnais Briedis" kļuva par bestselleru, ir tulkota daudzās pasaules valodās un piedzīvojusi atkārtotus izdevumus.

Grāmatas "Runā Melnais Briedis" atvēršanas svētki notiks trešdien, 21. septembrī pulksten 17.30 Saules muzejā, Vaļņu ielā 30, Rīgā. Atvēršanas svētkos piedalīsies grāmatas tulkotāja Ineta Zalāne, Apgāda Zvaigzne ABC valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka, etnomuzikoloģe un folkloriste Zane Šmite un perkusionists Mikus Čavarts. Laipni aicināti visi interesenti!

]]>
Augustā dzimušo dzejnieku lasījumi Raiņa un Aspazijas mājā Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Thu, 25 Aug 2011 21:56:22 +0300 Kultūras portāls HC.LV Otrdien, 30. augustā plkst.18.00 Rīgā, Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30 tie dzejnieki, kuriem dzimšanas diena augustā, aicināti nolasīt klausītājiem dažus savus dzejoļus un sniegt nelielu ieskatu savā pēdējo gadu darbībā.

Latvijas Rakstnieku savienības biedru un domubiedru sarakstos atrodamie dzejnieki, augusta bērni, kuri jau apstiprinājuši savu piedalīšanos, ir: Valdis Artavs, Ronalds Briedis, Anna Galviņa, Astrīde Ivaska, Jānis Keičs, Olga Lisovska, Andris Ogriņš, Simona Orinska, Faina Osina.

Laipni gaidīti arī pārējie augustā dzimušie dažādu paaudžu dzejnieki, kuru kontaktinformācija un dzimšanas datums organizatoriem nav bijis pieejams.

Atkarībā no sanākušo dzejnieku skaita var tikt noteikts lasījumu laika limits.

Aicinām ikvienu klātesošo īsi pieminēt tos augustā dzimušos dzejniekus, kuru vairs nav mūsu vidū, nolasot vienu sev vistuvāko šī dzejnieka dzejoli.

Pacentīsimies kopīgi nosvinēt dzimšanas dienu, priecāsimies arī par līdzatnestiem gardumiem.

27. septembrī gaidāms līdzīgs septembrī dzimušo dzejnieku pasākums.

Ieeja brīva, ziedojumi brīvprātīgi. Mīļi gaidīti visi interesenti.

]]>
"Ārstniecības augi mājas aptieciņā" Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Thu, 16 Jun 2011 17:36:00 +0300 Kultūras portāls HC.LV Zviedru rakstnieka Jannes Halkvista grāmatas "Ārstniecības augi mājas aptieciņā" prezentācija Latvijas Dabas muzejā, 21. jūnijā plkst. 15:00

Latvijas Dabas muzejā 21. jūnijā plkst. 15:00 notiks zviedru rakstnieka Jannes
Halkvista grāmatas "Ārstniecības augi mājas aptieciņā" prezentācija, kurā viņš lasīs
lekciju un dalīsies savā pieredzē par ārstniecības augu izmantošanu ikdienā. Viņa
stāstījumu latviski tulkos grāmatas tulkotāja Vineta Svelča.

Grāmatu apgāds "Madris" nupat ir izdevis Jannes Halkvista grāmatu "Ārstniecības
augi mājas aptieciņā" latviešu valodā. Autors vēlējās personīgi ierasties Rīgā, tādēļ
ikvienam interesentam būs iespēja viņu sastapt un uzdot jautājumus par viņa grāmatu un
pieredzi ar ārstniecības augiem.

Grāmatā "Ārstniecības augi mājas aptieciņā" Rietumu fitoterapija tiek pielīdzināta
ājurvēdai, indiešu dziedināšanas mākslai. Ājurvēdā liela uzmanība tiek pievērsta tam,
kas katram cilvēkam ir vispiemērotākais. Tieši šādu individuālu pieeju autors izskaidro
arī šajā rokasgrāmatā. Grāmata sniedz padziļinātu ieskatu fitoterapijā un daudz praktisku
padomu – kādam nolūkam domāti ārstniecības augi, kā tos lietot un kuri ārstniecības augi
ir vislabākie dažādu veselības traucējumu novēršanai? Kad jāizvēlas svīšanu izraisoši un
kad žults dzenoši ārstniecības augi? Kā izveidot ārstniecības augu tēju maisījumu sev un
vislabākajam draugam?

1984. gadā Janne Halkvists sāka strādāt par pasniedzēju Ziemeļu tautskolā Bīskops-
Arnē. Viņš tur tika uzaicināts, lai izveidotu ekoloģijas kursu. Viņš pasniedza ekoloģijas
tehniku, jo tikko bija ieguvis inženiera diplomu un īpaši interesējās par saules enerģiju
un citiem videi draudzīgas tehnikas veidiem. Pēc 13 gadu ilga darba Ziemeļu tautskolā
viņš pievērsās dabas medicīnai un kopā ar kolēģiem izveidoja veselības saglabāšanas
kursu. 2000. gadā izveidoja pats savu kursu – Dabas medicīna, kas aptver dažādu
kultūru tautas medicīnas tradīcijas. Šo gadu laikā viņš sarakstījis daudzus mācību
materiālus, kas tika pārstrādāti grāmatai un 2010. gada maijā zviedru valodā tika izdota
grāmata "Ārstniecības augi mājas aptieciņā". Nesen viņš pabeidza nākamo grāmatu –
Ājurvēda – kas iznāks 2012. gadā. Pašreiz viņš raksta trešo grāmatu par dabas medicīnu.
Lai arī pēdējā laikā mazāk, tomēr vēljoprojām viņš strādā par pasniedzēju skolā,
pārējā laikā – sniedz priekšlasījumus, vada kursus, konsultē un raksta grāmatas.

