M. Vanagas muzejs aicina doties rudens ekspedīcijās

Ingrīda Lāce, 28.09.2015., 16:12

Rakstniece, kultūrvēsturniece Melānija Vanaga 20. gs. 60.-70. gados pētīja Amatas upes baseinu, dokumentējot pieredzēto milzīgās rokraksta grāmatās, kas digitalizētas glabājas M. Vanagas muzejā un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

M. Vanagas muzejs aicina doties rudens ekspedīcijāsPieminot rakstnieces 110. dzimšanas dienu, M. Vanagas muzejs organizē plašu piemiņas ekspedīciju sēriju, kurā galvenie dalībnieki un Amatas upes baseina pētnieki būs 8 Amatas novada skolu (Amatas, Zaubes un Sērmūkšu pamatskolu, Nītaures vidusskolas, Spāres un Drabešu internātskolu, Drabešu sākumskolas, pirmskolas izglītības iestādes "Kastanītis"), kā arī Skujenes pamatskolas (Vecpiebalgas novads) audzēkņi.

Gaujas pieteka Amata pazīstama ar savas senlejas stāvajiem smilšakmens un dolomīta krastiem, kuros "iekārtojies" tūristu iemīļotais Zvārtes iezis. Pavasara palos Amata vilina kā viens no izaicinošākajiem un arī bīstamākajiem laivotāju maršrutiem Latvijā - to baro ap 60 mazu upīšu un strautu un tās baseinā gozējas vairāk nekā 20 ezeru. Par upes nosaukumu izteikti dažādi minējumi, tostarp, ka vārds "amata" jeb "amada’ cēlies no lībiešu "māte" vai sanskrita "nemirstība".

Sāku gandrīz kā rotaļu, bet drīz ar Amatu saslimu neārstējami. Amatu esmu pacietīgi pašas soļiem izmērījusi no iztekas un atpakaļ. Neesmu ar līkumu gājusi ne pašai grūtākajai mežonībai, ne arī garlaikojusies uz pašām nomīdītākajām tūristu takām. Un visus ceļus un neceļus arvien kā pirmoreiz. Visus ar dvēseles līdzdalību, bez tā brīnumu neredzēt, bez tā Amatu nepazīt.

/ M. Vanaga /

Līdz pat 15. oktobrim skolēni kopā ar skolotājiem dosies pašu izvēlētā maršrutā gar Amatu vai kādu no tās pietekām, rūpīgi dokumentējot dabas un kultūrvēsturiskos objektus un materiālus iesniedzot M. Vanagas muzejam. No 5. līdz 18. novembrim ekspedīciju rezultātus varēs skatīt noslēguma izstādē Amatas novada Kultūras centrā Ģikšos.

M. Vanagas muzejs aicina ikvienu interesentu izbaudīt zelta rudeni un iepazīt kādu no Amatas upes baseina tūrisma takām!

Tūrisma kartes pieejamas: Amatas TIC: www.amata.lv.

Piemiņas ekspedīcijas organizē M. Vanagas muzejs, atbalsta - Amatas novada pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds, Amatas TIC, Amatas novada Izglītības pārvalde un Amatas novada Mūzikas un mākslas skola.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā

Tommyzem

ElmerWes

ElmerPlonsienāktreģistrēties