Sākotnēji viņš strādājis ar Rietumu fitoterapiju un ēteriskajām eļļām, bet pēdējos
piecpadsmit gadus aizvien vairāk pievērsies ājurvēdai un Ķīnas medicīnas studijām.
Autoru ārkārtīgi interesē slimību izcelsme un vēsture. Dažas medicīnas rokasgrāmatas,
recepšu kopijas un ārstniecības augu grāmatas, kuras tika sarakstītas senajā Persijā 900-
1200 gados, pēdējā laikā atguvušas aktualitāti un tiek atkārtoti izdotas.

Pēdējo 7 gadu laikā autors ticis iesaistīts dažādos viduslaiku tirdziņos, kur viņš
pārdod zāles, kas sagatavotas pēc senajām receptēm.

Reiz autoru pārņēma apjausma. Medicīna ir kā pasaules mūzika. Paņemot labāko
no dažādām kultūrām, iegūstam multikulturālu produktu. Senās sāmu tautas ārstniecības
augu un 900-tajos gados lietotās Bagdādes farmaceitu receptes ir ļoti līdzīgas. Te tiekas
arī Indijas un Ķīnas medicīna. Piemēram, autors gatavo apdeguma aerosolu izmantojot
ājurvēdas kurkumu un Viduslaiku Eiropā izmantoto etiķi. Viņš daudz eksperimentē ar
tinktūrām, augu karamelēm un pralinē. Dabas medicīnā pielietotajiem saldumiem ir zināma
kopēja vēsture.

]]>
Iznāks jauns žurnāls "Figaro" Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Wed, 15 Jun 2011 11:08:15 +0300 Kultūras portāls HC.LV Šonedēļ klajā nāk jauns izklaides žurnāls "Figaro", kas paredzēts plašam lasītāju lokam – visiem, kuri vēlas iegūt plašu informāciju par kvalitatīvas izklaides iespējām Latvijā un ārvalstīs, kā arī uzzināt ko vairāk par māksliniekiem, kurus esam pieraduši ar sajūsmu apbrīnot festivālos, koncertos un televizoru ekrānos.

Paredzēts, ka jaunā žurnāla pirmajā numurā būs atrodams visu Latvijā notiekošo klasiskās, džeza un rokmūzikas festivālu kalendārs, kā arī vairāku ievērības cienīgu Eiropā šovasar notiekošo klasiskās un rokmūzikas festivālu apraksti.

Pirmajā numurā lasāma ekskluzīva intervija ar pasaulslaveno latviešu vijolnieci Baibu Skridi, kura kopā ar orķestri "Kremerata Baltica" uzstāsies Senās mūzikas festivāla noslēgumā, stāsts par Pētera Vaska fonda dibinātāju uzņēmēju Regīnu Deičmani, ģimenei draudzīgāko festivālu apskats, tāpat būs iespēja uzzināt to, kas šovasar gaidāms Rundāles pilī.

Savus iespaidus par Amerikas slavenākajā blūza klubā "Blue Notes" piedzīvoto žurnālam stāsta dziedātājs Intars Busulis, savukārt mūziķis Marts Kristiāns Kalniņš dalās emocijās par piedalīšanos tēva – komponista Imanta Kalniņa – komponētās rokoperas "Ei, jūs tur!" izrādēs maija beigās Spīķeros un atklāj, kas gaidāms Imantdienu koncertā 2.jūlijā Cēsu Pils parka estrādē.

Savas vasarīgo ēdienu receptes lasītājiem atklāj pazīstamā flautiste Dita Krenberga un diriģents Andris Veismanis, bet vairākus labus kinomūzikas albumus labas mūzikas cienītājiem iesaka bestsellera "Latvieši ir visur" autors Otto Ozols.

Žurnālā būs lasāmi Oresta Silabrieža, Ulda Rudaka, Ineses Lūsiņas, Santas Bindemanes un citu autoru sagatavotie materiāli.

"Figaro" iznāks reizi trijos mēnešos, un to būs iespējams iegādāties visās preses tirdzniecības vietās, lielveikalos un grāmatnīcās, kur nopērkami preses izdevumi. Nākamais žurnāla "Figaro" numurs iznāks septembrī.

Žurnāla izdevējs ir SIA "Koncerti & Koncerti", žurnāla galvenā redaktore ir žurnāliste Una Griškevica.

]]>
Stāstu konkurss Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Wed, 15 Dec 2010 11:26:45 +0200 Kultūras portāls HC.LV ]]> Portāls EsiLabs.lv sadarbībā ar MADARA rīko Ziemassvētku labo darbu stāstu konkursu

Lai apzinātu labos darbus un iedvesmotu vēl labākiem darbiem Jaunajā gadā, interneta portāls "Esi labs" sadarbībā ar kosmētikas ražotāju MADARA organizē stāstu konkursu.
Stāsta formāts un garums nav ierobežots, galvenais, lai stāsts liktu aizdomāties par to, cik svarīgi ir palīdzēt citiem un darīt labus darbus. Varbūt stāsts ir par tevi un to, kā kādam palīdzēji, vai par kaimiņu, skolotāju vai izpalīdzīgu garāmgājēju. Varbūt tev kāds ir palīdzējis, un tu gribi pateikt paldies.


Labus darbus vajag darīt katru dienu un visu gadu, taču tieši Ziemassvētku laikā visbiežāk aizdomājamies par to, cik svarīgi ir palīdzēt citiem. Un varbūt tieši tagad ir labākais laiks, kad iedvesmoties jauniem labiem darbiem Jaunajā gadā, pauž konkursa rīkotāji.


Stāsti tiks gaidīti līdz šī gada 17.decembrim uz e-pastu info@esilabs.lv. Rezultāti tiks paziņoti 19.decembrī portālā www.esilabs.lv. Ar uzvarētājiem organizētāji sazināsies individuāli. Trīs labāko darbu autori saņems Ziemassvētku dāvanu komplektus no MADARA.
Labākie darbi tiks publicēti mājas lapā www.esilabs.lv un turpmāk kalpos par iedvesmu citiem. Ar šo konkursu organizētāji vēlas pamudināt labiem darbiem, vai tas būtu tikai smaids kaimiņam, ideja ziedot asinis, pateicība labam draugam, dalība talkā, pasniegta roka kādam, kuram tā nepieciešama.

Par interneta portālu "Esi labs" - portāls izveidots, lai vienuviet varētu satikties gan tie, kuri vēlas palīdzēt, gan tie, kuriem palīdzība nepieciešama. "Esi labs" mērķis ir palīdzēt ikvienam dzīvē realizēt vēlmi darīt labu. Tagad, kad pārņem sajūta, ka vajadzētu izdarīt kaut ko patiesi nozīmīgu, atliek tik ieiet mājas lapā www.esilabs.lv un izvēlēties veidu, kā šodien kādam palīdzēt – piedalīties talkā, atrast piemērotāko brīvprātīgo darbu, aiziet uz labdarības koncertu, sagādāt nepieciešamās mantas, kuras ziedot bērnu namam, aprakstīt savus labos darbus un iedvesmot citus rīkoties līdzīgi.
 

]]>
Iznācis žurnāla "Foto Kvartāls" jaunais numurs Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Wed, 15 Dec 2010 11:11:53 +0200 Kultūras portāls HC.LV Iznācis žurnāla "Foto Kvartāls" Nr. 6(26), 2010. gada decembra numurs.

Iznācis žurnāla "Foto Kvartāls" jaunais numursŠajā "Foto Kvartāla" numurā:

Atzīmējot žurnāla "Foto Kvartāls" pastāvēšanas pirmos piecus gadus, publicējam kuratoru, mākslas zinātnieku un fotogrāfu viedokļus un komentārus par žurnāla lomu Latvijas mūsdienu mākslas kontekstā. Pirmie pieci gadi nozīmē arī viena posma noslēgumu: finansējuma trūkuma dēļ šis ir pagaidām pēdējais drukātais žurnāla numurs.

Toties ar 2011. gada janvāri žurnāla veidotāji stafeti nodod tālāk: mūsu mājaslapas vietā internetā www.fotokvartals.lv darbu sāks jauns fotogrāfijai veltīts portāls, kuru veidos jauna komanda - biedrība "KultKom" un fotogrāfs Arnis Balčus.

"Fotogrāfija līdz šim nav tikusi skatīta padomju periodu skarošu un interpretējošu mākslas izstāžu piedāvājumā, un izstādi "Un citi" varētu uzskatīt par pirmo mēģinājumu vilkt paralēles līdz šim nesaistītajās fotogrāfijas un vizuālās mākslas vēsturēs," secina mākslas zinātniece Līga Lindenbauma. Viņas pētījums par līdz šim maz pētītiem fotodarbiem, kas tapuši Latvijā laikā no 1960. līdz 1980. gadiem, noslēdz "Foto Kvartāla" iesākto analītisko rakstu sēriju "20. gadsimta mantojums". Līgas Lindenbaumas rakstā pieminētie darbi vēl līdz 2010. gada 30. decembrim apskatāmi izstādē "Un citi. Virzieni, meklējumi, mākslinieki Latvijā 1960–1984" Rīgas mākslas telpā.


Nodaļā "21. gadsimts" - fotogrāfa Alņa Stakles saruna ar amerikāņu fotogrāfi un kuratori Mišelu Mēriju Roju, kura kļuvusi par nesen atklātā Stokholmas fotogrāfijas muzeja Fotografiska galveno kuratori. Amerikāņu fotogrāfs Filips Toledano personiskā sarunā ar "Foto Kvartāla" Ņujorkas korespondenti Elīnu Ruku atklāj jaunus faktus par savām melnā un mazliet skumjā humora caurstrāvotajām fotogrāfijām. Ieskatāmies jaunākajos darbos no fotogrāfa Viļņa Vītoliņa monumentālās sērijas "100 istabas", kas 2011. gada sākumā būs skatāma autora personālizstādē. Ar šo izstādi tiks atklāts vērienīgu Latvijas un Austrumeiropas laikmetīgās mākslas izstāžu cikls Andrejsalā, tā iezīmējot topošā Laikmetīgās mākslas muzeja vīziju. Helmuta Ņūtona fonda Berlīnē kurators Matiass Hārders iepazīstina ar vācu fotomākslinieci Gudrunu Kemzu. Aktuālo fotoprojektu pārskatu noslēdz jaunie un talantīgie - baltkrievu fotodokumentālists Andrejs Lenkevičs un Latvijas fotogrāfs Romāns Drics.


Noslēgumā - pasaules un Latvijas fotogrāfijas izstāžu aktualitātes. Pārskats par Paris Photo, Magnum fotogrāfa Mārtina Pāra kūrēto Braitonas fotogrāfijas biennāli, recenzijas par Reiņa Hofmaņa personālizstādi Sale ("Pārdod") "kim? / FK galerijā", kā arī ieskats vācu mūsdienu fotogrāfijas izstādē Body ("Ķermenis"), kura decembrī skatāma Latvijas Fotogrāfijas muzejā.

Sekojiet "Foto Kvartāla" aktualitātēm twitter.com/FotoKvartals

Mājaslapa internetā - www.fotokvartals.lv
 


"Foto Kvartāla" veidotāji vēlas izteikt vislielāko pateicību lasītājiem par uzticību un interesi! Pateicamies visiem rakstu autoriem, māksliniekiem un fotogrāfiem, kuri šajos piecos gados piedalījās "Foto Kvartāla" veidošanā!
 

]]>
Nīče. Viņa domāšanas biogrāfija Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Wed, 15 Dec 2010 11:05:43 +0200 Kultūras portāls HC.LV The Glasgow Herald
]]>
"Ja dzīvē esat nolēmis izlasīt tikai vienu grāmatu par Nīči, tad šī būs vispiemērotākā."
The Glasgow Herald

Nīče. Viņa domāšanas biogrāfijaNeviens cits modernais filosofs nav izrādījies tik ietekmīgs kā Nīče, nedz arī ticis tik neatlaidīgi pārprasts. Šī fundamentālā jaunā biogrāfija atklāj patiešām dižā filosofa sarežģīto dzīves un domāšanas ceļu.


Sekodams Frīdriha Vilhema Nīčes (1844―1900) paša sludinātajam "dzīve ir domāšanas dēļ veicams eksperiments", Rīdigers Safranskis, kura spalvai pieder arī Heidegera un Šopenhauera biogrāfijas, piedāvā kritisku Nīčes filosofijas pārvērtēšanu, pētot viņa dzīves un darba krustpunktu un izmēģinot to, ko Nīče uzskatīja par vissvarīgāko cilvēka uzdevumu ― kļūt par "tās iekšējās pasaules, kas saucas "cilvēks", dēkaini un apceļotāju". Veicot asredzīgu Nīčes sarežģītāko tekstu analīzi, Safranskis patur prātā kopējās Nīčes domāšanas iezīmes, citējot vēstules, dienasgrāmatas, pierakstu burtnīcas un fragmentus no darbiem, ― katra šīs analīzes šķautne atklāj unikālu šīs daudznozīmīgās personības portretējumu.


Safranskis pēta Nīčes filosofijas saknes un attīstību, sākot no plaukstošās jauna filologa karjeras līdz pat lūzumam attiecībās ar akadēmisko pasauli pēc grāmatas "Traģēdijas dzimšana no mūzikas gara" publicēšanas. Viņš detalizēti attēlo jaunā domātāja zēnības apsēstību ar mūziku un rakstīšanu, kā arī ciešo draudzību ar Rihardu Vāgneru un tās skumjās beigas. Ar drošu roku Safranskis vada lasītāju cauri deviņpadsmitā gadsimta vācu filosofijas labirintam, kur pēc vērā ņemamā Kanta un Hēgeļa domāšanas uzplaukuma Nīče cīnījās par nospiedošās pagātnes nastas nomešanu; šīs nastas apšaubāmie filosofiskie pamati, kas balstījās racionalitātē, objektīvā patiesībā un tradicionālajā morālē, žņaudza viņa dionīsisko būtību.


Taču Safranskis līdzjūtīgi un cieņpilni pievēršas arī Nīčem-cilvēkam. Viņš analizē vērā ņemamas pretrunas un ķildas, kas ieskauj Nīčes mūža nogali un tajā paveikto. Bez ievērības netiek atstāta arī filosofa mainīgā izvēle ziedoties mākslai un zinātnei, viņa galējība un upuris. Safranskis apraksta Nīčes cīņu ar intimitāti un seksualitāti, kā arī pēdējo traģisko iegrimšanu ārprātā. Grāmatas beigās autors pievēršas noslēpumainā filosofa domāšanas turpinājumam, stāstot, kādas acīm redzamas pēdas tā atstājusi mūsdienas Eiropas filosofijā.


Izmantodams Nīčes paša formulējumus ― par dzīves un filosofijas krustpunktu, par bargas paškritikas nepieciešamību un visbeidzot par neizzināmā milzīgumu ― Safranskis uzbur tā filosofa prātu, kuram pietika drosmes paziņot: "Beidzot mūsu kuģi atkal drīkst doties ceļā, doties pretī jebkurām briesmām, izzinošajam atkal ir atļauts uzdrīkstēties jebko, jūra, m ū s u jūra atkal ir vaļā, varbūt nekad vēl nav bijis tik "atklātas jūras"."

"Kodolīgi un īsi, atbilstoši Nīčes domāšanas veidam, Safranskis rada godīgu ieskatu Nīčes uzskatos un izjūtās."
Spectator

"Eleganta un pievilcīga grāmata [un] veiksmīga Nīčes pārvērtēšana. [..] Safranskis ir viens no spožākajiem un daiļrunīgākajiem rakstniekiem."
Berliner Zeitung

"Safranska radītā Nīčes visaptverošs spēks slēpjas perfektā analītiskā un sintētiskā vērojumā. Citiem vārdiem ― autors veikli atsedz Nīčes filosofijas konceptus, padarot tos saprotamus par nezinošam lasītājam, un aizstāj tos ar plašāku 19. gadsimta Eiropas kultūras rāmi. Un vēl vairāk – šajā sajaukumā nereti ielaužas trešais vēstījuma balsts ― Safranskis izseko nozīmīgu konceptu (varasgriba, mūžīgā atgriešanās, pārcilvēks) attīstību Nīčes domāšanā, sākot ar brīdi, kad tie pirmoreiz parādījušies kādā viņa darbā. Šī trīspusējā pieeja — analītika, sintēze un ģenētika — palīdz radīt daudz pilnīgāku Nīčes portretu nekā vairumā pētījumu."
Šons Airtons, Misūri-Kolumbijas Universitāte

Rīdigers Safranskis, Dr. phil., ir dzimis 1945. gadā Rotveilā/Virtembergā. Par saviem darbiem, kas tulkoti 26 valodās, viņš ir saņēmis Frīdriha Merkera prēmiju esejistiem (1995), Maincas Akadēmijas dāvāto Vilhelma Heinzes medaļu (1996), Ernsta Roberta Kurciusa prēmiju esistikā (1998) un 2000. gadā arī Saksijas-Anhaltes piešķirto Frīdriha Nīčes prēmiju. Hansera apgādā ir izdotas arī R. Safranska grāmatas "E.T.A. Hofmanis" (1984), "Šopenhauers" (1987), "Cik patiesības vajag cilvēkam?" (1990), "Meistars no Vācijas. Heidegers un viņa laiks" (1994) un "Ļaunums, jeb Brīvības drāma (1997).


No vācu valodas tulkojis Jānis Krūmiņš
Tulkojums tapis ar Gētes institūta (Goethe-Institut) atbalstu

 

]]>
Tuvojas ikgadējais festivāls "Prozas lasījumi 2010" Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Sat, 04 Dec 2010 13:56:21 +0200 Kultūras portāls HC.LV Strauji tuvojas ikgadējais festivāls "Prozas lasījumi", kas šogad norisināsies no 9. līdz 12. decembrim, dažādās Rīgas vietās sešos pasākumos kopā pulcējot vairāk nekā 40 dažādu paaudžu rakstniekus. Ārpus Prozas lasījumu žūrijas vērtējuma būs arī ieskaņas pasākumi – divu autoru debijas grāmatu atvēršana.

Tuvojas ikgadējais festivāls "Prozas lasījumi 2010"Prozas lasījumi sāksies ceturtdien, 9. decembrī pulksten 19.00 klubā NABAKLAB (Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 12), kur literatūrzinātnieces un profesores Ausmas Cimdiņas vadībā līdz šim nepublicētos darbus lasīs Andris Zeibots, Arno Jundze, Dace Rukšāne, Gundars Ignats, Ilze Jansone, Ilze Ķīķere, Jānis Rokpelnis, Laima Muktupāvela un Pauls Bankovskis. Par muzikālām intermēdijām rūpēsies grupa "Sigma".

Piektdien, 10. decembrī pulksten 19.00 "1/4 Satori grāmatnīcā" (Lāčplēša ielā 31) pulcēsies šā gada Literārās Akadēmijas audzēkņi Agnese Gusarova, Anastasija Orehova, Edīte Paule, Inese Arzova, Jānis Valks, Juris Simanovičs, Laura Prikule un Signe Muceniece. Par pasākuma veiksmīgu norisi gādās Literārās Akadēmijas vadītājs Ronalds Briedis un literāte Ieva Melgalve.

Nākamajā dienā – sestdien, 11. decembrī pulksten 14.00 – mājīgās "1/4 Satori grāmatnīcas" telpas aicinās uz iepriekšējo gadu Literārās Akadēmijas absolventu un draugu jaunākajiem prozas darbu lasījumiem. Prozas lasījumā, ko aizsāks rakstniece Laima Muktupāvela, piedalīsies Dace Voitkeviča, Gints Romanovskis, Jana Veinberga, Justīne Kļava, Osvalds Zebris, Rodrigo Jansons un Sandra Sabīne Jaundāldere. Par muzikālo noskaņu rūpēsies Latvijas Mūzikas akadēmijas absolventes Māra Henkuzene-Jansone (kokle) un Sandija Doļina (vokāls).

Savukārt sestdienas vakars atvēlēts Prozas vakariņām, kurās saspēlēsies gan ārvalstu autori un viņu darbu tulkotāji, gan latviešu autori. Vakara gaitā tulkotāja Matiasa Knolla vadībā būs iepēja dzirdēt Mišeli Minelli (Michèle Minelli, Šveice) un viņas darbu tulkotāju Juri Kronbergu, Maiklu Mirollu (Michael Mirolla, Kanāda) un viņa darbu tulkotājas Margitu Gailīti un Ingu Ābeli. Latviešu autorus pārstāvēs Ieva Plūme, Juris Kronbergs, Māris Mikulāns, Pēteris Pūrītis un Sergejs Moreino. Mūzika blūzroka grupas "Strong Mint" gādībā. Sākums pulksten 18.00 Spīķeros, META-KAFE (Maskavas ielā 12/1).

Festivāla noslēguma dienā svētdien, 12. decembrī uz uzmundrinošām un bagātīgām svētdienas Prozas brokastīm krogā "Andalūzijas Suns" pulksten 12.00 aicina Andra Manfelde, Andris Kolbergs, Ineta Meimane, Inga Žolude, Juris Rozītis, Juris Zvirgzdiņš, Kristīne Ulberga un Luīze Pastore. Pasākumu vadīs dzejnieks Egīls Zirnis, par muzikālo pavadījumu rūpēsies Juris Kulakovs.

Festivāla kulminācija gaidāma vakarpusē pulksten 17.00 Ģertrūdes ielas teātrī (Ģertrūdes ielā 101a), kur atraktīvas prozas ainas uzburs Aivars Eipurs, Andris Akmentiņš, Gundega Repše, Maira Asare, Nora Ikstena, Otto Ozols un Vilis Lācītis. Pasākuma vadītājs – kino zinātnieks un asociētais profesors Viktors Freibergs. Starp lasījumiem klausītājus priecēs un izklaidēs proziska mūzika.

Šogad, atšķirībā no citiem gadiem, visas festivāla dienas Prozas lasījumu dalībniekus klausīsies un vērtēs divas žūrijas – galvenā žūrija un alternatīvā. Galvenajā žūrijā darbosies rakstnieks Arvis Kolmanis, dzejniece un izdevniecības "Dienas Grāmata" direktore un galvenā redaktore Dace Sparāne, dzejnieks, tulkotājs un žurnāla "Latvju Teksti" galvenais redaktors Guntars Godiņš, Latvijas Universitātes Baltu filoloģijas nodaļas maģistra studiju programmas direktore asoc. prof. Ieva Kalniņa, dzejniece, tulkotāja un "Literatūras un filozofijas portāla ¼ Satori" redaktore Ingmāra Balode. Savukārt alternatīvajā žūrijā būs Latvijas Universitātes Baltu filoloģijas nodaļas studentes: Jūlija Dibovska, Diāna Smuška, Harita Maniņa, Elīna Kokareviča, Līvija Baumane, Agija Ābiķe un Līva Pugoviča.

Šā gada festivālam iecerēti arī divi ieskaņas pasākumi, kuros tiks prezentētas divu autoru debijas grāmatas. Jau sestdien, 4. decembrī pulksten 13.00 izdevniecība "Dienas Grāmata" aicina uz grāmatas "Par ķepām, astēm un zvēriem neparastiem. Nebakadnukaķa stāsti" atvēršanas un iepazīšanās svētkiem, kas notiks Dienas viesistabā, tirdzniecības centra "Galleria Rīga" 5. stāvā (Dzirnavu ielā 67). Piedalīsies grāmatas autore Kristīne Sadovska, grāmatas māksliniece Lilija Berzinska un draugs Kaķis. Savukārt trešdien, 8. decembrī pulksten 18.00 "1/4 Satori grāmatnīcā" (Lāčplēša ielā 31) notiks Osvalda Zebra pirmās grāmatas "Brīvība tīklos" atvēršanas svētki. Osvalds Zebris (1975) stāstus raksta kopš 2008. gada. Jaunais prozaiķis ir absolvējis Latvijas Rakstnieku savienības Literāro Akadēmiju. Viņa darbi līdz šim publicēti literārajā žurnālā "Karogs" un literatūras un filosofijas portālā "¼ Satori".

Jau trešo gadu Prozas lasījumos valodu uzņēmums "Skrivanek Baltic" vienam Literārās Akadēmijas jaunajam autoram pasniegs savu simpātiju balvu – dāvanu karti 150 latu vērtībā svešvalodu mācībām, kas autoram noderētu viņa tālākajā profesionālajā darbībā. "Mēs esam gandarīti par iespēju atbalstīt mūsdienu jaunos autorus un sniegt iespēju sākt mācīties kādu jaunu svešvalodu vai papildināt jau esošās zināšanas. Svešvalodu zināšanas ir ļoti būtiskas, lai veidotu veiksmīgu sadarbību un kontaktus ar citiem autoriem ārvalstīs, izlasītu labu grāmatu oriģinālvalodā un paplašinātu redzesloku. Vēlam jaunajiem autoriem radošas idejas un lielu rakstīt prieku!" – tā "Skrivanek Baltic" direktore Aiga Veckalne.
"Skrivanek Baltic" ir viens no lielākajiem valodu pakalpojumu sniedzējiem Latvijā, starptautiskā uzņēmuma "Skrivanek Grupa" daļa, kas nodrošina kvalitatīvus tulkojumus un valodu mācības.

Prozas lasījumu logo autore ir māksliniece un scenogrāfe Ieva Kauliņa.

Festivālu "Prozas lasījumi" organizē Latvijas Literatūras centrs. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvalde, "Skrivanek Baltic", izdevniecības "Dienas Žurnāli" žurnāls "Leģendas", žurnāls "Latvju Teksti", Ideju Forums. Pateicamies par atsaucību Ievai Kauliņai, NABAKLAB, "Ģertrūdes ielas teātrim", META-KAFE, "1/4 Satori grāmatnīcai", krogam "Andalūzijas Suns", "Acoustics" un Marekam Lācim, izdevniecībai "Dienas Grāmata", viesnīcai "Elizabete Hotel", mūziķiem "Sigma", "Strong Mint". Informē literatūras un filozofijas portāls "¼ Satori", "Diena", "Kultūras Forums", Latvijas Radio 1.

Jau Prozas lasījumu atklāšanā un līdz pat noslēgumam būs iespējams iegādāties arī jaunāko stāstu izlasi "Stāsti. Prozas lasījumi klātienē un neklātienē 2009-2010", ko izdevusi izdevniecība "Dienas Grāmata". Tāpat varēs iegūt savā īpašumā žurnāla "Latvju Teksti" jaunāko numuru.

Pilna festivāla "Prozas lasījumi 2010" programma un papildu informācija atrodama klāt pievienotajā dokumentā, kā arī interneta vietnē www.prozaslasijumi.lv.

Visi festivāla pasākumi ir bez ieejas maksas.

 

Par festivālu
Festivāls "Prozas lasījumi" kopš 1995. gada notiek decembra sākumā. Tas ir ikgadējs pasākums, kurš no neliela lasījumu vakara Andreja Upīša dzimšanas dienas atcerei ir pārtapis vairāku dienu prozas festivālā, kura laikā dažādos pasākumos ar savu jaunāko, vēl nepublicēto darbu vai to fragmentu lasījumiem uzstājas dažādu paaudžu Latvijas rakstnieki un viesautori no citām valstīm.


 

]]>
"Starp mums, meitenēm, runājot... un citi stāsti" Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Sat, 04 Dec 2010 13:53:05 +0200 Kultūras portāls HC.LV ar iepriekš nepublicētām nodaļām
]]>
Zentas Ērgles 90 jubilejā iznāk triloģija "Starp mums, meitenēm, runājot... un citi stāsti"
ar iepriekš nepublicētām nodaļām

"Starp mums, meitenēm, runājot... un citi stāsti"Atzīmējot populārās rakstnieces Zentas Ērgles (1920—1998) jubileju, pirmo reizi vienā grāmatā izdota viņas triloģija — "Starp mums, meitenēm, runājot…", "Bez piecām minūtēm pieauguši" un "Nosargāt mīlestību". Izdevumā iekļautas arī padomju laikā nepublicētās nodaļas un atjaunoti izņemtie fragmenti. Izdevumu ilustrē slavenās Edgara Ozoliņa ilustrācijas. Labākai izpratnei mūsdienu jauniešu vajadzībām grāmatas beigās pievienota skaidrojošā vārdnīca. Grāmatu izdevis apgāds "Zelta grauds".


10. decembrī plkst. 17 Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkā (Rūpniecības ielā 10) notiks Zentas Ērgles piemiņas izstādes "Pāri gadiem cauri dzīvei" un divu grāmatu atvēršanas pasākums. Izstāde būs apskatāma līdz 2011. gada 1. martam.


Kā par jauno izdevumu raksta Baiba Sipeniece-Gavare: "Savos ar lielu labestību un humora izjūtu uzrakstītajos stāstos Zentai Ērglei labi izdevās attēlot to, kas bērnus interesēja, — piedzīvojumus, draudzību, nodevību, pirmo mīlestību. Svinot savu 40 gadu jubileju, iestudējām Zentas Ērgles lugu "Starp mums, meitenēm, runājot…". Tā bija lieliska iespēja atgriezties bērnībā un jaunībā, atcerēties mūsu darbus un nedarbus, jo Zenta Ērgle bija mana un manas paaudzes kulta rakstniece šī vārda vislabākajā nozīmē, un viņas darbus varu saukt par savas bērnības mīļākajām grāmatām."


Stāstā "Starp mums, meitenēm, runājot…" parādīta kādas Rīgas skolas astotās klases skolēnu dzīve, draudzēšanās un pirmās mīlestības jūtas. Viens no stāsta galvenajiem varoņiem — draiskulīgais un vieglprātīgais Daumants — iemīlas klusajā, čaklajā Baibā. Viņai savukārt patīk talantīgais un izskatīgais konservatorijas students Tagils.


Pēc pirmās grāmatas iznākšanas 1976. gadā daudzajās tikšanās reizēs dažādās Latvijas skolās, kā arī rakstniecei adresētajās vēstulēs lasītāji pieprasīja grāmatas turpinājumu. Stāsta "Bez piecām minūtēm pieauguši" (1983) darbība risinās kādā profesionāli tehniskajā šuvēju vidusskolā. Galvenajiem varoņiem Baibai un Daumantam piepulcējas citi — bārene Svetlana, skaistā, iecirtīgā Dēzija, paslinkais Leons.


Un atkal lasītāji nemitīgi pieprasīja turpinājumu: "Ļoti gribētos zināt, kā izveidosies jauniešu turpmākā dzīve, vai Daumants un Baiba būs laimīgi, vai Daces un Pētera draudzība turpināsies," Siguldas internātskolas audzēkņu vārdā raksta bibliotēkas pulciņa sekretāre Laila Čevere. "Es ļoti vēlētos, lai rakstniece uzrakstītu grāmatu vai pat mazu stāstiņu par jau pieaugušajiem jauniešiem, kuri mācās augstskolās vai strādā," raksta V. Žarska no Rīgas 47. vidusskolas. "Tas varētu būt arī turpinājums grāmatai "Bez piecām minūtēm pieauguši". Stāsta pamatā būtu jauniešu dzīve, kad jau šīs piecas minūtes ir pagājušas un liekas, ka dzīvē viss ir sasniegts. Bet vēl jau ir daudzas neiekarotas virsotnes."


Triloģijas trešā daļa "Nosargāt mīlestību" (1987) stāsta par Baibas, Daumanta, Svetlanas un citu iepriekšējās grāmatās iepazītu varoņu pirmo patstāvīgās dzīves gadu.


Zenta Ērgle ir dzimusi 1920. gada 23. decembrī. Pēc profesijas būdama arhitekte, 20. gs. 50. gados Zenta Ērgle pievērsās rakstniecībai un ar savām grāmatām bērniem un pusaudžiem kļuva par vienu no populārākajām latviešu jaunās paaudzes rakstniecēm. Kopumā sarakstītas vairāk nekā 30 grāmatas, kas izdotas pāri par 2 miljonu eksemplāru koptirāžā. Zentas Ērgles darbi tulkoti 15 valodās.


Šā gada decembrī iznāks arī iepriekš nepublicētie Zentas Ērgles bērnības atmiņu tēlojumi "Pāri gadiem bērnības zemē" ar Guntara Sietiņa ilustrācijām, savukārt 2011. gada februāra sākumā Rīgas Latviešu biedrībā notiks piemiņas konference par bērnu literatūras jautājumiem.
 

]]>
Izdota grāmata "Dailes teātra virtuve" Literatūra Ziņas un pasākumi http://www.hc.lv/literatura/zinas// http://www.hc.lv/literatura/zinas// Mon, 29 Nov 2010 23:09:09 +0200 Kultūras portāls HC.LV Dailes teātra 90. jubilejas laikā klājā nākusi pavārgrāmata "Dailes teātra virtuve".

Izdota grāmata "Dailes teātra virtuve"Krievu klasiķis Aleksandrs Ostrovskis nejokoja, kad rakstīja, ka aktiera vieta ir bufetē. Un dailēnieši jau nu vislabāk zina, kur dzimst labākās idejas... Jo svaigs gaiss un saule ir aktiera nāve – to postulēja jau teātra dibinātājs Eduards Smiļģis. Dailes teātra 90 gadu jubilejā savās īpašākajās, iemīļotākajās, vienkāršākajās un visādi citādi iezīmīgajās receptēs dalās teātra aktieri, kā arī mākslinieciskais un tehniskais personāls. Šī ir grāmata tiem, kas mīl teātri un virtuvi.

Grāmatā izklāstītas 62 receptes, kurās Dailes teātra darbinieki atklāj dažnedažādus kulinārijas noslēpumus. Tajā tiek piedāvātas pašu izdomātas vai pilnveidotas oriģinālas receptes, daudzas no tām ir ģimenes tradīcija.

Receptes apkopotas nodaļās "Mākslinieciskā virtuve", "Administratīvā virtuve", "Tehniskā virtuve" un "Bufetes virtuve".

Grāmatu sastādījusi Evita Mamaja, dizainu veidojusi Maija Romanovska.

Grāmatu "Dailes teātra virtuve" var iegādāties Dailes teātrī, tās cena ir 5 lati.

Dailes teātri jubilejas sezonā atbalsta "BTA" apdrošināšanas akciju sabiedrība.
 

]]>